Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси ва «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Қонунига киритилган ўзгартиришларга бағишланган семинар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 26 январь куни Ўзбекистон Республикасининг «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги ва «Рақобат тўғрисида»ги Қонунларига киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг мазмун ва моҳиятини тушунтиришга бағишланган семинар бўлиб ўтди. Ушбу тадбирда Вазирлар Маҳкамасининг 10.05.2017 йилдаги 268- сонли «Фонд биржасида акцияларни оммавий таклифини ўтказишни ташкил этиш тўғрисида»ги қарори ижроси юзасидан ҳам тақдимот бўлиб ўтди.
Қимматли қоғозлар бозорини мувофиқлаштириш ва ривожлантириш маркази томонидан ташкил этилган ушбу анжуманда ОАВ, хўжалик бошқаруви органлари, қимматли қоғозлар бозори инфратузилмаси ташкилотлари ва акциядорлик жамиятлари вакиллари иштирок этишди.
Ушбу тадбирда, манфаатлар тўқнашувига барҳам бериш ҳамда шўба ва қарам хўжаликларининг асосий жамият фаолиятига таъсир кўрсатишини олдини олиш мақсадида Жаҳон банкининг «Бизнесни юритиш» рейтинги (Doing Business​) экспертлари тавсияларига асосан Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси ва «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунига ўзгартиш ва қўшимчалари киритилганлиги маълум қилиниб, унга кўра:
- шўба ва тобе хўжалик жамияти ўз мулкида ўз асосий жамиятининг овоз берувчи акцияларига эга бўлишга ҳақли эмас. Ушбу тақиқ кучга киргунига қадар ўз асосий жамиятининг овоз берувчи акцияларини олган шўба хўжалик жамияти асосий жамият акциядорларининг умумий йиғилишида овоз беришга ҳақли эмас;
- жамиятнинг шўъба ва тобе хўжалик жамиятларида меҳнат шартномаси (контракт) бўйича ишлаётган шахслар ва ушбу жамиятлар бошқарув органларининг аъзолари асосий жамиятнинг кузатув кенгашига сайланиши мумкин эмас.
Шунингдек, «Рақобат тўғрисида»ги қонуннинг 16 ва 17-моддалари янги таҳрирда қабул қилинган бўлиб, уларга кўра:
хўжалик субъектларининг бирлашмаларини ташкил этишда монополияга қарши органнинг (Давлат рақобат қўмитаси) олдиндан розилиги берилмайди;
монополияга қарши органнинг шахс ёки шахслар гуруҳи томонидан хўжалик юритувчи субъект устав капиталидаги акцияларни (улушларни) олиш бўйича битимларга олдиндан розилиги (қонуннинг 17-моддасида кўрсатилган ҳолатлар бундан мустасно) қуйидаги холларда зарур:
- бундай шахс ёки шахслар гуруҳи кўрсатилган акцияларнинг (улушларнинг) 50% ортиғини тасарруф этиш ҳуқуқини олса (олдин 35%, 50% ва 75% бўлган);
- битимда иштирок этаётган шахслар активларининг жами баланс қиймати ёки охирги календарь йилда товарларни реализация қилишдан олинган жами тушум энг кам ойлик иш ҳақининг юз минг баравари миқдоридан ортиқ бўлса ёхуд битим иштирокчиларидан бири товар ёки молия бозорида устун мавқени эгаллаб турган хўжалик юритувчи субъект бўлса.
Бундан ташқари, тадбир иштирокчилари «Кварц» АЖ, «Қўқон механика заводи» АЖ ва «Шаҳрисабз вино-ароқ» АЖ акцияларининг оммавий таклифини амалга оширилиши жараёни юзасидан тақдимот билан танишиш имкониятига эга бўлишди. Хусусан, «Кварц» АЖ вакиллари жамият акцияларини аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига таклиф этиш билан боғлиқ тадбирлар ҳақида сўзлаб беришди.
Анжуман якунида мавзулар бўйича фикрлар алмашинуви бўлиб ўтди. ОАВ вакиллари ва қолган иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларни йўллаб, уларга жавоб олиш имконига эга бўлишди.

Состоялся семинар посвященный внесенным изменениям в Гражданский кодекс и Закон «Об акционерных обществах и защите прав акционеров»
26 января т.г. состоялся семинар по разъяснению участникам рынка ценных бумаг сути и содержания внесенных изменений и дополнений в Законы «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и «О конкуренции». В ходе мероприятия также состоялось презентация по выполнению постановления Кабинета Министров от 10.05.2017 г. №268 «Об организации проведения публичного предложения акций на фондовой бирже».
В мероприятии, организованном Центром по координации и развитию рынка ценных бумаг, приняли участие представители СМИ, органов хозяйственного управления, организаций инфраструктуры рынка ценных бумаг, а также АО.
На данном мероприятия сообщено, что в целях устранения конфликта интересов и предотвращения влияния дочерних и зависимых предприятий на деятельность основного общества (материнской компании), а также руководствуясь рекомендациями экспертов Всемирного банка по рейтингу «Ведение бизнеса» (Doing Business), внесены изменения и дополнения в Гражданский кодекс и Закон «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», согласно которым:
- дочернее и зависимое хозяйственное общество не вправе иметь
в собственности голосующие акции своего основного общества (АО). Хозяйственное общество, которое приобрело голосующие акции своего основного общества до вступления в силу данного запрета, не вправе голосовать на общем собрании акционеров основного общества;
- лица, работающие по трудовому договору (контракту) в дочернем или зависимом хозяйственном обществе и члены их органов управления
не могут быть избраны в наблюдательный совет АО.
Также, изложены в новой редакции статьи 16 и 17 Закона
«О конкуренции», исходя из которых:
на создание объединений хозяйствующих субъектов предварительное согласие антимонопольного органа (Госкомконкуренции) не выдается;
предварительное согласие антимонопольного органа на сделки по приобретению лицом или группой лиц акций (долей) в уставном капитале хозяйствующего субъекта необходимо (за исключением случаев, установленных в статье 17 Закона), если:
- такое лицо (группа лиц) получает право распоряжаться более чем 50% (вместо прежних 35%, 50% и 75%) указанных акций (долей);
- суммарная балансовая стоимость или суммарная выручка
от реализации товаров за последний календарный год участвующих
в сделке лиц превышает стотысячекратный размер минимальной заработной платы либо один из участников сделки является хозяйствующий субъект, занимающий доминирующее положение
на товарном или финансовом рынке.
Кроме того, участники мероприятия имели возможность ознакомится с презентациями о ходе проведении публичного предложения акций АО “Кварц”, АО “Кукон механика заводи” и АО “Шахрисабз вино-арок”. В частности, представители АО “Кварц” рассказали о проводимых мероприятиях по предложению своих акций населению и субъектам предпринимательской деятельности.
В конце мероприятия состоялся обмен мнениями по тематике. Представители СМИ и все участвующие имели возможность задать интересующие вопросы и получить ответы на них.