Қарши шаҳрида Ислом Каримов ҳайкали очилди
Биринчи Президентимиз, буюк давлат ва сиёсат арбоби, ўзбек халқининг атоқли фарзанди Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллиги мамлакатимизда кенг нишонланмоқда.
Истиқлол йилларида мамлакатимиз эришган барча ютуқ ва марралар Биринчи Президентимиз номи ва фаолияти билан боғлиқ. Ислом Каримов мамлакатимизни жаҳонда ўз ўрнига эга бўлган, мустақил ва мустаҳкам давлатга айлантирди.
...2018 йил 30 январь Биринчи Президентимиз қатор йиллар меҳнат қилган Қашқадарё вилоятининг Қарши шаҳри маркази. Атроф оппоқ қорга бурканган, осмон мусаффо. Муаззам бино тепасида давлатимиз байроғи ҳилпирайди.
Бу ерга Ўзбекистон Қаҳрамонлари, фан ва маданият, адабиёт ва санъат намояндалари, Қашқадарё вилоятининг кенг жамоатчилиги, талаба-ёшлар Ислом Каримов ҳайкали очилишига бағишланган тантанали маросимда иштирок этиш учун йиғилган.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Ислом Каримов Қашқадарё вилоятининг иқтисодиётини кўтариш, одамларни рози қилиш йўлида тиним билмай меҳнат қилди. Вилоят аҳли, ёши улуғлар у кишининг меҳнасеварлиги, эзгу ташаббуслари ва беминнат ёрдамларини ҳамон унутишмайди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Биринчи Президентимиз рафиқаси Татьяна Каримова Ислом Каримов ҳайкалини очди. Буюк Юртбошимиз ҳайкали пойига гуллар қўйилди, унинг хотирасига ҳурмат бажо келтирилди.
Ислом Каримов бозор иқтисодиётига асосланган ҳуқуқий демократик давлат қуришнинг чуқур ўйланган стратегиясини ишлаб чиққан ва уни амалга оширган буюк давлат арбоби сифатида мамлакатимизда ва халқаро майдонда юксак обрў-эътибор қозонди.
Биринчи Президентимиз бошлаб берган оламшумул ислоҳотлар бугун давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида изчил давом эттирилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 25 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарори халқимизнинг ўзининг буюк фарзандига чексиз ҳурмат ва садоқатининг амалий ифодаси бўлди. Қарорда кўзда тутилганидек, Биринчи Президентимиз номини абадийлаштириш бўйича кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилди. Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоат фонди тузилди. Тошкент шаҳар, Яшнобод туманининг Фарғона йўли кўчасидаги жомъе масжидга “Ислом ота” номи берилди. Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов музейини ташкил этиш бўйича салмоқли ишлар қилинди. Қарор ижроси доирасида Тошкент давлат техника университети, Асака шаҳридаги автомобиль заводи, Фарғона шаҳридаги Санъат саройи, Тошкент халқаро аэропорти, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлардаги марказий кўчаларга Ислом Каримов номи берилди. Тошкент, Самарқанд, Қарши шаҳарларида у кишининг ҳайкали ўрнатилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 27 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан мамлакатимиз бўйлаб маданий-маърифий тадбирлар, хотира кечалари ўтказилмоқда.
Маросимда Қашқадарё вилояти касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси раиси Эсонбой Ражабов, Ўзбекистон халқ шоири Иқбол Мирзо, Қарши давлат университети доценти Абдураҳим Эркаев, Биринчи Президентимизнинг рафиқаси Татьяна Каримова сўзга чиқиб, Ислом Абдуғаниевич Каримов Қашқадарё халқини чексиз муҳаббат билан севгани, бу воҳани саноати ривожланган ҳудудга айлантиргани, қолаверса, умрининг сўнгги кунларига қадар бутун ҳаётини Ўзбекистонга хизмат қилишга бағишлагани, унинг сўнмас хотираси миннатдор юртдошларимизнинг, бутун халқимизнинг қалбида абадий сақланиб қолишини таъкидлади.

В городе Карши открыт памятник Исламу Каримову
В нашей стране широко отмечается 80-летие Первого Президента нашей страны, выдающегося государственного и политического деятеля, великого сына узбекского народа Ислама Каримова.
Все достигнутые нами успехи и рубежи в годы независимости неразрывно связаны с именем и деятельностью Первого Президента нашей страны. Ислам Каримов превратил Узбекистан в независимое и современное государство, занимающее достойное место в мировом сообществе.
...30 января 2018 года, Карши. Здесь, в Кашкадарьинской области, в течение ряда лет трудился Первый Президент нашей страны. Вокруг бело от снега, небо ясное. Над величественным зданием реет Государственный флаг Узбекистана.
Здесь собрались Герои Узбекистана, деятели науки и культуры, литературы и искусства, представители широкой общественности, молодежь Кашкадарьинской области для участия в торжественной церемонии, посвященной открытию памятника Исламу Каримову.
Ислам Каримов неустанно трудился для развития экономики Кашкадарьинской области, подъема благосостояния людей. Жители области, представители старшего поколения с благодарностью вспоминают о его самоотверженности, добрых инициативах и большой заботе и внимании.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова открыли памятник Исламу Каримову, возложили цветы к его подножью и отдали дань уважения его памяти.
Выдающийся государственный деятель Ислам Каримов, разработавший тщательно продуманную концепцию построения современного правового демократического государства, основанного на рыночной экономики, завоевал большой авторитет не только в нашей стране, но и в мировом сообществе.
Начатые Первым Президентом страны колоссальные реформы сегодня последовательно продолжаются под руководством Шавката Мирзиёева.
Постановление главы нашего государства «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» от 25 января 2017 года стало ярким свидетельством безграничного уважения и любви нашего народа к своему выдающемуся сыну. Как предусмотрено в постановлении, реализованы масштабные мероприятия по увековечению памяти Первого Президента нашей страны. Создан Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова. Расположенная на улице Фаргона йули Яшнабадского района в Ташкенте мечеть названа «Ислом-ота». Проделана масштабная работа по созданию в Самарканде музея Ислама Каримова. В рамках исполнения постановления имя Ислама Каримова присвоено Ташкентскому государственному техническому университету, автомобильному заводу в Асаке, Дворцу искусств в Фергане, международному аэропорту "Ташкент", центральным улицам в столице, городах в Республике Каракалпакстан и областях. Установлены его памятники в Ташкенте, Самарканде, Карши.
В рамках исполнения постановления главы нашего государства "О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова" от 27 ноября 2017 года по всей стране проводятся различные духовно-просветительские мероприятия, вечера памяти.
Выступившие на церемонии председатель Кашкадарьинского областного совета объединения профсоюзных организаций Эсонбой Раджапов, народный поэт Узбекистана Икбол Мирзо, доцент Каршинского государственного университета Абдурахим Эркаев, супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова отметили, что Ислам Абдуганиевич Каримов относился к жителям Кашкадарьинской области с безграничной любовью, превратил область в цветущий оазис, всю свою жизнь до последнего дня посвятил служению Узбекистану и что его светлая память навсегда сохранится в сердцах наших благодарных соотечественников, всего нашего народа.