Президентнинг парламентга Мурожаатномаси «Rotobo» журнали нигоҳида
Россия ва МДҲ мамлакатлари билан савдо бўйича «Rotobo» япон ассоциациясининг шу номда чоп этиладиган ойлик расмий нашри - «Rotobo» журнали саҳифасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йил 22 декабрь куни Олий Мажлис палаталарига тақдим этган Мурожаатномасига бағишланган материал босилиб чиқди.
Журналда қайд этилганидек, республикада биринчи маротаба давлат раҳбарининг ижтимоий-иқтисодий ва демократик ривожланишнинг энг муҳим ва долзарб масалалари юзасидан миллий парламентга мурожаат этиши тажрибаси амалиётга киритилди. «Бугунги куннинг ўзи буни талаб этмоқда, деб ёзади нашр, мазкур Мурожаатнома Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар билан ҳамоҳангдир».
Халқнинг манфаати ҳисобга олинган ҳолда турли йўналишларда, шу жумладан, суд-ҳуқуқ, иқтисодиёт, ижтимоий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда туб ўзгаришлар ҳаётга тадбиқ этилмоқда, деб ёзади «Rotobo».
Нашр жорий йилга мўлжалланган режалар хусусида тўхталар экан, уларда тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, жумладан, ишлаб чиқаришга юқори технологияларни олиб келиш ва тадбиқ этиш, илм-фаннинг энг янги ютуқларини қўллаш учун қулай шароитларни шакллантириш устувор вазифа этиб белгиланганини журналхонлар эътиборига ҳавола қилган. Шу билан бирга, тадбиркорлар малакасини ошириш, етакчи хорижий ташкилот ва компанияларда уларнинг малака ўташлари ҳамда ўзаро манфаатли ҳамкорлик қилишлари учун кенг имкониятларни яратишнинг муҳимлиги ҳам кўрсатиб ўтилган.
Таъкидланганидек, Президентнинг Мурожаатномасида давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш, қонун устуворлигини таъминлаш, иқтисодиётни либераллаштириш, ижтимоий соҳани ривожлантириш, хавфсизлик, миллатлараро ҳамжиҳатлик ҳамда диний бағрикенгликни мустаҳкамлашнинг устувор вазифалари белгилаб берилган.
Шуни ҳам қайд этиш жоизки, «Rotobo» Россия ва МДҲ мамлакатлари билан савдо бўйича япон ассоциацияси 1967 йили ташкил этилган бўлиб, у Кунчиқар мамлакатдаги компаниялар ва МДҲ иқтисодий ташкилотлари ўртасидаги амалий ҳамкорликнинг ривожланишига кўмаклашадиган ягона ташкилот ҳисобланади.
Шу номдаги «Rotobo» журналига ҳам 1967 йили асос солинган. 50 мингдан зиёд нусхада чоп этиладиган ушбу нашр 200 дан зиёд компания, савдо фирмалари, саноат корхоналари, банклар, фонд тизимлари ҳамда ишбилармонлар уюшмалари ўртасида тарқатилади.

Японские СМИ о Послании Шавката Мирзиёева парламенту Узбекистана
В ежемесячном журнале Rotobo, являющемся официальным изданием одноименной Японской ассоциации по торговле с Россией и странами СНГ, опубликован материал о Послании Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева обеим палатам Олий Мажлиса, которое состоялось 22 декабря минувшего года.
Как отмечает издание, в республике впервые введена практика обращения главы государства с Посланием к национальному парламенту по самым важным и актуальным вопросам социально-экономического и демократического развития. Это особенно востребовано сегодня, как пишет газета, и созвучно реализуемым в Узбекистане широкомасштабным реформам.
С учетом интересов народа кардинальные изменения происходят в различных направлениях, в том числе в судебно-правовой, экономической, социальной, культурно-гуманитарной и других сферах, констатирует Rotobo.
Касательно намеченных планов на текущий год японский журнал сообщает, что в качестве приоритета обозначено оказание всемерной поддержки предпринимателям, в частности, в формировании благоприятных условий для ввоза и внедрения в производство высоких технологий, новейших достижений науки. Вместе с тем указывается важность создаваемых широких возможностей для повышения квалификации предпринимателей, стажировки в ведущих зарубежных компаниях и организациях, осуществления с ними взаимовыгодного сотрудничества.
Подчеркивается, что в Послании Президента определены приоритетные задачи в совершенствовании системы государственного и общественного строительства, обеспечении верховенства закона, либерализации экономики, развитии социальной сферы, укреплении безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности.
Отметим, что Японская ассоциация по торговле с Россией и странами СНГ Rotobo была создана в 1967 году и является единственной в Стране восходящего солнца организацией, содействующей развитию делового сотрудничества между японскими компаниями и экономическими организациями стран СНГ.
В свою очередь журнал Rotobo выходит в свет с 1967 года тиражом более 50 тысяч экземпляров. Издание распространяется среди более 200 компаний, торговых фирм, промышленных предприятий, банков, фондовых структур, деловых ассоциаций.