300 дан зиёд фуқаро ишга йўлланма олди
Наманган вилояти бандлик бош бошқармаси томонидан Тўрақўрғон туманида туман ҳокимлиги, прокуратура, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи туман кенгаши ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида меҳнат ярмаркаси ўтказилди.
Тўрақўрғон саноат касб-ҳунар коллежида ташкил этилган тадбирда мазкур туман ва Наманган шаҳрида фаолият кўрсатаётган 200 корхона ва ташкилот 1000 дан ортиқ бўш иш ўрни билан иштирок этди. Шунингдек, туман бандликка кўмаклашиш марказига иш сўраб мурожаат қилган 442 фуқаро жалб этилди.
Туман ҳокими Ғ.Муродхўжаев, вилоят бандлик бош бошқармаси бошлиғи Б.Воҳидов ва бошқалар мамлакатимизда янги иш ўринлари яратиш орқали аҳоли бандлигини таъминлаш ва турмуш фарвонлигини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Наманган вилояти, жумладан, Тўрақўрғон туманида ҳам бу борада изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Иш берувчилар ярмарка иштирокчилари билан мулоқотда бўлиб, ўз корхоналари ва улардаги бўш иш ўринлари тўғрисида атрофлича маълумот берди.
– Корхонамиз эркаклар костюми ишлаб чиқаришга ихтисослашган, – дейди “Текстил либос” масъулияти чекланган жамияти раҳбари, ёш тадбиркор А.Муҳиддинов. – Яқинда яна битта қўшимча цехни ишга туширдик ва шу муносабат билан қўшимча иш кучига эҳтиёж пайдо бўлди. Ушбу тадбирда 100 бўш иш ўрни билан қатнашмоқдамиз. Ҳозир бу ерда талабгорларни рўйхатга олдик, шу ҳафта охиригача уларни синовдан ўтказиб, талабимизга жавоб берадиган 100 кишини ишга қабул қиламиз.
Тадбирда 304 кишига ишга йўлланма ва 138 нафар фуқарога ҳуқуқий маслаҳат берилди. 40 дан зиёд киши ҳақ тўланадиган жамоат ишлари билан таъминланадиган бўлди.
– “Агротехсервис” корхонасига тракторчи бўлиб ишлашга йўлланма олдим, – дейди Бахтиёр Сиддиқов. – Бундай тадбирлар, айниқса, иш қидириб юрганлар учун жуда қулай. Энди менда ҳам доимий даромад манбаи бор. Демак, оилам янада фаровон бўлади. Бунинг учун ярмарка ташкилотчиларига раҳмат.

Более 300 граждан получили направления на работу
Наманганским областным управлением занятости совместно с хокимиятом, прокуратурой и советом Союза молодежи Туракурганского района проведена ярмарка вакансий.
В мероприятии, организованном в Туракурганском профессиональном колледже промышленности, приняли участие 200 организаций и предприятий, ведущих деятельность в этом районе и Намангане. Они предложили более 1000 вакансий.
Хоким района Г. Муродхужаев, начальник областного управления занятости Б. Вохидов и другие отметили, что в нашей стране особое внимание уделяется обеспечению занятости и повышению благополучия населения за счет создания новых рабочих мест. В Наманганской области, в частности в Туракурганском районе, ведется последовательная работа в этом направлении.
Работодатели побеседовали с участниками ярмарки, предоставили подробную информацию о своих предприятиях и существующих вакансиях.
- Наше предприятие специализируется на выпуске мужских костюмов, - говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Текстил либос”, молодой предприниматель А. Мухиддинов. - Недавно мы задействовали новый цех, поэтому у нас возникла потребность в дополнительной рабочей силе. На этом мероприятии мы предлагаем 100 вакансий. Сейчас мы зарегистрировали претендентов, до конца недели проведем с ними собеседование, 100 человек, соответствующих нашим требованиям, будут приняты на работу.
На мероприятии 304 гражданам выданы направления на работу, 138 получили юридические консультации. Более 40 человек будут привлечены к оплачиваемым общественным работам.
- Получил направление на трудоустройство трактористом на предприятие “Агротехсервис”, - говорит Бахтиёр Сиддиков. - Такие мероприятия очень помогают в поиске работы. Теперь и у меня будет источник постоянного дохода. За это благодарен организаторам ярмарки.