Қозоғистон Республикасининг Актюбинск вилоятида 2018 йил 18 январь куни содир бўлган фожиа оқибатида Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳалок бўлгани муносабати билан хорижий давлатлар раҳбарлари номидан ҳамдардлик мактублари келмоқда.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев номига Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани, Венгрия Президенти Адер Янош, Чехия Республикаси Президенти Милош Земан томонидан йўлланган самимий ҳамдардлик ва қўллаб-қувватлаш сўзлари битилган мактублар келди.
Хорижий давлатлар раҳбарлари ўз мактубларида Ўзбекистон фуқаролари ҳалок бўлгани ҳақидаги хабар уларни чуқур қайғуга солганини таъкидлаган. Содир бўлган фожиа муносабати билан улар Ўзбекистон Президенти, ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинлари, бутун халқимизга чуқур ҳамдардлик изҳор этган.

От имени глав зарубежных государств поступают соболезнования в связи с гибелью граждан Республики Узбекистан 18 января 2018 года в трагическом происшествии в Актюбинской области Казахстана.
На имя главы нашего государства Шавката Мирзиёева поступили искренние соболезнования и слова поддержки от Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко, Президента Исламской Республики Афганистан Мухаммада Ашрафа Гани, Президента Венгрии Адера Яноша, Президента Чешской Республики Милоша Земана.
В своих соболезнованиях главы зарубежных государств отмечают, что с глубокой болью восприняли известие о трагической гибели граждан Узбекистана. В связи с трагическим происшествием они выразили Президенту Узбекистана, семьям и близким погибших, всему народу нашей страны свои глубокие соболезнования.