Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасида 8 декабрь – Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари ходимлари куни муносабати билан тадбир ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикасининг 2016 йил 19 декабрдаги қонунига мувофиқ жорий этилган мазкур сана мамлакатимизда иккинчи бор нишонланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев прокуратура органлари фаолияти ҳақида тўхталар экан, бу тизим қонунлар ижроси устидан назорат олиб бориши зарурлигини алоҳида таъкидлаган. Шу мақсадда соҳани тубдан ислоҳ қилиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Соҳа ходимларининг фаолияти халқ манфаатларига хизмат қилишга йўналтирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори И.Абдуллаев ана шу жиҳатларга эътибор қаратар экан, қонун устуворлигини таъминлаш, қонунийликни мустаҳкамлашда соҳа ходимлари зиммасидаги масъулият янада ортганини қайд этди. Фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва давлатнинг қонун билан қўриқланадиган манфаатларини ҳимоялаш, жиноятчилик ҳамда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва профилактика қилиш борасидаги фаолият изчил такомиллаштирилмоқда.
Зеро давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, прокуратура органлари ходимларининг иши катта масъулият, фидойилик, ҳалолликни талаб қилади. Қабул қилинаётган ҳар бир қарор замирида инсон тақдири туради. Шундай экан, етти ўлчаб бир кесиш бу борада асосий мезон бўлмоғи шарт.
Ҳаракатлар стратегияси, Маъмурий ислоҳотлар концепцияси доирасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида инсон ҳуқуқлари кафолатини таъминлашга қаратилган амалий чора-тадбирлар кучайтирилди. Аҳоли ва тадбиркорларнинг қонуний ҳуқуқлари изчил таъминланаётир. Жиноят ва ҳуқуқбузарликлар профилактикасига эътибор кучайгани прокуратура ходимларининг халқ билан бевосита мулоқот олиб бориш, уларнинг муаммоларини жойида ҳал этиш имкониятини оширди.
Бош прокуратура, Ҳарбий прокуратура, Бош прокуратура ҳузуридаги СВОЖЖДЛҚК департаменти, Мажбурий ижро бюроси ходимлари ва бошқалар иштирок этган тадбирда жиноятчиликка қарши курашиш ва қонунийликни таъминлаш, юридик кадрларни тайёрлаш ва аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтиришга муносиб ҳисса қўшиб келаётган ҳамда хизмат вазифасини намунали бажараётган ходимлар, олий таълим муассасалари ва бошқа ташкилотлар вакиллари муносиб тақдирланди.

Состоялось празднование дня работников органов прокуратуры
В Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан было организовано мероприятие в связи с 8 декабря — Днем работников органов прокуратуры.
Эта дата, учрежденная в соответствии с Законом Республики Узбекистан от 19 декабря 2016 года, второй раз отмечается в нашей стране.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, говоря о деятельности органов прокуратуры, особо отметил необходимость осуществления контроля за исполнением законов. С этой целью реализована масштабная работа по коренному реформированию сферы. Деятельность ее работников направляется на служение интересам народа.
Генеральный прокурор Республики Узбекистан И.Абдуллаев, уделяя внимание этим аспектам, подчеркнул, что еще больше возросла возложенная на работников сферы ответственность за обеспечение верховенства закона, укрепление законности. Последовательно совершенствуется деятельность по защите прав и свобод граждан, охраняемых законом интересов общества и государства, предупреждению и профилактике преступности и правонарушений.
Как отмечал глава нашего государства, деятельность работников органов прокуратуры требует большой ответственности, самоотверженности и честности. Каждое принимаемое решение касается судьбы человека. Значит, в этом деле основными критериями должны быть внимание и осторожность.
В результате реализуемых реформ в рамках Стратегии действий, Концепции административных реформ усилены практические меры, направленные на обеспечение гарантий прав человека. Последовательно обеспечиваются законные права населения и предпринимателей. Усиление внимания профилактике преступлений и правонарушений расширило возможности прокуратуры в деле проведения прямого диалога с гражданами, решения их проблем на месте.
На мероприятии с участием работников Генеральной прокуратуры, Военной прокуратуры, Департамента по борьбе с налоговыми, валютными преступлениями и легализацией преступных доходов при Генеральной прокуратуре, Бюро принудительного исполнения и других структур были достойно поощрены сотрудники, вносящие достойный вклад в подготовку юридических кадров и повышение правовой культуры населения, образцово выполняющие свои служебные обязанности, а также представители высших образовательных учреждений и других организаций.