“Ташаббус”да ташаббускорлар ғолиб бўлади
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун "Ташаббус – 2015" республика кўрик-танловини ташкил этиш ва ўтказиш масаласига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Матбуот анжуманида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ҳар қандай иқтисодиётнинг асоси экани ва бу соҳани стратегик ривожлантириш узоқ муддатли истиқболга мўлжаллангани таъкидланди. Бугунги шароитда мамлакатимизда мазкур секторни қўллаб-қувватлаш бўйича кенг кўламли дастурлар амалга оширилаётгани боис хусусий секторни ривожлантириш янада муҳим аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтказиб келинаётган "Ташаббус" республика кўрик-танлови бунга ёрқин мисолдир.
Анъанага кўра, Савдо-саноат палатаси томонидан ташкил этилаётган бу галги танлов мамлакатимиз "кичик саноати" салоҳиятини намойиш этиш учун энг оммабоп экспозиция майдонларидан биридир. Танлов йўлга қўйилганидан буён унда 180 мингдан зиёд фермер, ҳунарманд ва тадбиркор иштирок этди.
Сўнгги йилларда унинг иштирокчилари орасида фармацевтика, тўқимачилик соҳасида экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқараётган тадбиркорлар сафи кенгайиб бораётир. Фермерлик йўналишида қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик, асаларичилик маҳсулотлари етиштириш ва қайта ишлашга ихтисослаштирилган мулкдорлар иштирок этмоқда. Мамлакатимиз ҳудудларида ташқи бозорда харидоргир бўлган халқ амалий санъати намуналарини тайёрлаётган уста ва косиблар ҳунармандлик соҳасида ўз маҳсулотларини намойиш этмоқда.
Тадбирда жорий йил ушбу кўрик-танловга Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 18 мартдаги тегишли фармойишига мувофиқ тайёргарлик кўрилаётгани таъкидланди. Айни пайтда мамлакатимизда танловнинг туман ва шаҳар босқичлари ўтказилмоқда.
Кўрик-танлов ғолиблари уч асосий – "Йилнинг энг яхши тадбиркори", "Йилнинг энг яхши фермери", "Йилнинг энг яхши ҳунарманди" номинациялари, шунингдек, "Йилнинг энг ёш тадбиркори", "Йилнинг энг яхши табиркор аёли", "Энг яхши инновация лойиҳаси", "Ёшлар учун энг кўп иш ўринларини ташкил қилган тадбиркор", "Энг яхши оилавий бизнес", "Менинг Ватаним – менинг фахрим" каби махсус номинациялар бўйича ҳам аниқланади.
Бундан ташқари, кўрик-танлов доирасида илғор тадбиркорлар, фермер ва ҳунармандлар пойтахтимиздаги касб-ҳунар коллежлари ва лицей ўқувчилари, олий ўқув юртлари талабалари учун маҳорат сабоқлари ўтказади.

«Ташаббус» определит лучших
В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвященная вопросам организации и проведения республиканского смотра-конкурса «Ташаббус» на приз Президента Республики Узбекистан в 2015 году.
На мероприятии отмечалось, что малый бизнес и частное предпринимательство являются основой любой экономической системы, стратегическое развитие которой ориентировано на долгосрочную перспективу. В современных условиях развитие частного сектора приобретает еще большее значение, поэтому в нашей стране широко реализуются программы по его поддержке. Яркий тому пример – республиканский смотр-конкурс «Ташаббус» на приз Президента Республики Узбекистан.
Организуемый по традиции Торгово-промышленной палатой, этот конкурс стал одной из самых популярных экспозиционных площадок для демонстрации потенциала отечественной «малой экономики». За годы проведения в нем приняли участие свыше 180 тысяч фермеров, ремесленников и предпринимателей.
В последние годы среди его участников расширяются ряды предпринимателей, производящих экспортоориентированную продукцию в сфере фармацевтики, текстиля. В направлении фермерства участвуют собственники, специализирующиеся на выращивании и переработке сельхозпродукции, животноводстве, птицеводстве, рыбоводстве, пчеловодстве. В области ремесленничества свои регионы представляют народные мастера и умельцы, изготавливающие пользующиеся спросом на внешнем рынке уникальные образцы народно-прикладного искусства.
Как было подчеркнуто на мероприятии, в этом году подготовка к республиканскому смотру-конкурсу «Ташаббус» проходит в рамках соответствующего распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 марта 2015 года. В настоящее время по всей нашей стране проводятся районные и городские этапы конкурса.
Победители смотра-конкурса будут определены по трем основным номинациям: «Лучший предприниматель года», «Лучший фермер года», «Лучший ремесленник года», а также по специальным номинациям: «Самый молодой предприниматель года», «Лучшая женщина-предприниматель года», «Лучший инновационный проект», «Лучший работодатель для молодежи», «Лучший семейный бизнес», «Моя Родина – моя гордость» и другим.
В рамках смотра также пройдут мастер-классы от ведущих предпринимателей, фермеров и ремесленников для учащихся профессиональных колледжей и лицеев, высших учебных заведений столицы.