Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашларига сайловлар байрамона руҳда давом этмоқда. Шаҳарда ташкил этилган 885 сайлов участкасида овоз берувчилар учун барча шароит яратилган. Бугунги муҳим сиёсий воқеликда сайловчилар ўзлари танлаган номзодни ёқлаб, овоз бериш орқали фаровон келажак ва ўз ҳудудининг истиқболини белгилаш имконига эга бўлмоқда.
Чилонзор туманидаги “Катта Чилонзор-3” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудидаги 555-сайлов участкасида ҳам овоз бериш жараёни қизғин кечмоқда. Сайлов участкаси талабларга мос жиҳозланиб, кекса ёшдаги инсонлар, жисмоний имконияти чекланган ва муайян сабабларга кўра сайлов участкасига кела олмаган фуқароларга овоз беришлари учун зарур имкониятлар яратилган.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов жараёнлари Конституция ва қонунларимизга киритилган сўнгги ўзгартириш ва қўшимчалардан келиб чиқиб, илк бор ўтказилмоқда. Шу маънода, фуқароларга миллий қонунчилигимиз атрофлича тушунтирилди, учрашувларда номзодларнинг сайловолди дастурлари, халқ манфаати ва юрт равнақи йўлидаги амалга ошириладиган муҳим вазифалар ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Сайловда ҳудуд аҳолиси, айниқса, ёшларнинг фаоллик кўрсатаётгани одамларда фуқаролик позицияси, дахлдорлик ҳисси тобора юксалиб бораётганидан далолат. Ҳозиргина овоз берган ёш сайловчилардан бирини суҳбатга тортамиз.
– Бугун Тошкент шаҳрида бўлиб ўтаётган халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов мамлакатимиз ҳаётидаги яна бир муҳим тарихий санадир, – дейди Аброр Эргашев. – Боиси шу вақтгача биз, пойтахт туманлари аҳолиси бундай имкониятга эга эмас эдик. Президентимиз таъкидлаганидек, бу борада адолат тикланди. Юртимизда тадбиркорлик фаолияти учун қулай муҳит яратилган. Келгусида мен ҳам ўз бизнесимни йўлга қўйиб, тенгдошларимни иш билан таъминлашни ният қилганман. Шу боис сайловда ўзим танлаган муносиб номзодга овоз бердим.

Жители Чиланзарского района принимают активное участие в выборах
В Ташкенте выборы в районные Кенгаши народных депутатов проходят в праздничном духе. На образованных в городе 885 избирательных участках созданы все условия для избирателей, которые голосуют за избранных ими кандидатов и тем самым получают возможность определять свое и будущее всего района.
На избирательном участке № 55 в махаллинском сходе граждан “Катта Чилонзор-3” Чиланзарского района голосование проходит также активно. Избирательный участок оснащен в соответствии с требованиями, созданы все необходимые условия для голосования пожилых, лиц с ограниченными возможностями и граждан, которые по тем или иным причинам не могут прийти на избирательный участок.
Выборы в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента, с учетом внесенных в Конституцию и законы нашей страны последних изменений, проводятся впервые. В этой связи гражданам подробно разъяснялось национальное законодательство, на встречах с избирателями были представлены предвыборные программы кандидатов, говорилось о предстоящих важных задачах во имя интересов народа и процветания страны.
Активное участие в выборах населения, особенно молодежи, свидетельствует об укрепляющейся гражданской позиции наших соотечественников, их чувстве сопричастности к судьбе Родины.
- Проходящие сегодня выборы в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента являются одним из важных исторических событий в жизни нашей страны, – говорит Аброр Эргашев. – Так, до сих пор мы, жители столицы, не имели возможности участвовать в управлении развитием своего района. Как отметил Президент нашей страны, в этом деле восстановлена справедливость. В нашей стране созданы оптимальные условия для предпринимательской деятельности. В будущем я тоже планирую открыть свой бизнес и обеспечить ровесников работой.