Нефть-газ соҳаси самарадорлиги ва истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 25 январь куни “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти тизимида геология-қидирув ва қазиб олиш ишлари самарадорлиги, ёқилғи материаллари билан ички эҳтиёжни таъминлашнинг аҳволи, тизимдаги истиқболли вазифалар ижросига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, нефть-газ саноати соҳасида ҳам қатор ўзгаришлар амалга оширилди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 июндаги «Нефть-газ соҳасининг бошқарув тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори билан “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти бошқарув тизими такомиллаштирилди.
Углеводород хом ашёсини қазиб олишни кўпайтиришнинг 2021 йилгача бўлган дастури ва уни амалга ошириш механизмлари тасдиқланди.
Мамлакатимизда ер ости бойликлари кўп. Уларни ўзлаштириш ва қайта ишлаш бўйича янги тизим яратилди. Хўш, юртимиз бойликлари халқимизга қандай манфаат келтирмоқда, деди давлатимиз раҳбари.
2017 йилда нефть ва газ конденсати қазиш, суюлтирилган газ ишлаб чиқариш бўйича белгиланган режа бажарилган. Лекин тармоқда йиллар давомида кўплаб муаммолар тўпланиб қолган.
Захиралар етарли даражада ошириб борилмагани сабабли 2017 йилда табиий газ қазиш ва нефть маҳсулотлари ишлаб чиқариш прогнози етарли даражада бажарилмаган. Геология-қидирув жараёнидаги бурғилаш ҳажми бўйича прогноз 77 фоизга бажарилган. Агар бу ишлар тўлиқ адо этилганида захирани янада ошириш мумкин бўлар эди.
Шунингдек, эксплуатацион бурғилаш ишлари прогнози 49 фоизга ва қурилиши тугатилган қудуқлар сони прогнози 53 фоизга бажарилган, холос.
Табиий газ қазиш қувватлари ҳамда тарқатиш тармоқларини модернизация қилиш ва таъмирлаш ишлари ҳам етарли даражада эмас. Бунинг оқибатида газ қазиб олишдан бошлаб, уни истеъмолчига етказиб бергунча ушбу табиий бойликнинг 6 фоизи йўқотилмоқда.
Президентимиз шу каби камчиликларни танқидий таҳлил қилар экан, углеводород захираларини ошириш ва қазиб чиқаришни кўпайтириш борасидаги муҳим вазифаларни белгилаб берди.
Геология-қидирув ишлари давлат дастурига мувофиқ, янги конлар очиш орқали 2018 йилда табиий газ захирасини 57 миллиард куб метрга, нефть ва конденсат захирасини 3,6 миллион тоннага кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Жорий йилда 63 миллиард куб метр табиий газ, 3 миллион тонна нефть ва конденсат қазиб олишни таъминлаш учун 255 та янги қудуқ ва 26 та янги технологик объектни қуриш ишларини якунлаш, 76 та қудуқни капитал таъмирдан чиқариш лозимлиги қайд этилди.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан 2 миллиард 756 миллион долларлик 24 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган. Бу маблағлар Жиззах нефтни қайта ишлаш заводини бунёд этиш ва замонавий технологиялар билан таъминлаш, Қандим газни қайта ишлаш комплексининг 2-навбати ва Қандим конлар гуруҳини жиҳозлаш, Шўртан газ-кимё мажмуасида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш, Сурхондарёдаги “Мустақилликнинг 25 йиллиги” конида қидирув ишларини олиб бориш ва техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш каби лойиҳаларга йўналтирилади.
Йиғилишда мамлакатимиз иқтисодиётига жалб этилаётган инвестицияларнинг ярмидан кўпи нефть-газ соҳаси ҳиссасига тўғри келиши, сарфланган ҳар бир доллар иқтисодий фойда келтириши зарурлиги таъкидланди.
Давлат манфаатлари нуқтаи назаридан, маҳсулот тақсимлаш келишувлари ва қўшма корхоналар шартларини қайта кўриб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.
Соҳанинг логистика йўналишларини диверсификация қилиш, хом ашё импорти ва маҳсулот экспорти нархларининг арзонроқ бўлишини кафолатлайдиган транспорт йўлаклари ва тарифларини аниқлаш, энергия истеъмолини тежаш ва муқобил энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш масалаларига эътибор қаратилди.
Газ тақсимлаш тизими жисмонан эскиргани ва истеъмолчиларга табиий газ етказиб беришда йўқотишларга йўл қўйилаётгани танқид қилинди. Хорижий компаниялар билан ҳамкорликда юқори ва ўрта босимли газ тақсимот тизимини ривожлантириш, автотранспортларни газга ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилди. Шунингдек, истеъмолчиларнинг энергия ресурсларидан самарали фойдаланиш маданиятини ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Нефть-газ соҳасини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқиш, “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамиятининг кредит рейтингини аниқлаш ишларини жадаллаштириш бўйича ҳам вазифалар белгиланди.
