Янгилик: Қорақалпоғистонда рақамли телевидениега ўтиш бошланди
Қорақалпоғистон Республикаси "UZDIGITAL TV" рақамли телевидениеси тест режимида эфирга узатилмоқда. Жорий йил февраль ойидан уч турли тариф асосида ёпиқ тарзда эфирга узатилади. Бу ҳақда компания расмийлари маълум қилди.
Нукусда "UZDIGITAL TV" МЧЖнинг савдо ва абонентларга хизмат кўрсатиш офисининг очилиши режалаштирилган. Офис харидорнинг телевизори DVB-T2 стандартдаги (ички) тюнерга эга ёки эга эмаслигига қараб, 2 турдаги қурилмани (tele-card ёки тюнерни) тавсия қилади. Хорижий мамлакатларнинг 4, 13, 31 телеканали намойиш қилинадиган уч турдаги тариф асосида ойлик тўловлар 4 минг 500 сўм, 11 минг ва 16 минг 500 сўм қилиб белгиланган.
– Ҳозирги кунда Қорақалпоғистон Республикасида рақамли телевидениени йўлга қўйиш ишлари олиб борилмоқда. Эфирга хорижий мамлакатларнинг телеканалларини синов тариқасида вақтинча бепул узатиш ушбу тадбирларнинг бошланиши эди. Мақсад – "UZDIGITAL TV" рақамли телевидениесининг юқори аниқликда ҳамда сифатли кўринишда ишлашини намоён қилиш, – дейди ушбу МЧЖ маркетинг бўйича менежери Бобур Қобилжанов. – Мобиль алоқа воситалари учун махсус дастур ёрдамида телеканалларни кўриш учун фойдаланувчи уйида ўтириб, ойлик тўловларни тўлаши мумкин. Электрон кўрсатувлар дастури (EPG)нинг хотирага сақлаш функциясидан фойдаланиб, ўзи хоҳлаган кўрсатувни ўтказиб юбормаслик имкониятига эга бўлади. Шунингдек, қурилмаларда ота-оналар назорати ўрнатилган бўлиб, 16 ёшдан кичик болалар кўриши мумкин бўлмаган кўрсатув ва фильмларни пароль ўрнатиш орқали блоклаб қўйиш мумкин. Уларни фақат расмий офислардангина сотиб олиш таклиф қилинади.
Эслатиб ўтамиз, бу телеканаллар Нукус шаҳри ва ундан 70 километр масофадаги ҳудудларда намойиш этилади.

В Каракалпакстане начат переход на цифровое телевидение
В Республике Каракалпакстан в тестовом режиме организовано вещание цифрового телевидения “UZDIGITAL TV”. С февраля нынешнего года начнется закрытое вещание по трем тарифам. Об этом сообщили представители компании.
В Нукусе запланировано открытие офиса продаж и обслуживания клиентов ООО “UZDIGITAL TV”. Сотрудники офиса, изучив наличие или отсутствие в телевизорах клиентов встроенного тюнера стандарта DVB-T2, будут рекомендовать два вида устройств - tele-card или тюнер. Абонентская плата по трем пакетам вещания, в соответствии с которыми будут транслироваться 4, 13, 31 зарубежный канал, составит соответственно 4 500, 11 000 и 16 500 тысяч сумов в месяц.
- На сегодняшний день в Республике Каракалпакстан ведутся работы по налаживанию цифрового телевещания. Началом этих мероприятий была временная бесплатная трансляция зарубежных телеканалов в тестовом режиме. Цель – продемонстрировать качественную работу цифрового телевидения “UZDIGITAL TV”, - говорит менеджер компании по маркетингу Бобур Кобилжанов. - Пользователь может вносить абонентскую плату за просмотр определенного количества каналов сидя дома через специальное мобильное приложение. Используя функцию сохранения в памяти Программы электронных передач (EPG), пользователь может записать передачу, которую не успевает посмотреть. Также в устройстве есть функция родительского контроля, где посредством установки пароля можно заблокировать программы и фильмы, не предназначенные для просмотра детей младше 16 лет. Покупать телепакеты рекомендуется только в официальных офисах.
Напоминаем, что цифровое вещание будет обеспечиваться в Нукусе и на территории, находящейся в пределах 70 километров от города.