Ҳоким хусусий тиббиёт муассасалари ташкил этиш истагини билдирган тадбиркорлар билан суҳбатлашди
Андижон вилояти ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмонов хусусий тиббиёт муассасалари ташкил этиш истагини билдирган тадбиркорлар билан мулоқот ўтказиб, улар тақдим этган янги лойиҳалар билан танишди.
Мулоқотда Президентимизнинг 2017 йил 29 декабрдаги “Хусусий тиббиёт ташкилотларини янада ривожлантириш бўйича қўшимча шарт-шароитларни яратиш тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш борасидаги муҳим вазифалар, тақдим этилаётган янги лойиҳалар ва уларни амалга оширишдаги мавжуд муаммоларни бартараф этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Тадбиркорлар томонидан тақдим этилган 112 лойиҳанинг 73 таси бўш турган давлат мулки объектларини мослаштириш ҳисобига, 19 таси хусусий иншоотларда, 10 таси ижара асосида фаолият юритиши кўзда тутилган, 12 янги лойиҳа бўйича эса қурилиш учун ер ажратилиши сўралган. Ушбу лойиҳалар доирасида иш бошлайдиган хусусий тиббиёт муассасаларнинг 73 таси амбулатор, 39 таси стационар тарзда фаолият юритади.
Мулоқотда хусусий тиббиёт муассасаларнинг фаолият турини танлаш, уларни замонавий тиббий диагностика ва даволаш ускуналари, малакали кадрлар билан таъминлаш билан боғлиқ масалалар бугунги кун талаби даражасида бўлиши зарурлиги алоҳида таъкидланди. Янги лойиҳаларни амалга оширишга тўсиқ бўлаётган муаммоларнинг аксарияти ҳал этилди, айрим масалаларни ҳал этиш бўйича вилоят ҳокими мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Мутахассислар маълумотига кўра, вилоятда янги ташкил этиладиган хусусий тиббиёт муассасаларида нейрожарроҳлик, онкология, нефрология, урология, абдоминал жарроҳлик, колопроктология, кардиология, гематология ва эндокринология каби йўналишларда тиббий хизмат кўрсатилади, 1 минг 100 янги иш ўрни яратилади.

Хоким области провел диалог с предпринимателями
Хоким Андижанской области Шухратбек Абдурахмонов провел диалог с предпринимателями, изъявившими желание организовать частные медицинские учреждения, ознакомился с представленными ими проектами.
В беседе подробно обсуждались важные задачи по обеспечению исполнения постановления Президента нашей страны “О создании дополнительных условий по дальнейшему развитию частных медицинских организаций” от 29 декабря 2017 года, новые проекты и пути устранения препятствующих их реализации проблем.
Реализация 73 из 112 представленных предпринимателями проектов предусматривает реконструкцию пустующих объектов государственной собственности, 19 медицинских центров будут осуществлять деятельность в частных сооружениях, 10 – на основе аренды, по 12 проектам предпринимателями запрашивается выделение земли для строительства. 73 частных медицинских учреждения будут работать амбулаторно, 39 – стационарно.
В беседе отмечалось, что вопросы, связанные с выбором вида деятельности частного медицинского учреждения, обеспечением современным медицинским диагностическим и лечебным оборудованием, квалифицированными кадрами, должны решаться в соответствии с современными требованиями. Решено множество проблем, мешающих реализации новых проектов, по решению оставшихся вопросов хоким области дал ответственным лицам соответствующие поручения.
В частных медицинских учреждениях, которые планируется организовать в области, будут оказывать медицинские услуги по таким направлениям, как нейрохирургия, онкология, неврология, урология, абдоминальная хирургия, колопроктология, гематология и эндокринология, будет создано около 1100 новых рабочих мест.