Ўзбекистон хорижий ОАВ нигоҳида
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ва унинг раҳбарлигида Ўзбекистоннинг барча соҳаларида амалга оширилган туб ўзгаришлар жаҳон ҳамжамиятида катта қизиқиш уйғотмоқда. Хорижий ОАВ ва интернет-нашрларда эълон қилинган кўплаб мақолалар шундан далолат беряпти.
АҚШнинг "The New York Times" нашри 2017 йил 27 ноябрь куни “Ўзбекистон ўз эшикларини очмоқда” сарлавҳали мақола эълон қилди. Унда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев иқтисодиётни ислоҳ этишни бошлагани таъкидланган.
Жаҳон банки 2017 йилда Ўзбекистон бизнес юритиш шароитларни сезиларли даражада енгиллаштирган ўнта давлат қаторига киргани ҳақида хабар бериб, корхоналарни рўйхатдан ўтказиш, қурилишга рухсат олиш, миноритар инвесторларни ҳимоя қилиш, солиққа тортиш ва электр таъминоти тизимига улаш соҳаларида амалга оширилган ислоҳотларни қайд этди.
Жаҳон банкининг бизнес юритиш шароитларининг қулайлигига баҳо берадиган Doing Business рейтингида Ўзбекистон 190 мамлакат ичида 74-ўринни эгаллаб, Хитой ва Украинани ортда қолдирди.
Спутник: Шавкат Мирзиёевнинг янгича сиёсат​и
Мамлакатни ислоҳ қилишнинг асосий бўғини давлат органларининг фаолиятини янги андозалар бўйича қайта кўриб чиқишдан иборат, деб таъкидлайди "Спутник” нашри, бунинг учун “Давлат хизмати тўғрисида”ги Қонунни ишлаб чиқиш таклиф этилди. Бўлажак янгиланишларнинг асосий мазмуни – иқтисодиёт тармоқларига маъмурий таъсирни камайтириш ва бозор иқтисодиёти механизмларидан кенг фойдаланиш.
Бундай салбий ҳолатларнинг олдини олиш учун Президент Қонун ва меъёрий ҳужжатлар ижодкорлигини такомиллаштириш концепциясини ишлаб чиқиш, шунингдек, турли дастурлар ижросини таъминлашда қонунлар қабул қилиш амалиётини қайта кўриб чиқиш ташаббусини илгари сурди, фуқароларнинг жамоавий электрон мурожаатларини қабул қилиш учун “Менинг фикрим” деган махсус электрон портал очишдек қизиқарли ғояни таклиф этди.

Узбекистан глазами зарубежных СМИ
Новый этап преобразований во всех сферах в Узбекистане, инициированный и осуществляемый под руководством Президента Шавката Мирзиёева в 2017 году, вызывает огромный интерес в мировом сообществе, о чем свидетельствуют многочисленные публикации зарубежных СМИ и интернет-изданий.
Американское издание "The New York Times" 27 ноября 2017 года опубликовало статью под названием «Узбекистан открывает двери». Издание отмечает, что новый президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев начал реформирование экономики.
Всемирный банк сообщил, что Узбекистан в 2017 году вошел в десятку стран, существенно облегчивших условия ведения бизнеса, отметив реформы в сфере регистрации предприятий, получения разрешений на строительство, защиты миноритарных инвесторов, налогообложения и подключения к системе электроснабжения.
В свежем рейтинге «Doing Business» Всемирного банка, оценивающем благоприятность условий ведения бизнеса, Узбекистан занял 74-ю из 190 позиций, опередив, к примеру, Китай и Украину.
Спутник: Новая политика Шавката Мирзиёева
Российское интернет-издание «Спутник» отмечает, что ключевым звеном в предстоящем реформировании страны станет перестройка работы государственных органов по новым стандартам, для чего предложено разработать Закон "О государственной службе". Среди основных тезисов будущих изменений — сокращение административного влияния на отрасли экономики и широкое использование рыночных механизмов.
Для предотвращения различных негативных явлений Президент инициировал разработку Концепции совершенствования законотворчества и нормотворчества, а также предложил критически пересмотреть практику принятия законов в рамках реализации различных программ и выдвинул интересную идею по созданию специального электронного портала "Мое мнение" для коллективных электронных обращений граждан, пишет это издание.