Давлат хизматларини кўрсатишда Россия тажрибаси
Жорий йилнинг 26 декабрь куни Адлия вазирлиги ишчи гуруҳи Россия Федерациясига ташрифи давомида Иқтисодий ривожланиш вазирлиги ходимлари билан учрашишди.
Учрашув давомида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг ишчи гуруҳи “Менинг ҳужжатларим” («Мои документы») – давлат ва коммунал хизматларини кўрсатувчи Кўп функционал марказларни ривожлантириш ва такомиллаштириш бўйича тадбирлар билан танишишди. КФМ хизматларидан аҳолининг 90% дан ортиғи фойдаланиши мумкин.
Россия Федерацияси ҳудудида 2600дан ортиқ КФМ ва 10100 дан ортиқ давлат ва коммунал хизматлари идоралари фаолият кўрсатмоқда. “Ягона дарча” сони одамларнинг сони ва ҳудудий жойлашувига боғлиқ: 1 “ягона дарча” - 2 минг кишига хизмат кўрсатади. КФМ бюджетдан молиялаштирилади. КФМ фаолияти Россия Федерацияси Иқтисодий ривожланиш вазирлиги томонидан амалга оширилади. Аҳолини “ягона дарча” билан қамраб олиш кўрсаткичи тахминан 94% ни ташкил этади.
Шундай қилиб, КФМ давлат ва коммунал хизматларни кўрсатиш жараёнларини ташкил этувчи ташкилот бўлиб, унинг асосий вазифаси мамлакат аҳолисига хизмат кўрсатишдир. КФМ федерал ва қуйи тизимларда белгиланган хизматларни тақдим этади. КФМ дам олиш кунларисиз ҳафтасига эрталаб соат 8 дан кеч соат 8 гача аҳолига хизмат кўрсатади.

Опыт России в предоставлении государственных услуг
26 декабря текущего года рабочая группа Министерства юстиции в ходе визита в Российскую Федерацию встретилась с членами Министерства экономического развития.
В ходе встречи, рабочая группа Министерства юстиции Республики Узбекистан была ознакомлена с мероприятиями по развитию и совершенствованию Многофункциональных центров по оказанию государственных и муниципальных услуг «Мои документы». Услуги МФЦ доступны более чем для 90% населения.
На территории Российской Федерации создано и действует более 2600 МФЦ иболее 10100 офисов государственных и муниципальных услуг. Количество «окон приема» зависит от количества населения и территориального расположения: 1 «окно» - на 2 тыс. населения. МФЦ финансируются за счет бюджета. Деятельность МФЦ осуществляется Министерством экономического развития РФ. Показатель охвата населения «одним окном» составляет примерно 94%.
Таким образом, МФЦ выступает в роли организатора процессов предоставления государственных и муниципальных услуг. Основными функциями МФЦ являются оказание услуг населению страны. МФЦ оказывает услуги, определенные на федеральном и муниципальном уровнях. МФЦ работает с 8 утра до 8 вечера без выходных.