“Ўзбекистон–сармоядорлар учун катта имкониятлар замини”
Эронда инглиз тилида нашр этиладиган “Iran News” газетасида ана шундай сарлавҳа остидаги мақола босилиб чиқди. Муҳаррир Фареддун Тахерпур қаламига мансуб мазкур мақолада Ўзбекистоннинг замонавий иқтисодий ривожланишига оид атрофлича маълумотлар ўз ифодасини топган.
Мақолада Ўзбекистон Президентининг Олий Мажлис палаталарига Мурожаатномаси тарихий аҳамиятга эга эканлиги алоҳида қайд этилган. Материалда 2018 йил мамлакатимизда "Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили" деб эълон қилингани ҳам қаламга олинган.
Муаллифнинг таъкидлашича, тарихан қисқа давр оралиғида Ўзбекистон аграр республикадан иқтисодиёти изчил ривожланаётган индустриал мамлакатга айланди, жаҳон ҳамжамиятида ўзининг муносиб ўрнини эгаллади.
Нашр республикамизда ўнлаб юқори технологияларга асосланган янги ишлаб чиқариш тармоқлари барпо этилганини ҳам ўқувчиларнинг эътиборига ҳавола қилган. “Автомобилсозлик, нефт-газ, электротехника, кимё ва фармацевтика сингари саноатнинг замонавий жабҳалари юзага келди, тўқимачилик, озиқ-овқат ва бошқа тармоқлар тўла модернизациялашди, юзлаб йирик саноат объектлари қурилди”, деб ёзади газета.
Кўрилаётган чора-тадбирларнинг натижаси ўлароқ, мамлакатда қатор эркин иқтисодий зоналар фаолият кўрсатаётгани, уларда хорижлик сармоядорлар учун солиқ, божхона тўловлари бўйича имтиёзли шароитлар ва бошқа қатор қулайликлар тақдим этилгани ҳам таъкидланган.

«Узбекистан–земля больших возможностей для инвесторов»
Под аналогичным заголовком в иранской англоязычной газете Iran News опубликована статья, подготовленная редактором данной газеты Фареддуном Тахерпуром и посвященная Посланию Президента Узбекистана сенаторам и депутатам нашей страны.
В материале подробно рассказывается о сути о содержании исторического обращения Шавката Мирзиёева к парламенту и народу Узбекистана. Сообщается, что по предложению главы государства 2018 год объявлен в республике Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий.
Автор подчеркивает также, что за короткий по историческим меркам срок Узбекистан из аграрной республики превратился в индустриальную страну с динамично развивающейся экономикой и занял достойное место в мировом сообществе.
В республике практически «с нуля» были созданы десятки новых высокотехнологичных отраслей промышленности, как современное автомобилестроение, нефтегазовая, электротехническая, химическая и фармацевтическая, полностью модернизированы текстильная, пищевая и многие другие отрасли, а также созданы сотни крупных промышленных объектов.
Благодаря предпринимаемым мерам в стране функционируют семь свободных экономических зон, где созданы льготные условия для иностранных инвесторов в налогообложении, таможенных пошлинах, предоставлении земли и помещений, а также многие другие преференции.