Чегара вакиллари фаолияти тўғрисидаги Битим кучга кирди
2017 йилнинг 5 сентябрь куни Бишкек шаҳрида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга давлат ташрифи чоғида имзоланган Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Қирғизистон Республикаси Ҳукумати ўртасида чегара вакиллари фаолияти тўғрисидаги Битим 2017 йил 26 декабрда кучга кирди.
Мазкур ҳужжат томонлар чегара вакилларининг Давлат чегарасидаги чегаравий можаролар ва низоларни ҳал қилиш билан боғлиқ масалаларни ечиш бўйича фаолиятини тартибга солади.
Битимга мувофиқ чегара вакиллари участкалари доирасида ўз фаолиятида:
Давлат чегарасини кесиб ўтиш бўйича ўрнатилган қоидаларга риоя этилишини назорат қиладилар ва уни белгиланган тартибни бузган ҳолда кесиб ўтишни олдини олиш бўйича чоралар кўрадилар;
ваколатли давлат органлари билан биргаликда ноқонуний мигрантларни депортация қилиш (топшириш) ва контрабандага қарши курашиш бўйича зарур чораларни кўрадилар ва Давлат чегарасида хўжалик ишларини амалга оширилиши ҳамда чегара сув ҳавзалари сувидан фойдаланиш, овчилик ва балиқчилик қоидаларига риоя қилиш назоратини таъминлайдилар;
Давлат чегаралари орқали ёнғинлар, эпидемиялар, эпизоотиялар ва қишлоқ хўжалиги зараркунандаларининг тарқалиши хавфи тўғрисида бир-бирларини ўз вақтида хабардор қиладилар.
Ушбу икки томонлама ҳужжатнинг кучга кириши Давлат чегарасида юз бераётган масалаларни ўз вақтида ечиш учун қўшимча ҳуқуқий механизм сифатида хизмат қилади.

Вступило в силу Соглашение о деятельности пограничных представителей
26 декабря 2017 года вступило в силу Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Кыргызской Республики о деятельности пограничных представителей, подписанное 5 сентября 2017 года в г.Бишкеке в ходе государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан.
Документом регламентируется деятельность пограничных представителей сторон по решению вопросов, связанных с урегулированием пограничных инцидентов на Государственной границе.
В соответствии с Соглашением пограничные представители в пределах участков своей деятельности:
контролируют соблюдение установленных правил пересечения Государственной границы и принимают меры по предотвращению ее пересечения с нарушением правил;
совместно с компетентными государственными органами принимают необходимые меры по депортации (передаче) незаконных мигрантов и борьбе с контрабандой, обеспечивают контроль за проведением хозяйственных работ на Государственной границе, а также за водопользованием в пограничных водоемах, соблюдением правил охоты и рыболовства;
своевременно информируют друг друга об угрозах распространения через Государственную границу пожаров, эпидемий, эпизоотий и сельскохозяйственных вредителей.
Вступление в силу данного двустороннего документа послужит дополнительным юридическим механизмом для своевременного урегулирования возникающих вопросов на Государственной границе.