Соғлиқни сақлаш вазирлиги: тезкор тиббий гуруҳ Қозоғистонга учиб кетди
18 январь куни Қозоғистоннинг Ақтўбе вилоятида, Тошкент вақти билан 09:30 атрофида, «Самара—Чимкент» йўналишида ҳаракатланаётган автобус ҳалокатга учради. Автобусда 57 нафар йўловчи бўлган. Йўловчиларнинг 52 нафари воқеа жойида вафот этган, 5 нафар киши жароҳатланган. Дастлабки маълумотларга кўра, улар орасида Ўзбекистон фуқаролари ҳам бор.
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигида ҳалокат оқибатида жабрланган фуқароларга тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича тезкор тиббий гуруҳ ташкил этилди ва гуруҳ Қозоғистон Республикасига учиб кетди. Камбустиолог, анестезиолог-реаниматолог, суд-мед эксперт ва психолог каби малакали шифокорлардан таркиб топган ушбу гуруҳга Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази директори Асилбек Худаяров бошчилик қилмоқда. Тезкор тиббий гуруҳ зарур воситалар, дори-дармон захиралари билан етарли даражада таъминланган.
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказида ҳалокат оқибатида жабрланганларга юқори малакали тиббий ёрдам кўрсатиш учун захира ўринлари тайёрланди.

Министерство здравоохранения: оперативная медицинская группа вылетела в Казахстан
18 января в Актюбинской области Казахстана в 9.30 по ташкентскому времени произошло возгорание автобуса, следовавшего по трассе "Самара-Шымкент". В автобусе находились 57 пассажиров. 52 граждан погибли на месте происшествия, 5 — пострадали. По предварительным данным, среди 52 погибших на месте есть и граждане Узбекистана.
В Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан образована оперативная медицинская группа для оказания пострадавшим первой медицинской помощи. Она уже вылетела в Республику Казахстан. В состав медицинской группы, которую возглавил директор Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи Асилбек Худаяров, вошли квалифицированные специалисты: камбустиолог, анестезиолог-реаниматолог, суд-мед эксперт и психолог. Группа располагает необходимыми средствами, лекарственными препаратами.
В Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи выделены резервные места для оказания пострадавшим высококвалифицированной помощи.