Эъзоз ва эҳтиром оғушида
Пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек тумани ҳокимлигида бир гуруҳ уруш ва меҳнат фронти фахрийларига Президентимиз номидан "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" эсдалик юбилей медалини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда кексаларни эъзозлаш, уларнинг бой ҳаётий тажрибасидан ёшлар тарбиясида оқилона фойдаланиш, нуронийларни тиббий ва ижтимоий муҳофазалаш, улар учун муносиб турмуш шароитини яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан Иккинчи жаҳон уруши ва фронт ортида хизмат қилган фахрийларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳолидан хабар олиш эзгу анъанага айланган.
Президентимиз Ислом Каримовнинг 2015 йил 6 мартдаги "1941-1945 йиллардаги уруш қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисида"ги фармони ушбу юксак эҳтиромнинг амалдаги яна бир намунаси бўлди. Мазкур фармонда 9 май – Хотира ва қадрлаш куни умумхалқ байрами муносабати билан уруш қатнашчилари ва ногиронларини моддий рағбатлантириш, шунингдек, Ватанимиз озодлиги ва шаъну шарафи ҳимоячиларига бағишланган махсус учрашувлар, маърифий-бадиий кечалар ўтказиш вазифаси белгиланган.
Айни кунларда юртимизнинг барча ҳудудларида бўлганидек, Мирзо Улуғбек туманида ҳам мазкур байрам муносабати билан турли тадбирлар ўтказилмоқда. Жумладан, таълим муассасалари ва маҳаллаларда икки авлод учрашувлари, маънавий-маърифий тадбирлар ташкил этилмоқда. Ёлғиз кексалар, ногиронларга давлат ва жамоат ташкилотлари томонидан эсдалик совғалари топширилмоқда. Бу ишларда "Нуроний", "Маҳалла" жамғармалари, "Камолот" ёшлар ижтимоий ҳаракати ва бошқа жамоат ташкилотларининг ҳиссаси катта бўлаётир.
– Туманимизда бугунги кунда бир юз саксон нафар Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси ва фронт ортида хизмат қилган фахрий умргузаронлик қилмоқда, - дейди "Нуроний" жамғармаси туман бўлими раҳбари Исмоил Алимов. – Уларнинг саломатлигини асраш, тиббий-ижтимоий муҳофазалаш, ёшлар тарбиясига йўналтирилган тадбирларда фаол иштирокини таъминлашга доимий эътибор қаратилмоқда. Хотира ва қадрлаш куни байрами арафасида бу борадаги ишлар янада кенгаймоқда. Уруш фахрийларининг юртимиз тинчлиги йўлида кўрсатган жасоратлари ҳамда узоқ йиллик меҳнат фаолиятига бағишланган учрашув ва суҳбатлар ташкил этилмоқда.
– Урушдан кейин мактабда ўқитувчилик қилдим, – дейди Алишер Навоий номидаги маҳаллада яшовчи Маҳмуд ота Жабборов. – Юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлардан, янгиланишлардан четда тургим келмайди. Замонавий андозалар даражасида барпо этилган мактаб ва коллежларга бориб, таълим жараёнини кузатаман, ўқувчилар билан суҳбатлашаман. Уларни бугунги имкониятлар, шарт-шароитлардан самарали фойдаланишга даъват этаман. Ёшлари эъзозланган, кексалари қадрланган шундай жаннатмонанд юртда яшашдан ортиқ бахт борми?! Ушбу дориломон кунларга етказганига минг шукр.
Байрамона безатилган дастурхон атрофида фахрийларимизнинг суҳбати янада қизийди. Нуронийларимиз кундан-кунга чирой очиб бораётган юртимизга янада равнақ, ёшларимизга камол тилаб, дуога қўл очади.

Ветераны всегда в почете
В нашей стране уделяется особое внимание пожилым гражданам, медицинской и социальной защите представителей старшего поколения, широкому использованию их богатого жизненного опыта в воспитании молодежи, созданию для них лучших условий жизни. Стало доброй традицией в связи с Днем памяти и почестей оказывать всестороннюю поддержку ветеранам Второй мировой войны и трудового фронта.
Практическим отражением этой благородной работы стал Указ Президента страны "О поощрении участников войны 1941-1945 годов" от 6 марта нынешнего года.
В настоящее время, как и по всей стране, в Мирзо-Улугбекском районе в связи с предстоящим праздником проводятся различные мероприятия. В образовательных учреждениях, махаллях проводятся встречи двух поколений, культурно-просветительские вечера. Одиноким пожилым гражданам и инвалидам государственными и общественными организациями вручаются памятные подарки. Большой вклад в эту работу вносят фонды "Нуроний", "Махалла", общественное движение молодежи "Камолот" и другие общественные организации.
– В настоящее время в нашем районе проживают 180 участников Второй мировой войны и трудового фронта, – говорит руководитель районного отделения фонда "Нуроний" Исмоил Алимов. – Уделяется особое внимание их оздоровлению, предоставлению медико-социальных услуг, обеспечению их активного участия в мероприятиях по воспитанию молодежи. Эта работа ширится в ходе подготовки к празднованию Дня памяти и почестей. Организуются встречи и беседы, посвященные героизму ветеранов войны, их многолетней трудовой деятельности.
– После войны работал учителем в школе, – говорит житель махалли имени Алишера Навои Махмуд-ота Жабборов. – Не хочу оставаться в стороне от проводимых в стране реформ и обновлений. Хожу в современные школы и колледжи, наблюдаю за образовательным процессом, беседую с учащимися. Призываю их эффективно использовать нынешние возможности и условия. Разве есть большее счастье, чем жить в стране, где оказывают такие почести старшему поколению?! Я благодарен за эти мирные светлые дни.
За празднично накрытым столом оживилась беседа ветеранов. Они прочитали молитву и пожелали дальнейшего процветания стране, больших успехов молодежи.