Муҳокама қилинган масалалар бўйича зарур ҳужжатлар қабул қилиш ва белгиланган чора-тадбирларни ўз вақтида амалга ошириш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

Обсуждены эффективность и перспективы нефтегазовой отрасли
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25 января состоялось совещание, посвященное эффективности проводимых в системе акционерного общества "Узбекнефтегаз" геолого-разведочных работ и добычи, состоянию обеспечения внутреннего спроса на горюче-смазочные материалы, задачам отрасли на перспективу.
В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах  преобразования осуществлены и в нефтегазовой промышленности. В частности, постановлением Президента Республики Узбекистан “О мерах по совершенствованию системы управления нефтегазовой отраслью” от 30 июня 2017 года усовершенствована система управления АО “Узбекнефтегаз”. Утверждена Программа увеличения добычи углеводородного сырья до 2021 года, определены механизмы ее реализации.
В нашей стране много подземных богатств. Создана новая система их освоения и переработки. Возникает вопрос: какую пользу приносят эти ресурсы нашему народу, подчеркнул глава нашего государства.
В 2017 году было достигнуто выполнение прогноза по добыче нефти и газового конденсата, производству сжиженного газа. Однако за минувшие годы в отрасли накопилось множество проблем.
Прогноз по добыче природного газа и производству нефтяной продукции на 2017 год не был выполнен вследствие отсутствия должного роста запасов. Прогноз по объемам буровых работ в процессе геологоразведки выполнен на 77 процентов. Выполнение этих работ в полном объеме позволило бы обеспечить прирост запасов. Прогноз по эксплуатационным буровым работам выполнен всего на 49 процентов, прогноз по количеству скважин, строительство которых завершено, – на 53 процента.
Не соответствует требуемому уровню и работа по модернизации и ремонту мощностей по добыче природного газа и газотранспортных сетей. Вследствие этого в процессе доставки добытого газа потребителю теряется 6 процентов данного ресурса.
Президент нашей страны, критически анализируя эти и другие недостатки, определил важные задачи по увеличению запасов и добычи углеводородов.
Отмечалось, что в 2018 году за счет открытия новых месторождений согласно Государственной программе геолого-разведочных работ необходимо увеличить объем запасов природного газа на 57 миллиардов кубометров, запасов нефти и конденсата – на 3,6 миллиона тонн.
В текущем году для обеспечения добычи 63 миллиардов кубометров природного газа, 3 миллионов тонн нефти и конденсата следует завершить строительство 255 новых скважин и 26 новых технологических объектов, капитально отремонтировать 76 скважин.
АО "Узбекнефтегаз" планирует реализовать 24 инвестиционных проекта на 2 миллиарда 756 миллионов долларов. Эти средства будут направлены на реализацию таких проектов, как строительство и обеспечение современными технологиями Джизакского нефтеперерабатывающего завода, оснащение второй очереди Кандымского газоперерабатывающего комплекса и обустройство Кандымской группы месторождений, производство жидкого синтетического топлива в Шуртанском газохимическом комплексе, разведка месторождения "25 лет Независимости" в Сурхандарье и разработка его технико-экономического обоснования.
На совещании отмечалось, что более половины привлекаемых в экономику нашей страны инвестиций приходится на нефтегазовую отрасль и каждый потраченный доллар должен давать экономический эффект.
Поручено пересмотреть с учетом государственных интересов условия всех заключенных соглашений о разделе продукции и организации совместных предприятий.
Уделено внимание вопросам диверсификации логистических маршрутов сферы, определения транспортных коридоров и тарифов, гарантирующих снижение затрат на импорт сырья и экспорт продукции, экономии потребления энергоресурсов и расширения альтернативных источников энергии.
Подвергнуты критике физический износ газораспределительной системы и допускаемые потери при доставке газа потребителям. Даны поручения по развитию газораспределительных систем высокого и среднего давления в сотрудничестве с иностранными компаниями, переводу автотранспортных средств на газовое топливо. Отмечалась также важность повышения среди потребителей культуры рационального использования энергоресурсов.
Определены задачи по разработке концепции развития нефтегазовой отрасли до 2030 года, ускорению работы по выявлению кредитного рейтинга АО “Узбекнефтегаз”.
Даны соответствующие поручения по принятию необходимых документов касательно обсужденных на совещании вопросов и своевременной реализации обозначенных мероприятий.