Биринчи Президентимиз хотирасига бағишланди
Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик мусиқали театрида Биринчи Президентимиз, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллигига бағишланган хотира кечаси бўлиб ўтди.
Хотира кечаси “Истиқлол меъмори” ҳужжатли фильми намойиши билан бошланди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 27 ноябрдаги "Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш тўғрисида"ги қарори ижроси доирасида ташкил этилган тадбирда Биринчи Президентимиз бутун сиёсий фаолияти давомида ўзи илгари сурган “Биздан озод ва обод Ватан қолсин!”, “Элим деб, юртим деб, ёниб яшаш керак”, деган олижаноб ғояларга амал қилиб яшагани таъкидланди. Шунинг учун ҳам кўп миллатли халқимиз юрагидан чуқур ўрин эгаллади. Ўзининг кўп қиррали сиёсий фаолияти, юксак инсонийлик фазилатлари билан мустақил Ватанимиз тарихида ўчмас из қолдирди. Жаҳон миқёсида катта ҳурмат ва обрў-эътиборга эга бўлган улуғ шахс ва арбоб сифатида ном қозонди.
Ислом Каримов раҳнамолигида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани каби Қорақалпоғистон Республикасида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Қорақалпоқ халқи Ислом Каримовнинг “Мен фақат ўзбек халқининг эмас, балки қорақалпоқ халқининг ҳам фарзандиман!” деган сўзларини ҳар доим ғурур билан ёдга олади.
Тадбирда Биринчи Президентимизнинг турмуш ўртоғи Т.Каримова буюк давлат ва сиёсат арбобининг қорақалпоқ халқи турмуш фаровонлигини юксалтириш, қадимий тарихи, маданияти, адабиёти ва санъатини тиклаш ва тарғиб этишга қаратган эътибори, бу заминнинг меҳнаткаш ва самимий одамларига алоҳида ҳурмати ҳақида сўзлади.

Посвящено памяти Первого Президента
В Каракалпакском государственном академическом музыкальном театре имени Бердаха состоялся памятный вечер, посвященный 80-летию со дня рождения Первого Президента нашей страны, великого государственного и политического деятеля Ислама Каримова.
Вечер памяти начался с показа документального фильма “Архитектор независимости”.
На мероприятии, организованном в соответствии с постановлением главы нашего государства Шавката Мирзиёева “О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова” от 27 ноября 2017 года, отмечалось, что память о Первом Президенте будет вечно жить в сердцах нашего многонационального народа. Своей многогранной политической деятельностью, благородными человеческими качествами он оставил неизгладимый след в истории нашей независимой Родины. Завоевал международный авторитет как выдающийся политик и государственный деятель.
Под руководством Ислама Каримова широкомасштабная работа по строительству и благоустройству была осуществлена и в Республике Каракалпакстан. Народ Каракалпакстана с чувством гордости вспоминает слова Ислама Каримова: “Я сын не только узбекского, но и каракалпакского народа!”.
На мероприятии супруга Первого Президента Т.Каримова говорила о внимании, уделявшемся великим государственным и политическим деятелем повышению уровня жизни каракалпакского народа, возрождению и пропаганде его древней истории, культуры, литературы и искусства, его особом уважении к трудолюбивым и искренним жителям этого края.