Самарқандда "Адвокатуранинг долзарб масалалари: миллий ва халқаро тажриба" мавзусида халқаро анжуман бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда Германиянинг халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик жамғармаси томонидан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Адвокатлар палатаси аъзолари, ҳудудий адвокатлик идоралари вакиллари қатнашди.
Анжуманда бугунги кунда дунё миқёсида инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда адвокатура институтининг ўрни ва роли тобора ошиб бораётгани таъкидланди. Бу борадаги миллий қонунчилик халқаро стандартлардан келиб чиқиб, такомиллаштирилмоқда.
– Конституциямизнинг 116-моддасида фуқароларга, корхона, муассаса ва ташкилотларга юридик ёрдам бериш учун адвокатура фаолият кўрсатиши белгилаб қўйилган, – дейди Ўзбекистон Адвокатлар палатаси раиси Равшан Аҳмедов. – Бу қоида ва бошқа тартиблар Ўзбекистон Республикасининг "Адвокатура тўғрисида" ҳамда "Адвокатлик фаолиятининг кафолатлари ва адвокатларнинг ижтимоий ҳимояси тўғрисида"ги қонунларида мустаҳкамланган. Мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида мазкур қонунлар ва соҳага оид бошқа ҳуқуқий-меъёрий ҳужжатлар янада такомиллаштирилмоқда. Бунда айниқса, Президентимизнинг 2008 йил 1 майда қабул қилинган "Ўзбекистон Республикасида Адвокатура институтини янада ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармони муҳим аҳамият касб этмоқда. Мазкур фармонда белгиланган вазифалар асосида Ўзбекистон Республикаси Адвокатлар палатаси ташкил этилди. Бугунги кунда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида палатанинг ҳудудий бошқармалари фаолият кўрсатмоқда.
Семинарда 2008 йил 31 декабрда қабул қилинган "Адвокатура институти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг аҳамияти ҳақида ҳам сўз юритилди.
Тадбирда иштирок этган Германия Федератив Республикаси Адлия ва истеъмолчилар ҳуқуқини ҳимоя қилиш федерал вазирлиги фуқаролик процессуал ҳуқуқи бўлими ходими, судья Йорг Баак, Бранденбург федерал ери адвокатлар палатаси президенти Франк Энгельманн Ўзбекистонда авдокатура институтини ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларни юқори баҳолаб, Германияда адвокатлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари, бошқарув тизими, соҳа учун ҳуқуқшунос кадрлар тайёрлаш ҳақида сўзлаб берди.
Семинар давомида юртимиз адвокатлари германиялик ҳамкасблари билан ўзаро тажриба алмашиб, жиноят ва фуқаролик ишларида адвокатларнинг иштироки масалалари юзасидан маҳорат машғулотларида қатнашдилар. Шунингдек, Самарқанд вилоятидаги айрим адвокатлик идоралари ва судлар фаолияти билан ҳам танишдилар.

Адвокаты обменялись опытом
В Самарканде состоялась международная конференция "Актуальные вопросы адвокатуры: национальный и международный опыт".
В мероприятии, организованном Министерством юстиции Республики Узбекистан и Германским фондом международного правового сотрудничества, приняли участие члены Палаты адвокатов Узбекистана, представители региональных адвокатских контор.
На конференции отмечалось, что сегодня во всем мире все более возрастают роль и место института адвокатуры в защите прав и законных интересов человека. Исходя из международных стандартов совершенствуется и национальное законодательство.
- В статье 116 Конституции нашей страны закреплено, что для оказания юридической помощи гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям действует адвокатура, - говорит председатель Палаты адвокатов Узбекистана Равшан Ахмедов. - Эта норма и другие положения закреплены в законах Республики Узбекистан "Об адвокатуре" и "О гарантиях адвокатской деятельности и социальной защите адвокатов". В процессе проводимых в нашей стране судебно-правовых реформ эти законы и другие касающиеся сферы нормативно-правовые акты совершенствуются. Важную роль при этом играет Указ Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему реформированию института адвокатуры в Республике Узбекистан" от 1 мая 2008 года. В соответствии с ним была образована Палата адвокатов Республики Узбекистан. В настоящее время действуют ее территориальные управления в Республике Каракалпакстан, областях и Ташкенте.
На мероприятии говорилось и о значимости принятого 31 декабря 2008 года Закона Республики Узбекистан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием института адвокатуры".
Принявшие участие в мероприятии сотрудник отдела гражданско-процессуального права Федерального министерства юстиции и защиты прав потребителей Федеративной Республики Германия, судья Йорг Баак, президент палаты адвокатов федеральной земли Бранденбург Франк Энгельманн высоко оценили проводимую работу по развитию института адвокатуры в Узбекистане и рассказали о правовых основах адвокатской деятельности, системе управления, подготовке юридических кадров для сферы в Германии.
В ходе мероприятия адвокаты обменялись опытом, приняли участие в "мастер-классах" по вопросам участия адвокатов в уголовных и гражданских делах. Также участники ознакомились с деятельностью некоторых адвокатских контор и судов Самаркандской области.