Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан ўтказилаётган назорат тадбирларида аниқланаётган тизимли равишдаги қоидабузилишлар тўғрисида
2018-01-22 | Жамият
Молия вазирлигининг Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2017 йил давомида бюджет ташкилотларида ўтказилган назорат тадбирларида қуйидаги тизимли такрорланувчи қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган. Жумладан,
-   бюджет ташкилотларининг харажатлар сметаларида амалдаги меъёрий ҳужжатлар талабларига зид равишда ортиқча бюджет маблағларини режалаштириш;
-   тарификация рўйхатини тузишда вакант лавозимларга юқори таъриф разрядларини қўлланилиши ҳисобига ортиқча бюджет маблағларини режалаштириш;
-   вакант лавозимлар ҳисобига иқтисод қилинган маблағлар (ҳисобот даври якуни билан) тегишли бюджетга қайтарилмаслиги;
-   меҳнатга ҳақ тўлашда лавозим разрядлари ва коэффициентларига амал қилмасдан ҳамда устама тўловларини нотўғри қўллаш ҳисобига ортиқча харажатларга йўл қуйиш;
-   озиқ-овқат, дори-дармон, ёқилғи-мойлаш ва бошқа маҳсулотларини ҳисобдан чиқаришда харажатлар нормаларига риоя қилмаслик ҳолатлари такрорланмоқда.
Бюджет қонунчилигини бузилиши ҳолатлари юзасидан 289 нафар масъул мансабдор шахслар маъмурий жавобгарликка тортилганлар ва аниқланган қонунбузулиш ҳолатлари юзасидан қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилган.
Бундан ташқари, қонунбузулиш ҳолатларига йўл қўймаслик ва унинг олдини олиш мақсадида Молия вазирлигининг Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан профилактика тадбирларига алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда.
«Ишонч телефони» бўйича маълумот
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг «Ишонч телефони» 24 соат давомида фуқаролардан мурожаатларни қабул қилади.
2017 йил давомида ғазначилик, Пенсия, иш ҳақи тоʻлови масалалари ҳамда тендер ва танлов савдолари масалалари бўйича 764 та мурожаатлар келиб тушди.
Ҳисобот даврида 770 та мурожаат (шундан 41 та мурожаат 2016 йилдан ўтган) ўрганиб чиқилди ва уларнинг 269 таси ёки 35 фоизи ўз тасдиғини топди.
Кўриб чиқиш жараёнида аниқланган камчиликлар юзасидан масъул ходимларнинг 99 нафарига «Хайфсан» эълон қилинди, 10 нафарига иш ҳақидан жарима ва 4 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинди.
Шунингдек, келиб тушган мурожаатларни ўрганиш якунлари билан 9 таси ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди ва 38 таси бўйича юқори турувчи ташкилотларга тақдимнома киритилди.

О системных правонарушениях, выявляемых контрольными мероприятиями проведенными Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями
2018-01-22 | Общество
Проведенными в 2017 году Главным управлением государственного финансового контроля Министерства финансов и его территориальными управлениями в бюджетных организациях контрольными мероприятиями выявлены ряд системных повторяющихся фактов правонарушений.
Так:  в нарушение требований действующих нормативных
документов, установлены факты излишнее планирования бюджетные средств в смете расходов бюджетных организациях;
-   излишнего планирования бюджетных средств при составлении тарификационных списков за счет применения повышенных тарифных разрядов вакантных должностей;
-   не возращения сэкономленных за счет вакантных должностей средств (по итогам отчетного периода) в соответствующие бюджеты;
-   излишних расходов за счет несоблюдения должностных разрядов и коэффициентов при оплате труда, а также неправильного применения надбавок;
-   несоблюдения норм списания продовольствия, лекарственных средств, горюче-смазочных материалов и других.
За нарушение бюджетного законодательства 289 ответственных должностных лиц привлечены к административной ответственности и документы по выявленным правонарушениям переданы в правоохранительные органы для принятия законных мер.
Кроме того, в целях недопущения и предотвращения фактов правонарушений Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями особое внимание обращается на проведение профилактических мероприятий.
Сведения о деятельности “Телефона доверия”
«Телефон доверия» Министерства финансов Республики Узбекистан принимает обращения граждан в течении 24 часов.
За 2017 год по казначейским, пенсионным вопросам, а также по вопросам заработной платы и проведения тендерных торгов поступило 764 обращений.
За отчетный период было изучено 770 обращений (в том числе 41 обращение переходящее с 2016 года), из которых 269 или 35 процентов были подтверждены.
В ходе рассмотрения, по выявленным нарушениям 99 ответственным лицам были объявлены “выговоры”, к 10 лицам применены штрафы с заработной платы и с 4-мя должностными лицами были прекращены трудовые договора.
Кроме того, по итогам проведенных изучений по 9 обращениям материалы  были переданы в правоохранительные органы и по 38 обращениям были внесены представления в вышестоящие инстанции.