Президент Чирчиқ шаҳридаги “Ўзбеккимёмаш” акциядорлик жамиятида бўлди
Давлат раҳбари бу ерда янги  лойиҳа билан танишди. Лойиҳада мавжуд металл қуйиш қуввати 1,7 минг тоннадан 4 минг тоннага оширилади. Маҳсулот сифати яхшиланади, энергия ва меҳнат ресурслари тежалади.
Президент шу ерда Чирчиқ шаҳрини шаҳарсозлик нормалари асосида қайта қуриш лойиҳаси билан танишди. “Чирчиқ марказий деҳқон бозори” МЧЖ реконструкция қилиш лойиҳасига кўра, янги типдаги замонавий бозор ташкил қилинaди.
Лойиҳаларда шаҳар марказий истироҳат боғини реконструкция қилиш, “Чирчиқ” дарёси бўйида замонавий сайилгоҳ қуриш, Чирчиқ давлат педагогика ҳамда жисмоний тарбия институтларини замонавий ўқув масканига айлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот бор.
Шу ерда “Ўзбекгидроэнерго” АЖ томонидан инновацион ғоя ва янги технологиялар асосида Пскент, Чорбоғ гидроэлектр станциясини қуриш ҳамда унинг барқарор ва хавфсиз ишлашини таъминлаш бўйича инвестиция лойиҳаси тақдим қилинди.
Президентимизга “Чирчиқ қишлоқ хўжалиги заводи” ҳудудида амалга ошириладиган қишлоқ хўжалиги машинасозлик соҳасини ривожлантириш дастури ҳақида маълумот берилди.
Президентга қишлоқ хўжалигининг машинасозлик соҳасида ресурс тежайдиган агротехнологияларни жорий этишни таъминлайдиган замонавий, унумдорлиги юқори қишлоқ хўжалиги техникаси ва механизация воситаларини ишлаб чиқариш юзасидан қилинадиган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари саноат тармоқларини ривожлантириш борасида амалга оширилган иқтисодий ислоҳотлар яқин йилларда ўз самарасини беришини таъкидлади.

Президент побывал в акционерном обществе “Узбекхиммаш” в городе Чирчике
Глава государства ознакомился здесь с новыми проектом, предусматривающим увеличение мощности литья металла с нынешних 1,7 тысячи до 4 тысяч тонн, улучшение качества продукции, сбережение энергетических и трудовых ресурсов.
Здесь же состоялась презентация проектов по перестройке города Чирчика на основе современных требований градостроительства. Проект реконструкции Чирчикского центрального дехканского рынка предусматривает создание современного рынка нового типа.
Также было рассказано о проектах реконструкции центрального парка города, созданию современной аллеи вдоль реки Чирчик, модернизации Чирчикского государственного педагогического института и расположенного в городе Государственного института физической культуры.
Здесь же прошла презентация инвестиционного проекта АО "Узбекгидроэнерго" по строительству Пскентской, Чарбагской гидроэлектростанций на основе инновационных технологий, обеспечению их устойчивого и безопасного функционирования.
Президенту была представлена программа развития сельскохозяйственного машиностроения, которая будет реализована на территории Чирчикского завода сельскохозяйственной техники.
Главе государства рассказали о планах по организации выпуска современной, ресурсосберегающей, высокопроизводительной сельхозтехники и средств механизации.
Шавкат Мирзиёев отметил, что реализуемые экономические реформы по развитию отраслей промышленности в ближайшие годы дадут весомые результаты.