Халқаро турнир бошланди
Бухорода халқаро теннис федерацияси (ITF) мусобақалари туркумига кирувчи эркаклар ўртасидаги "Фьючерс" турнири бошланди.
Мусобақанинг очилишига бағишланган маросимда мамлакатимизда спортнинг Олимпиада дастурига киритилган турлари, жумладан, теннисни ривожлантириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Нафақат пойтахтимиз, балки мамлакатимизнинг бошқа шаҳарларида жаҳоннинг турли давлатлари ракетка усталари иштирокидаги халқаро турнирлар мунтазам ўтказилаётгани ҳам бунинг исботидир.
Бу галги турнирда Ўзбекистон, Россия, Украина, Беларусь, Латвия, Ҳиндистон, Хитой Тайпейи, Қозоғистон ва Қирғизистондан теннисчилар иштирок этмоқда. Унда мамлакатимиз шарафини Санжар Файзиев, Темур Исмоилов, Сарвар Икромов, Шонеъматжон Шофайзиев каби тажрибали теннисчилар билан бир қаторда ёш иқтидор эгалари ҳам ҳимоя қилмоқда.
– Мен учун бу турнир ITF туркумидаги илк халқаро мусобақадир, – дейди бухоролик 19 ёшли иқтидорли теннисчи Азизбек Луқмонов. – Яккалик баҳсларидаги дастлабки қадам омадли бошланди. Рақибим латвиялик Артурс Лаздинс мендан анча кучли ва тажрибали эди. Аммо уни мағлубиятга учратдим. Кейинги турда ҳам мухлисларга манзур ўйин кўрсатишга ҳаракат қиламан.

Международный турнир
В Бухаре начался международный турнир по теннису среди мужчин серии "Фьючерс" Международной федерации тенниса (ITF).
На церемонии открытия соревнований отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание развитию включенных в программу Олимпийских игр видов спорта, в частности, тенниса, укреплению материально-технической базы спортивных школ. Доказательством тому служит тот факт, что не только в столице, но и в других городах страны регулярно проводятся международные турниры с участием мастеров ракетки из различных государства мира.
В нынешнем турнире принимают участие теннисисты из Узбекистана, России, Украины, Беларуси, Латвии, Индии, Китайского Тайпея, Казахстана. Честь нашей страны защищают опытные спортсмены Санжар Файзиев, Темур Исмоилов, Сарвар Икромов, Шонеъматжон Шофайзиев и подающие надежды молодые спортсмены.
– Для меня этот турнир – первые международные соревнования серии ITF, –говорит талантливый 19-летний теннисист из Бухары Азизбек Лукмонов. – Первая встреча в одиночных соревнованиях прошла для меня успешно. Несмотря на то, что мой соперник Артурс Лаздинс из Латвии намного сильнее и опытнее меня, я одержал над ним верх. И в следующем туре постараюсь показать игру, которая понравится поклонникам тенниса.
Международный турнир, включающий соревнования одиночного и парного разрядов, продлится до 18 апреля.