Медиа соҳа ва жамоатчилик фикри
Ўзбекистон Фанлар академиясида "Ижтимоий фикр" жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази томонидан "Жамиятда оммавий ахборот воситалари ва жамоатчилик фикри: тадқиқот муаммолари ва услублар" мавзуида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЮНЕСКО ишлари бўйича миллий комиссия, Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур семинарда сенаторлар, депутатлар, олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари, ёш олимлар, тадқиқотчилар, экспертлар иштирок этди.
"Ижтимоий фикр" жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази директори Р.Убайдуллаева, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) С.Рашидова ва бошқалар Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида мамлакатимизда фуқаролик жамиятини ривожлантириш, аҳолининг барча қатлами манфаатларини ҳимоялаш, юртдошларимизнинг ахборот олишга оид ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепцияси миллий медиа соҳани равнақ топтириш, унинг жаҳон андозалари даражасида фаолият кўрсатиши учун зарур шарт-шароит яратишнинг янги истиқболларини белгилаб берди. Унга кўра, ахборот соҳасига оид қонунчилик муттасил такомиллаштириб борилаётгани мавжуд ОАВ фаолиятининг сифат ва самарадорлигини ошириш, ахборот соҳасига бозор механизмларини жорий этиш орқали нодавлат ОАВ тармоғини тобора кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг 2014 йил 5 майдаги «Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида»ги қонуни бу жараёнда фуқароларнинг ахборот соҳасига оид ҳуқуқларини таъминлаш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари масъулиятини янада кучайтиришга хизмат қилмоқда. Мазкур қонун фуқаролик жамияти институтлари вакилларига давлат органлари фаолиятига оид ахборотларни тўсиқсиз олишнинг ишончли кафолатини яратиш имконини беради.
«Ижтимоий фикр» жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази мамлакатимиз ва дунё ҳамжамиятининг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий ҳаётидаги энг долзарб масалалар бўйича жамоатчилик фикрини ўрганиш, мазкур соҳани такомиллаштириш юзасидан самарали фаолият олиб бормоқда. Жамоатчилик фикрини ўрганиш мақсадида ўтказилаётган турли сўровлар, комплекс социологик тадқиқотлар жамият ҳаётининг турли жабҳаларига доир долзарб масалаларни ўз вақтида аниқлашда муҳим омил бўлмоқда.
Семинарда жамоатчилик фикрини ўрганишнинг долзарб масалалари ва тадқиқот услублари, ОАВ билан жамиятнинг ўзаро таъсирини ўрганиш юзасидан услубий ёндашувларга оид маърузалар тингланди. Муҳокама этилган масалалар юзасидан таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Медиасфера и общественное мнение
В Академии наук Узбекистана состоялся научно-практический семинар "Средства массовой информации в обществе и общественное мнение: проблемы и методы исследования", организованный Центром изучения общественного мнения "Ижтимоий фикр".
В семинаре, организованном Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Национальной комиссией по делам ЮНЕСКО, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека и другими организациями, приняли участие сенаторы, депутаты, профессора, преподаватели высших учебных заведений, молодые ученые, исследователи, эксперты.
Директор Центра изучения общественного мнения "Ижтимоий фикр" Р.Убайдуллаева, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) С.Рашидова и другие отметили, что под руководством Президента Ислама Каримова в нашей стране уделяется особое внимание вопросам развития гражданского общества, защите интересов всех слоев населения, обеспечению прав и свобод граждан на получение информации.
Концепция дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране определила новые перспективы по созданию необходимых условий для развития медиасферы, и ее действия на уровне мировых стандартов. Согласно концепции совершенствование касающегося информационной сферы законодательства играет важную роль в повышении качества и эффективности работы СМИ, расширении сети негосударственных СМИ путем внедрения в сферу рыночных механизмов.
Принятый 5 мая 2014 года Закон «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» способствует обеспечению прав граждан в сфере информации, усилению ответственности органов государственной власти и управления в этом процессе. Этот закон предоставляет представителям институтов гражданского общества надежные гарантии беспрепятственного получения информации о деятельности государственных органов.
Центр изучения общественного мнения "Ижтимоий фикр" эффективно занимается изучением общественного мнения об актуальных вопросах социально-экономической и политической жизни нашей страны и мирового сообщества, совершенствованием сферы. Опросы, комплексные социологические исследования, проводимые с целью изучения общественного мнения, позволяют своевременно определять и решать возникающие во всех сферах жизни общества вопросы.
На семинаре были заслушаны доклады об актуальных методах исследования изучения общественного мнения, методических подходах к изучению взаимодействия СМИ с обществом. По обсужденным вопросам были разработаны предложения и рекомендации.