Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитаси тузилди
2017 йилнинг 22 декабр куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ОлийМажлисга йўллаган Мурожаатномасида бугунги кунда биронта ҳам ҳудудда соғлиқни сақлаш тизими аҳоли учун муносиб хизмат қиладиган даражада ташкил этилмаганини танқидий таҳлил қилиб, Қонунчилик палатаси ўз иш фаолиятида асосий эътиборни тизимдаги ана шу муҳим муаммоларни, айниқса, жойларда ҳал этишга қаратиши мақсадга мувофиқ бўлишини таъкидлаган эди. Шундан келиб чиқиб, давлатимиз раҳбари Қонунчилик палатасида соғлиқни сақлаш масалалари бўйича алоҳида қўмита ташкил этиб, унинг аъзолари асосан ҳудудларда фаолият кўрсатиши таклифини билдирган эди.
Парламент қуйи палатасининг 4 январь куни бўлиб ўтган жорий йилдаги илк мажлисида депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитасини тузиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Мажлисда соғлиқни сақлаш тизими, хусусан, бирламчи тиббий-санитария ёрдами кўрсатиш йўналишидаги ислоҳотларнинг ижроси самарадорлигини таъминлаш, ушбу соҳада жорий этилган депутатлик, парламент ва жамоатчилик назоратининг бугунги ҳолати ва унинг натижалари таниқидий таҳлил этилиб, бу борадаги фаолиятни амалий ҳаракатлар билан такомиллаштириш лозимлиги таъкидланди. Хусусан, депутатлар янги тузиладиган қўмита аҳолини ўйлантираётган масалалар юзасидан бевосита худудларда фаолият юритиб, хақиқий депутатлик, парламент ва жамоатчилик назоратини амалга оширган ҳолда тиббиётни аҳолига яқинлаштириш борасида аниқ таклифлар тайёрлаб, уларнинг натижаларига эътибор қаратиши, бу борадаги қонун ижодкорлиги жараёнини фаоллаштириш билан бирга соҳага доир қонунлар ижросини ўрганиши лозимлигига алоҳида тўхталдилар.
Мажлис якунида Сиёсий партиялар фракцияларининг ва Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг таклифларига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитасини тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди ҳамда янги қўмитанинг таркиби сайланди.

New Committee on the Issues of Public Health Protection has started to operate in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis
2018-01-04 | Healthcare
The President, in the Address to the Oliy Majlis of December 22, 2017, criticized services rendered to the population by healthcare institutions that do not meet the requirements of the time. It was noted that more attention in the Legislative Chamber should be paid to solving problems in this sphere. The need for creating a committee on health issues in the lower house of parliament, as well as organization of deputies’ – its members’ activities was emphasized.
At the first meeting of the Chamber that was held on January 4 this year, deputies considered the issue of establishing the Committee on the Issues of Public Health Protection of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
At the meeting, the need to improve effectiveness of reforms in healthcare system, in particular, in the sphere of providing primary medico-sanitary care was emphasized, current state of deputy, parliamentary and public control over the sphere and its results was considered. Importance of practical improvement of activities in this direction was noted.
Deputies discussed tasks facing the newly formed committee. In particular, its members will work directly at places, paying special attention to issues concerning citizens, preparing specific proposals aimed at bringing medicine closer to the population. It is important to use deputy, parliamentary and public control, pay special attention to its effectiveness, intensify the legislative process, study the execution of the legislation in the sphere.
Following the results of the meeting, a resolution on establishment of the Committee on the Issues of Public Health Protection of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis was adopted in accordance with proposals of political parties and the deputy group from the Ecological Movement, its composition was elected.