Ўзбекистон ва Украина ёнғоқ етиштирувчилар Ассоциациялари ўзаро ҳамкорлик қилишади
Ўзбекистонда маҳаллий табиий- иқлим шароитига мослашган замонавий, ҳосилдорлиги юқори бўлган ёнғоқзорларни барпо этиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар Киевда ташкил этилган“Freshbusinessexpo -2017” кўргазмаси ҳамда “Рентабелли замонавий ёнғоқзорлар барпо этишдаги янгиликлар. Янги агротехнология, навлар, иқтисодиёт” мавзуига бағишлангани халқаро конференция иштирокчилари томонидан муҳокама этилди.
Икки кун давом этган кўргазма ва конференция доирасида интенсив боғлар яратиш технологияларига янгича ёндошув, илғор услублар, рентабелликни оширишнинг самарали дастурлари, ёнғоқ ва фундук боғларини яратиш, уларни парваришлаш бўйича амалий машғулотлар, ёнғоқ маҳсулотларини қайта ишлаш, сотиш ва экспорт қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Тадбир иштирокчилари Ўзбекистон ёнғоқ экспортёрлари ва ишлаб чиқарувчилари Ассоциацияси фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари тўғрисидаги маълумотлар билан яқиндан танишдилар. Кўргазмада Ўзбекистонда етиштирилган ёнғоқ, писта ва бодом намуналари тақдим қилинди.
Республикамизда бу соҳани ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишлар кўлами билан танишган Украина агросаноат комплекси ва озиқ-овқат вазирининг ўринбосари В.Шеремета қуйидаги фикрларини баён этди:
- Ўзбекистон раҳбарияти томонидан республикада ёнғоқчиликни ривожлантириш бўйича салмоқли ишлар олиб борилмоқда. Ёнғоқ экспортёрлари ва ишлаб чиқарувчилари Ассоциацияси ташкил этилган, бу соҳада эришилган илмий-техникавий муваффақиятларни амалиётда қўллашга катта эътибор қаратилмоқда, ёнғоқ етиштириш бўйича илмий-тадқиқот маркази, ёнғоқ логистика маркази ва бошқа тузилмалар ташкил қилинмоқда. Мухтасар қилиб айтганда, бу йўналишда Ўзбекистон-Украина ҳамкорлигининг истиқболи порлоқдир.
Украина ёнғоқ ассоциацияси аъзоларида ўзбекистонлик ҳамкасблари билан ўзаро алоқаларни мустаҳкамлашга қизиқиш кучайган. Мазкур ташкилот кенгашининг раиси В.Пахно икки мамлакат ассоциациялари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида шартнома имзоланганини маълум қилди.
Шунингдек, В.Пахно 2018 йилда Тошкентда ёнғоқчиликни ривожлантириш бўйича қўшма конференция ўтказиш тўғрисидаги таклифни ҳам илгари сурди.

Ассоциации ореховодства Узбекистан и Украины договорились сотрудничать
Предпринимаемые в Узбекистане меры по созданию современных плантаций высокоурожайных, адаптированных к местным природно-климатическим условиям сортов грецкого ореха обсуждены с участниками организованных в Киеве выставки Freshbusinessexpo 2017 и международной конференции «Современные новации в создании рентабельных ореховых садов. Новые агротехнологии, сорта, экономика».
В ходе двухдневной работы экспозиции и конференции рассмотрены новейшие подходы к технологии создания интенсивных садов, передовые методы и агроприемы, эффективные программы увеличения рентабельности и окупаемости вложений, практические вопросы по посадке сада грецкого ореха и фундука в комплексе – от грунтовых изысканий, проектирования до посадки и ухода за садом, алгоритм создания интенсивного орехового сада, системный подход к переработке, реализации, экспорта ореховой продукции.
Участники мероприятий были проинформированы об основных задачах и направлениях деятельности созданной Ассоциации экспортеров и производителей грецкого ореха Узбекистана. На выставке были представлены образцы узбекских орехов, фисташек, миндаля и других.
Ознакомившись с предпринимаемыми в нашей республике мерами по развитию данной сферы, заместитель министра агропромышленного комплекса и продовольствия Украины В.Шереметаотметил:
- Руководством Узбекистана осуществляется комплексный подход к развитию ореховодства, где наряду с Ассоциацией экспортеров и производителей грецкого ореха делается упор на применение научно-технических достижений в этой области, создаются Научно-исследовательский центр ореховодства, Центр логистики грецкого ореха и другие структуры. Все это говорит о том, что у узбекско-украинского сотрудничества в данном направлении большие перспективы.
В свою очередь, отметив интерес членов Украинской ореховой ассоциации в укреплении контактов с узбекскими партнерами, председатель совета данной ассоциации В.Пахно сообщил, что между ассоциациями двух стран подписан договор о сотрудничестве.
В.Пахно также предложил провести совместную конференцию в Ташкенте в 2018 году по развитию ореховодства, где будет представлен широкий ассортимент инновационной техники переработки продукции, современные технологии получения саженцев, новые промышленные сорта растений.