Депутатлар давлат харидлари тўғрисидаги қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар
Давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантиришнинг биринчи устувор йўналишидир.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг 2018 йил 25 январда бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида депутатлар давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини сифат жиҳатидан ислоҳ этиш жараёнида муҳим аҳамиятга эга бўлган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Чунончи, парламент аъзолари иккинчи ўқишда «Давлат харидлари тўғрисида»ги қонун лойиҳасини муҳокама қилдилар. Лойиҳа давлат харидларини тартибга солувчи ҳамда амалдаги мавжуд қарама-қаршиликларни ва эскирган нормаларни бартараф этишга қаратилган тўғридан-тўғри таъсир кучига эга ягона қонун ҳужжатини ўзида касб этади.
Қонун лойиҳасини маромига етказиш жараёнида эксперт бирлашмаси билан маслаҳатлар олиб борилди. Депутатлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Бош прокуратура, Ахборот ва коммуникация технологияларини ривожлантириш вазирлиги, бизнес, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан биргаликда қонун лойиҳаси охирги таҳрири ишлаб чиқилди. Ушбу соҳадаги халқаро тажриба ўрганилди.
Мажлисда таъкидланганидек, маромига етказиш жараёнида қабул қилинаётган қонуннинг амалий аҳамиятини оширишга алоҳида эътибор қаратилди. Коррупцияга қарши курашишга йўналтирилганлик, давлат харидлари бозорида тадбиркорлик субъектларининг ҳалол рақобатли кураши учун шароитлар яратиш, ушбу соҳада давлат ва жамоатчилик назоратининг таъсирчан механизмларини таъминлаш мақсадида давлат харидларини электрон шаклга ўтказиш лойиҳа қоидаларининг муҳим жиҳатларидир.
Депутатларнинг фикрига кўра, ушбу қонуннинг қабул қилиниши бюджет маблағларидан ва бошқа марказлаштирилган манбалардан, кредит ресурсларидан Ҳукумат кафолати остида имкон қадар самарали ҳамда оқилона фойдаланишга хизмат қилади. Бундан ташқари, давлат сектори маъқул муддатларда «нарх-сифат» ўртасида мақбул нисбат бўлган ҳолда зарур товарлар, ишлар ва хизматлар билан таъминланади.
Қонуннинг амалга оширилиши мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий ривожланиши жадаллашувига ҳам имкон бериши қайд этилди. Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва кичик бизнес субъектлари ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларини таъминлаш, давлат харидлари соҳасидаги муносабатларни тартибга солишнинг замонавий услубларини қўллаш орқали ишлаб чиқарилаётган маҳсулот сифатини ошириш борасида салмоқли кўмак олади.
Музокаралар давомида депутатлар қонун лойиҳаси нормаларини такомиллаштириш юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини билдирдилар. Хусусан, таклифлар давлат харидлари тартиб-таомилини амалга ошириш, шартнома тузиш ва уни ижро этиш, етказиб берувчи ва буюртмачи ўртасида юз бериши мумкин бўлган низолар ҳамда келишмовчиликлар устидан шикоят қилиш, уларни ҳал этиш чоғида шаффофликни рўёбга чиқаришга тегишлидир.
Шундан сўнг «Давлат харидлари тўғрисида»ги қонун қабул қилинди ва Олий Мажлис Сенатига юборилди.
Шунингдек, мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Депутаты рассмотрели законопроект о госзакупках
Совершенствование государственного и общественного строительства – первое приоритетное направление Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан.
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса, состоявшемся 25 января 2018 года, депутаты рассмотрели ряд законопроектов, имеющих важное значение в процессе реформирования всех сфер жизнедеятельности общества и государства.
В частности, во втором чтении парламентарии обсудили законопроект «О государственных закупках». Он представляет собой единый законодательный акт прямого действия, регламентирующий государственные закупки и направленный на устранение имеющихся на практике противоречий и устаревших норм.
В процессе доработки проекта закона были проведены консультации с экспертным сообществом. Депутатами cовместно со специалистами  Национального Агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, представителями бизнеса, а также с различными институтами гражданского общества детально проработана окончательная редакция законопроекта.
Как отмечено на заседании, в процессе доработки особое внимание акцентировано на повышении практической ценности принимаемого закона. Ключевыми аспектами положений проекта являются нацеленность на противодействие коррупции, создание условий для честной конкурентной борьбы субъектов предпринимательства на рынке госзаказов, переводу госзакупок в электронный формат с целью обеспечения механизмов действенного государственного и общественного контроля в данной сфере.
По мнению депутатов, принятие данного закона послужит максимально эффективному и рациональному использованию бюджетных средств и других централизованных источников, кредитных ресурсов под гарантию Правительства. Кроме того, государственный сектор будет обеспечен в разумные сроки необходимыми товарами, работами и услугами в нужном количестве при оптимальном соотношении «цена-качество».
Подчеркнуто, что реализация закона также будет способствовать ускорению социально-экономического развития страны. Отечественные производители и субъекты малого бизнеса получат весомую поддержку в обеспечении прав и законных интересов, повышении качества производимой продукции посредством  применения современных методов регулирования отношений в сфере госзакупок.
В ходе прений депутаты высказали свои предложения и рекомендации по совершенствованию норм законопроекта. В частности, они касаются внесения прозрачности при осуществлении процедуры госзакупок, заключении и исполнении договора, реализации механизмов обжалования, разрешения возможных споров и разногласий между поставщиком и закупщиком.
После этого депутаты приняли Закон «О государственных закупках», который направлен в Сенат Олий Мажлиса.
На заседании также рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты Олий Мажлиса.