Яшашга иштиёқим ошди, давлатга, яхши инсонлар кўплигига ишончим ортди
Бу Андижон шаҳрининг “Соғлом авлод” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Зайнабхон Тешабоеванинг дил сўзлари.
– Қизим Гулбаҳор I гуруҳ ногирони, – дейди З.Тешабоева. – 2017 йилнинг 25 санаси ҳаётимдаги энг қувончли кунлардан бири бўлди. Менинг фарзандимга, оиламга кўрсатилаётган ғамхўрликдан яшашга бўлган иштиёқим, давлатимизга, яхши инсонлар кўплигига ишончим минг чандон ортди. Фарзандларимнинг қувончини айтмайсизми? Ахир, ҳозирга қадар фарзандларим, келиним, набирам – 11 жон 2 хонали квартирада яшар эдик. Уй-жой қилишга имконимиз умуман йўқ эди. Қарамоғида ногирон фарзанди бор, қийналиб яшаётган биз каби оилалар ҳолидан хабар олиб, уларнинг мушкулини осон қилаётган инсонлар, эзгу ишлар бошида турган Президентимиздан беҳад миннатдорман.
Андижон тумани Куйганёр шаҳарчасида вилоятдаги жисмоний имконияти чекланган, уй-жойга муҳтож 82 нафар фуқарога янги уйлар топшириш маросимида бундай миннатдорлик изҳорлари, шукроналик туйғулари кўп янгради.
Президентимиз ташаббуси билан мамлакатимизда инсон манфаатларини таъминлаш, айниқса, ногирон, кам таъминланган оилаларни ижтимоий муҳофаза қилишга қаратилаётган алоҳида эътибор юртдошларимизда бугунидан шукроналик, эртанги кунга ишонч туйғусини мустаҳкамлаётгани таъкидланди.
Дарҳақиқат, биргина Андижон вилоятида жорий йилнинг ўтган даврида жисмоний имконияти чекланган фуқароларнинг 532 нафарига ногиронлик аравачаси, 2 нафарига эшитиш мосламаси, 2 минг нафардан зиёд кишига саломатлигини тиклаши учун юртимизнинг турли сиҳатгоҳларига йўлланма берилди. 96 нафар ногирон ҳамда кам таъминланган оила вакилларига зарур дори-дармонлар харид қилиши ва даволаниши учун 384 миллион сўм маблағ ажратилди, 1776 оила маиший техника жиҳозлари билан таъминланди. Шу кунларда 160 оиланинг уй-жойини таъмирлаб бериш чоралари кўрилмоқда.
Президентимизнинг 2016 йил 21 октябрдаги “2017-2021 йилларда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш дастури тўғрисида”ги қарори асосида 497 ҳовли ва ҳар бири 16 квартирадан иборат икки қаватли йигирма учта уй қурилди. Айни кунга қадар 865 кам таъминланган оилага ҳамда 14 нафар ногиронга янги уй топширилган бўлса, бугун яна 82 нафар меҳнатга лаёқати чекланган фуқарога вилоятнинг 14 туманида барпо этилган янги уйлар калити топширилди.
Таъкидлаш керакки, ногиронларга топширилаётган уйлар ҳомийлар томонидан ажратилган 862 миллион сўм маблағ ҳисобидан жиҳозланди.
Андижон тумани Ойжамол маҳалласидаги кичкинагина ҳовлида яшаётган Маҳмуджон Расулов оиласига ҳам туман марказида барпо этилган янги уйнинг 2 хонали квартираси топширилди. Энди Маҳмуджон турмуш ўртоғи Зилолахон ва икки фарзанди билан Янги йил байрамини янги уйда нишонлайди.
Янги уй соҳибига айланган Пахтаобод тумани Навниҳол маҳалласида яшовчи Дилбархон Сатторова, Олтинкўл тумани Хондибоғи маҳалласида яшовчи Зебинисо Жумабоева, Бўз тумани Чорвадор маҳалласида яшовчи Дилдора Гулматова, Хўжаобод тумани Баҳрин маҳалласида яшовчи Моҳидил Абдураҳмонова сингари жисмоний имконияти чекланган фуқаролар Президентимиз томонидан кўрсатилаётган улкан эътибор ва ғамхўрлик учун миннатдорлик билдирди.
Янги уй-жойларни топширишга бағишланган тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Т.Худойберганов, Андижон вилояти ҳокими Ш.Абдураҳмонов иштирок этди.

Возрос интерес к жизни, усилилась вера в государство, в доброту людей
– Моя дочь Гулбахор – инвалид I группы, – говорит З. Тешабоева. – 25 декабря 2017 года стал одним из самых счастливых дней в моей жизни. Забота о моей дочери, о нашей семье вернула мне радость жизни, усилила веру в наше государство, доброту людей. Не передать словами радость моих детей. Ведь до сих пор мы с детьми, невесткой, внуком – 11 человек проживали в двухкомнатной квартире. У нас не было возможности приобрести жилье. На моем попечении – дочь-инвалид. Мы безмерно благодарны людям, которые заботятся о таких, как мы, нуждающихся в помощи гражданах, помогают в решении наших насущных проблем, Президенту Узбекистана, стоящему во главе таких добрых дел.
На состоявшейся в поселке Куйганер Андижанского района церемонии передачи ключей от новых домов 82 гражданам с ограниченными физическими возможностями, нуждающимся в жилье, часто звучали такие слова благодарности.
Отмечалось, что уделяемое по инициативе Президента нашей страны особое внимание обеспечению интересов человека, особенно социальной защите инвалидов, малообеспеченных семей, укрепляет у наших соотечественников чувство благодарности, веру в будущее.
Действительно, только в Андижанской области за прошедший период текущего года 532 лицам с ограниченными физическими возможностями были переданы инвалидные коляски, 2 лицам – слуховые аппараты, более 2 тысячам граждан вручены путевки в различные санатории нашей страны. 96 инвалидам и представителям малообеспеченных семей было выделено 384 миллиона сумов для приобретения необходимых лекарственных средств и лечения, 1776 семей были обеспечены бытовой техникой. В эти дни принимаются меры по проведению ремонта в домах 160 семей.
На основе постановления Президента нашей страны «О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы» от 21 октября 2016 года было построено 487 индивидуальных домов и двадцать три двухэтажных дома по 16 квартир. К настоящему времени 865 малообеспеченным семьям и 14 инвалидам вручены ключи от новых домов, а теперь еще 82 человека с ограниченными физическими возможностями смогут жить в новых домах, построенных в 14 районах области.
Необходимо отметить: передаваемые инвалидам дома оснащены за счет спонсорских средств в размере 862 миллионов сумов.
Семье Махмуджана Расулова, проживающей в небольшом дворе в махалле "Ойжамол" Андижанского района, также вручены ключи от двухкомнатной квартиры в районном центре. Теперь Махмуджан со своей семьей будет праздновать Новый год в новой квартире.
Получившие новое жилье граждане с ограниченными физическими возможностями – Дилбархон Сатторова из махалли "Навнихол" Пахтаабадского района, Зебинисо Жумабоева, проживающая в махалле "Хондибоги" Алтынкульского района, Дилдора Гулматова, проживающая в махалле "Чорвадор" Бозского района, Мохидил Абдурахмонова, проживающая в махалле "Бахрин" Ходжаабадского района, выразили благодарность Президенту нашей страны за огромное внимание и проявленную заботу.
В мероприятиях, посвященных передаче домов новым владельцам, приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Т. Худойберганов, хоким Андижанской области Ш. Абдурахманов.