Ёшларга эътибор – тараққиётимиз гаровидир
Жорий йилнинг 19 январь куни Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 12 декабрдаги (01-07/1-2987-сон) «Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича тадбирлар режаси»га асосан Ислом Каримов номидаги Давлат стипендияси совриндорлари ҳамда Тошкент шаҳридаги ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари битирувчилари билан учрашув ташкил этилиб, мазкур жараён очиқ машғулотлар тарзида ўтказилди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан ҳамкор ташкилотлар иштирокида ташкил этилган мазкур тадбирда Ислом Каримов номидаги хайрия жамоат фонди вакиллари ва олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари томонидан Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг ибратли ҳаёти, юрт равнақи ва мамлакат келажаги учун ҳар қандай тўсиқ ҳамда қийинчиликларни енгиб ўтишдаги мардонавор саъй-ҳаракатлари ҳақида сўзлаб берилди.
Тадбир давомида Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўйиш маросими, унинг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган фото ва китоблар кўргазмаси бўлиб ўтди. Тадбирда Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси раҳбари Т.Ширинов, Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президентининг рафиқаси Т.Каримова, Республика Маънавият ва маърифат маркази раҳбарининг биринчи ўринбосари, педагогика фанлар доктори М.Қуронов, Ўзбекистон Республикасининг собиқ мудофаа вазири, истеъфодаги генерал-полковник Р.Ахмедов, Ислом Каримов стипендияси совриндорлари ЎзМУ талабаси Ш.Ибрагимов, ФарДУ талабаси И.Эркиновлар ўз чиқишлари билан иштирок этишди.
Стипендия совриндори бўлган талабалар томонидан қилинган маърузалар тадбирда томошабин сифатида иштирок этган ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларининг ўқувчилари томонидан илиқ кутиб олинди ҳамда мамлакатимизда ҳеч кимдан кам бўлмаган авлодни вояга етказиш, ёш иқтидор соҳибларини юзага чиқариш, шунингдек уларни рағбатлантиришга берилаётган алоҳида эътиборга нисбатан фахр туйғуларини уйғотди.
Тадбир давомида «Ўзбекистон Мустақиллигининг асосчиси» номли ҳужжатли филми намойиш этилди, шунингдек, В.Успенский номидаги Республика мусиқага ихтисослашган академик лицейининг халқаро танловлар ғолиб бўлган ўқувчилари ўзларининг мусиқий чиқишлари билан иштирок этишди.

Внимание к молодежи - ключ к нашему развитию
Кабинет Министров Республики Узбекистан от 12 декабря 2017 года (01-07 / 1-2987) в соответствии с «Планом действий по празднованию 80-летия Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова », 19 января этого года в научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова была организована встреча с победителями Государственной стипендии имени Ислама Каримова и выпускниками средних специальных и профессиональных учебных заведений в Ташкенте и этот процесс проводился в форме открытых занятий.
В мероприятии, организованным Министерством высшего и среднего специального образования с участием партнерских организаций, приняли участие представители благотворительного общественного фонда имени Ислам Каримова, профессора и преподаватели высших учебных заведений, которые рассказали о поучительной жизни президента, который старался мужественно преодолевать все препятствия для процветания своего народа и будущего страны.
Во время мероприятия к подножью памятника были возложены цветы, состоялась выставка фотографий и книг, посвященная к жизни и деятельности Первого Президента Узбекистана. В мероприятии приняли участие руководитель Научно- просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова Т.Ширинов , супруга Первого Президента Республики Узбекистан Т.Каримова , первый заместитель Центра духовности и просвещения Республики, доктор педагогических наук Республики Узбекистан М. Куронов , бывший министр обороны , отставной генерал-полковник Р. Ахмедов, победители стипендии Ислама Каримова, студент ТФУ Ш. Ибрагимов, студент Национального Университета Узбекистана, И. Еркинов.
Студенты- стипендиаты , подготовившие доклады , были тепло встречены учащимися средних специальных и профессиональных учебных заведений, участвовавшие на мероприятии и пробудили чувства гордости за воспитание молодого поколения , раскрытие молодых талантов, а также за поддержку и развитие их.
Во время мероприятия был показан документальный фильм «Основатель Независимости Узбекистана», а также учащиеся музыкального лицея им . Успенского, победители Международных конкурсов приняли участие в музыкальном концерте.