Ўзбекистонда меҳмонхоналарга муносабат уларнинг “юлдузлари”га боғлиқми?
Ўзбекистон Республикаси Президенти Матбуот хизмати ҳузуридаги пресс-холлда Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан матбуот анжумани ўтказилди.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси А.Абдуҳакимов мамлакатимиз туризм салоҳиятини юксалтириш, тизимда ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, халқимизнинг тарихий-маданий меросини кенг тарғиб қилиш, "Хавфсиз туризм" концепцияси ижроси, миллий туризм маҳсулотлари ва брендларини жаҳон сайёҳлик бозорига олиб чиқиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Ўтган йили мамлакатимизга 2,5 миллион сайёҳ ташриф буюрган, туризм хизматлари экспорти 1 миллиард 557 миллион долларни ташкил этган. Туроператорлик хизматларини кўрсатувчи 128 тадбиркорлик субъекти ташкил этилиб, бугунги кунда уларнинг сони 561 тага етган.
Бухоро ва Самарқанд шаҳарларида “Қадимий Бухоро” ва “Самарқанд Сити” туризм зоналарини ташкил қилиш, умумий ҳисобда 450 га яқин лойиҳани амалга ошириш, жумладан, 50 маданий мерос объектини реставрация ва консервация қилиш, 50 дан ортиқ меҳмонхона қуриш ва қайта тиклаш, 100 га яқин умумий овқатланиш объектини барпо этиш ишлари олиб борилмоқда.
Хорижий сайёҳлар учун виза ва рўйхатга олиш таомили соддалаштирилди. Якка тартибдаги хорижий сайёҳлар учун 30 кун муддатга бериладиган ягона кириш туризм визалари жорий қилинди ва визаларни расмийлаштириш нархи 60 доллардан 40 долларга туширилди.
Тармоққа ахборот-коммуникация технологиялари изчил жорий этилмоқда. Мамлакатимиздаги 600 дан ортиқ сайёҳлик объектини бирлаштирган «E-Mehmonxona» автоматлаштирилган тизими ишга туширилиб, хорижий ва маҳаллий фуқаролар ҳисобини олиб бориш жараёни ва бу борадаги ҳисоботлар электрон шаклга ўтказилди.
Барча аэропортларда «яшил» ва «қизил» йўлаклар ташкил этилди. Сайёҳларга шаҳарларимиз харитаcини бериш, такси ҳайдовчиларининг маданиятини ошириш бўйича иш олиб борилмоқда.
Хорижий сайёҳлар эътирозига сабаб бўлаётган омиллар, масалан, кафе ва ресторанларнинг тунги ишлаш вақти чеклангани, бир-икки юлдузли меҳмонхоналарга кам эътибор қаратилаётгани, автобуслар етишмаслиги, ҳудудларда санитария-гигиена масканлари етарли эмаслиги каби масалалар ҳақида ҳам сўз юритилиб, уларни бартараф этиш бўйича кенг кўламли ишлар изчил амалга оширилиши таъкидланди.

Укрепляется туристический потенциал Узбекистана
В Пресс-холле при Пресс-службе Президента Республики Узбекистан прошла пресс-конференция Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, посвященная перспективам развития туризма в Узбекистане и его значению для экономики страны.
На мероприятии председатель Государственного комитета по развитию туризма А.Абдухакимов проинформировал представителей отечественных и зарубежных СМИ о проводимой работе по повышению туристического потенциала нашей страны, реализации единой государственной политики в сфере, широкой пропаганде историко-культурного наследия нашего народа, реализации концепции "Безопасный туризм" и выведению на мировой рынок национальных туристических продуктов и брендов.
Туризм является одной из динамично развивающихся отраслей экономики, занимает важное место в увеличении доходов и повышении занятости населения, социально-экономическом развитии страны.
В настоящее время в Узбекистане существует более 7,3 тысячи объектов культурного наследия, в том числе свыше 4,2 тысячи объектов археологического и более 2 тысяч объектов архитектурного наследия. Более чем 500 из них включены в туристические маршруты. Большим туристическим потенциалом обладают также 8 охраняемых территорий, 3 национальных природных парка, 6 государственных природных памятников и 11 заказников.
В 2017 году в нашей стране проделана последовательная работа по дальнейшему развитию туризма. В соответствии с Указом главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года Государственным комитетом по развитию туризма совместно с различными министерствами и ведомствами начата практическая работа по ряду новых проектов.
Для укрепления законодательных основ отрасли туризма, правового регулирования отношений в данной сфере подготовлены проекты Закона "О туризме" в новой редакции, 30 нормативно-правовых актов, 22 из них уже приняты.
В прошлом году нашу страну посетили 2,5 миллиона туристов, экспорт туристических услуг составил 1 миллиард 557 миллионов долларов. Организована работа 128 туроператоров, общее их количество достигло 561. Расширились ассортимент и масштаб оказываемых ими услуг.
Бухара, Самарканд, Хива и Шахрисабз объявлены зонами безопасного туризма, разработаны соответствующие нормы, внедрены меры безопасности. Указом Президента нашей страны от 5 декабря 2017 года в Ташкентской области создана свободная туристическая зона "Чарвак".
Продолжается работа по организации зон туризма "Древняя Бухара" и "Самарканд Сити" в Бухаре и Самарканде, реализации в общей сложности около 450 проектов, реставрации и консервации 50 объектов культурного наследия, строительству и реконструкции более 50 гостиниц, около 100 пунктов общественного питания.