Муҳаммад аль-Хоразмий номидаги ихтисослаштирилган АТ-мактаб 10-синфга кириш имтиҳонларини ўтказди
2018 йилнинг 7 январь куни пойтахтимиздаги Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Ахборот коммуникация технологиялари йўналишига оид фанларни чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб 2017-2018 ўқув йили учун 10-синфга кириш имтиҳонларини ўтказди.
Ихтисослаштирилган мактаб Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 14 сентябрдаги қарори асосида ташкил этилди. Ихтисослаштирилган мактаб ўқувчилари давлат умумий ўрта таълим стандартлари асосида замонавий педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини кенг жалб қилган ҳолда математика, физика, информатика ва чет тили фанларини чуқур ўзлаштиришади. Мактабнинг низомига кўра, таълим ўзбек тилида олиб борилади.
2017 йилнинг декабрь ойидан 2018 йилнинг январь ойига қадар ихтисослаштирилган мактаб 10 синфга танлов асосида қўшимча ўқувчиларни қабул қилиш жараёнини ўтказди.
Кириш имтиҳонларида қатнашиш учун 100 нафардан зиёд ўқувчилар ҳужжат топширишди. Улар 7 январь куни ўтказилган кириш имтиҳонларида иштирок этиш ҳуқуқига эга бўлдилар.
Ёшлар Тошкент шаҳридаги Инҳа университети биносида ўтган математика, физика ва инглиз тили имтиҳонларида иштирок этдилар. Имтиҳон 2 соату 20 дақиқа давом этди.
Тошкент шаҳридаги Инҳа университети имтиҳон ўтказиш учун жой бериш билан бирга, ушбу жараённинг очиқ ва шаффоф ўтишини та’мильаш учун керакли чора-тадбирларни амалга оширди.
Жумладан, имтиҳонларнинг очиқ ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида университет биносида ота-оналар кутиш ҳудудида имтиҳон жараёнларини онлайн кузатиш йўлга қўйилди.
Ўқувчиларнинг ота-оналари ҳамда барча хоҳловчилар университетнинг «Фаcэбоок»даги https://www.facebook.com/inha.uz саҳифаси орқали имтиҳон жараёнларини онлайн кузатиб боришди.
Шу билан бирга имтиҳонларнинг шаффофлигини таъминлаш учун бир гуруҳ ота-оналар кузатувчи сифатида имтиҳон залига таклиф этилдилар.
Кириш имтиҳонлари якунларига кўра, ихтисослаштирилган мактабнинг 10-синфига 14 нафар ўқувчилар қабул қилинди. Имтиҳон натижалари 2018 йилнинг 8 январь куни эълон қилинди.
2018 йил юртимизда «Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили» деб номланиши муносабати билан ушбу ўқувчилар бир қатор имтиёзларга эга бўладилар.
Жумладан, ҳар бир ўқувчига ойлик йўл чиптаси ҳамда ўқиш давомида фойдаланиш учун компютер берилади. Бундан ташқари физика, математика ва инглиз тилидан Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ўқитувчиларидан қўшимча дарсларда иштирок этиш имкониятига эга бўладилар.
Ушбу акция 2018 йил юртимизда «Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили» деб номланиши муносабати билан ва ёшларга таълим олишлари учун қулай шарт-шароит яратиш мақсадида ўтказилди.

Специализированная IT-школа имени Мухаммада ал-Хоразмий провела вступительные экзамены в 10 класс
Специализированная школа по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий 7 января 2018 года провела вступительные экзамены в 10 класс на 2017-2018 учебный год.
Специализированная школа создана в соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 14 сентября 2017 года. Учащийся специализированной школы будут углубленно изучать математику, физику, информатику и иностранные языки с широким использованием современных информационных и педагогических технологий на основе государственных образовательных стандартов общего среднего образования. Согласно уставу школы, уроки будут проводиться на государственном языке.
С декабря 2017 года по январь 2018 года специализированная школа по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий провела дополнительный прием учеников в 10 класс.
Более 100 учеников предоставили необходимые документы и получили право принять участие в вступительных экзаменах.
7 января молодые люди приняли участие в экзаменах по математике, физике и английскому языку, которые прошли в Университете Инха в г. Ташкенте. Продолжительность экзаменов – 2 часа и 20 минут.
Университет Инха в г. Ташкенте, кроме предоставления площадки для экзаменов, принял меры по обеспечению открытости и прозрачности данного процесса.
В частности, в зале ожидании была организована прямая трансляция экзаменов. Родители и родственники учеников получили возможность наблюдать за экзаменами в режиме реальной времени.
Дополнительно к этому родители школьников и все желающие смогли наблюдать в режиме реального времен за ходом вступительных экзаменов на странице Университета на Facebook – https://www.facebook.com/inha.uz.
Также группа родителей были приглашены в экзаменационный холл в качестве независимых наблюдателей.
По итогам вступительных экзаменов в 10 класс специализированной школы были приняты 14 человек. Результаты вступительных экзаменов опубликованы 8 января 2018 года.
При этом в связи с объявлением 2018 года «Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» ученики, которые успешно сдали экзамены, получат ряд льгот.
Ученики будут получать проездные карточки и персональные компьютеры для пользования во время учебы. Также ученики специализированной школы смогут принимать участие в дополнительных уроках по физике, математике и английскому языку, которые будут проводиться преподавателями Университета Инха в г. Ташкенте.
Данная акция проводится в связи с объявлением 2018 года «Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» и для создания благоприятных условий для обучения молодежи.