2018 йилда Ўзбекистонда 7,4 минг гектар майдонда интенсив боғ яратилади
2018 йилда Ўзбекистонда 21 минг 600 дан зиёд фермер хўжалигида қарийб 23 мингта лойиҳа амалга оширилади.
Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши хабарига кўра, лойиҳалар доирасида 7,4 минг гектар майдонда интенсив боғ, 4,3 минг гектар майдонда янги токзор, 844 гектар иссиқхоналар барпо этилади.
520 та мева-сабзавот, сут ва гўшт, 785 та нон ва нон маҳсулотлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, 3,9 мингта қорамолчилик ва паррандачилик, 2,3 мингта балиқчилик ва асаларичилик, 2,1 мингта қўйчилик, эчкичилик, қуёнчилик, 170 та йилқичилик ва куркачилик ҳамда 8 мингта сервис хизмати бўйича лойиҳалар амалга оширилиши мўлжалланмоқда.
2017 йилда 75 мингдан зиёд фермер хўжалигида замонавий технологиялар ёрдамида тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш ўзлаштирилди. Самарқанд, Андижон, Фарғона, Тошкент ва Наманган вилоятларида мавжуд фермер хўжаликларининг 45-50 фоиздан ортиғи кўп тармоқлиликка ихтисослашди.

В нынешнем году в Узбекистане в более чем 21 600 фермерских хозяйствах будет реализовано около 23 тысяч проектов.
Как сообщают в Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, в рамках проектов на 7,4 тысячи гектарах будут разбиты интенсивные сады, на 4,3 тысячи гектарах - виноградники, на 844 гектарах будут организованы теплицы.
Предусматривается реализация 520 проектов в сфере переработки плодоовощной, мясо-молочной продукции, 785 проектов по переработке зерна, производству хлебных изделий, 3,9 тысячи проектов по животноводству и птицеводству, 2,3 тысячи проектов по рыбоводству и пчеловодству, 2,1 тысячи проектов по овцеводству, козоводству, кролиководству, 170 проектов по разведению коней и индюков, 8 тысяч проектов по сервисному обслуживанию.
В 2017 году в свыше 75 тысяч фермерских хозяйствах на основе современных технологий освоено производство готовой продукции. В Самаркандской, Андижанской, Ферганской, Ташкентской и Наманганской областях более 45-50 процентов имеющихся фермерских хозяйств преобразованы в многопрофильные.