Суғурта – кафолатли ҳимоя
Ўзбекистон Миллий матбуот марказида "Ўзбекинвест" экспорт-импорт миллий суғурта компанияси томонидан "Кексаларни эъзозлаш йили" Давлат дастури ижросига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида соҳа ривожига қаратилаётган алоҳида эътибор натижасида мамлакатимиз суғурта бозори жадал ривожланаётгани таъкидланди. Cуғурта бозори иштирокчилари фаолият юритиши учун кенг имкониятлар яратилиб, қатор қонунлар ҳамда меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилингани уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашда муҳим омил бўлмоқда.
Бугунги кунда "Ўзбекинвест" суғурта компанияси мижозларга юздан зиёд турдаги суғурта хизматини кўрсатмоқда. Компаниянинг 14 ҳудудий филиали, 125 бўлинмаси фаолият юритмоқда. Шунингдек, мингга яқин суғурта агентлари томонидан мижозларга хизмат кўрсатиш йўлга қўйилган.
Компания тизимидаги "Ўзбекинвест – ҳаёт" суғурта компанияси асосан инсон ҳаёти билан боғлиқ суғурта хизмати кўрсатади. У юридик ва жисмоний шахсларга бонус тўловли ҳаёт жамғарма суғуртаси, ихтиёрий тиббий, бахтсиз ҳодисалардан ва юқумли касалликлардан суғурта, хорижга чиқувчи фуқаролар ҳаётини суғурталаш каби хизмат турларини таклиф этмоқда.
Компания фаолиятининг асосий йўналиши суғурта ҳодисаси рўй берганда тезкор ва сифатли хизмат кўрсатишдан иборат. Жорий йилнинг биринчи чорак якунларига кўра, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари шахсий ва мулкий манфаатларини суғурта ҳимояси билан таъминлаш бўйича олинган суғурта мажбуриятлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 15 фоиз, йиғилган суғурта мукофотлари ҳажми эса 27 фоизга ошди.
– Суғурта тизими мамлакатимиз иқтисодиётининг муҳим аҳамият касб этувчи қисмига айланмоқда, – дейди "Ўзбекинвест" компанияси бош директорининг ўринбосари Жамшид Ризаев. – Ижтимоий сиёсат билан уйғунликда олиб борилаётган бозор ислоҳотлари иқтисодиётнинг изчил ривожланиши ва суғурта бизнесини юритишда халқаро талабларга жавоб берувчи суғурта тизимини шакллантирди.
Тадбирда "Кексаларни эъзозлаш йили" Давлат дастури ижросини таъминлаш бўйича компанияда тегишли чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилгани, унга мувофиқ бахтсиз ҳодисалардан суғурта қилиш ва тиббий суғурта бўйича шартномалар тузилаётганда кексалар учун чегирмалар мавжудлиги таъкидланди. Журналистларнинг саволларига жавоб берилди.

Страхование – надежная защита
В Национальном пресс-центре Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвященная проводимой Национальной компанией экспортно-импортного страхования "Узбекинвест" работе в соответствии с Государственной программой "Год внимания и заботы о старшем поколении".
На мероприятии отмечалось, что в результате уделяемого под руководством Президента Ислама Каримова особого внимания развитию сферы страховой рынок нашей страны динамично развивается. Создание широких возможностей для деятельности участников страхового рынка, принятие ряда законов и нормативно-правовых актов способствует обеспечению их прав и интересов.
В настоящее время страховая компания "Узбекинвест" оказывает клиентам более 100 видов услуг страхования. Действует 14 территориальных филиалов и 125 отделений компании. Также клиентов обслуживают около тысячи страховых агентов.
Страховая компания "Узбекинвест – хаёт", действующая в системе компании, в основном оказывает услуги, связанные со страхованием жизни человека. Она предлагает такие виды услуг, как накопительное страхование жизни с бонусными выплатами, добровольное медицинское страхование, страхование от несчастных случаев и инфекционных заболеваний, страхование жизни граждан, выезжающих за рубеж.
Основным направлением деятельности компании является оперативное и качественное оказание услуг при наступлении страхового случая. По итогам первого квартала текущего года объем страховых обязательств по страховой защите личных и имущественных интересов субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства увеличился на 15 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, объем страховых премий – на 27 процентов.
- Система страхования становится важной частью экономики нашей страны, - говорит заместитель генерального директора компании "Узбекинвест" Джамшид Ризаев. - Проводимые рыночные реформы, ориентированные на социальную политику, способствовали формированию системы страхования, отвечающей международным требованиям ведения страхового бизнеса.
На мероприятии отмечалось, что в соответствии с Государственной программой "Год внимания и заботы о старшем поколении" в компании разработан план соответствующих мер, согласно которому предусмотрены скидки для пожилых людей при заключении договоров о страховании от несчастных случаев и медицинском страховании. Журналисты получили ответы на интересовавшие их вопросы.