Ўзбекистон ва Қирғизистон ишбилармон доиралари учрашуви
Қирғизистон Республикаси Президенти Сооранбай Жээнбековнинг мамлакатимизга расмий ташрифи доирасида пойтахтимиздаги Халқаро ҳамкорлик марказида Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси бизнес форуми ва кооперация биржаси ташкил этилди.
Унда икки мамлакатнинг савдо, саноат, иқтисодиёт, қурилиш, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат, тўқимачилик ва енгил саноат, ахборот технологиялари каби соҳаларга ихтисослашган вазирликлар, 100 дан зиёд компания ва фирма вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги ҳамкорлик турли соҳаларда жадал ривожланиб бормоқда. Ўзаро манфаатли шериклик асосидаги ҳамкорлик доирасида истиқболли лойиҳалар ҳаётга жорий этилмоқда. Мамлакатларимиз Президентларининг сиёсий иродаси ва ҳамфикрлиги туфайли Ўзбекистон билан Қирғизистон муносабатлари мустаҳкамланиб, ўзаро алоқалар фаоллашди. Ҳудудлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш, транспорт-коммуникация, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги алоқалар янги босқичга кўтарилди.
Форумда Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо вазири Ж.Хўжаев, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов, Қирғизистон Республикаси иқтисодиёт вазири А.Новиков ва бошқалар халқларимизнинг кўп асрлик дўстлик ва яқин қўшничилик алоқалари савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этаётганини алоҳида таъкидлади.
Жорий йил январь-октябрь ойларида Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида товар айирбошлаш ҳажми қарийб 60 фоизга ўсди. Мамлакатимизда Қирғизистон капитали иштирокидаги 50 дан зиёд корхона фаолият кўрсатмоқда. Ўз навбатида, Қирғизистонда ўзбекистонлик ишбилармонлар томонидан 50 га яқин корхона ташкил этилган.
Тадбирда қайд этилганидек, вазирлик ва компаниялар ҳамда ишбилармон доираларнинг мазкур учрашуви Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий муносабатларни мустаҳкамлаш, тенг шериклик асосида манфаатли бизнес юритишни ривожлантириш учун қулай платформа вазифасини ўтайди.
– Янги форматдаги бундай форумлар ҳамкорлик даражасини изчил ривожлантириш имконини беради, – дейди Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси масъул ходими Ғафуржон Усмонов. – Бугунги тадбирда турли соҳаларда ҳамкорликни жадаллаштириш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди. Мунтазамлик касб этган бу каби тадбирлар мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини юксалтиришга хизмат қилади.
Анжуман доирасида “Мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари, қонунчилик ва ишбилармонлик муҳити” мавзуида давлат органлари вакиллари ва ишбилармонлар музокаралари ўтказилди. Қурилиш, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва енгил саноат соҳаларига бағишланган шўъба йиғилишларида бу борадаги ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда бундай тадбирларни ҳар йили ўтказишга келишиб олинди.
– Корхонамиз енгил саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган, – дейди Қирғизистоннинг “VivaTex” компанияси савдо директори Динора Мамасиддиқова. – Тадбирда ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар билан ип-калава етказиб бериш бўйича келишувга эришдик. Мамлакатингизда яратилган қулай инвестиция муҳитидан фойдаланиб, келгусида ўзаро алоқаларни янада кенгайтириш ва Ўзбекистонда ҳам фаолиятимизни йўлга қўйишни режалаштирганмиз.
Музокараларга бой ўтган форум доирасида савдо-иқтисодий ҳамкорликка оид 60 га яқин ҳужжат имзоланди. Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги ва Қирғизистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ўртасида савдони молиялаштириш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ҳадли келишув, 2017-2019 йилларда Ўзбекистон Республикаси билан Қирғизистон Республикаси ўртасида савдо-иқтисодий, сармоявий ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича қўшма амалий ҳаракатлар режаси («Йўл харитаси») ҳамда икки мамлакат Савдо-саноат палаталари ўртасидаги ҳамкорлик битими қоидаларини амалга оширишга доир ҳаракатлар режаси («Йўл харитаси») шулар жумласидан.
Икки мамлакат ишбилармонлари иштирокида ўтказилган кооперация биржасида ўзаро ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари, қўшма корхоналар ташкил қилиш масалалари муҳокама қилинди.

Meeting of Uzbekistan and Kyrgyzstan businessmen
Within the framework of the official visit of the President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov to our country, business forum and cooperation exchange were organized between Uzbekistan and Kyrgyzstan, at the International Business Center of Tashkent.
They were attended by representatives of ministries and companies of the two countries responsible for trade, industry, economy, construction industry, mechanical engineering, agriculture, food, textile and light industry, information technologies and other spheres.
Cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan is dynamically developing in various areas. Promising projects are being implemented on the basis of mutually beneficial partnership. Due to the political will and commonality of views of the Presidents of our countries, relations between Uzbekistan and Kyrgyzstan were strengthened, bilateral ties intensified. Interregional cooperation, partnership in transport, communication, energy, agriculture and other spheres have risen to a new level.
At the business forum, the Minister of Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan J.Khadjayev, Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan A.Ikramov, Minister of Economy of the Kyrgyz Republic A.Novikov and others emphasized that the centuries-old friendship and good-neighborliness between our people serve the further development of trade-economic, cultural and humanitarian cooperation.
In January-October this year, the trade turnover between Uzbekistan and Kyrgyzstan increased by almost 60 percent. There are more than 50 enterprises with participation of Kyrgyz capital in our country. About 50 enterprises are organized by businessmen from Uzbekistan in Kyrgyzstan.
At the event it was noted that this meeting of representatives of ministries, companies and businessmen of the two countries is a convenient platform for strengthening trade, economic and investment relations between Uzbekistan and Kyrgyzstan, improving conditions for conducting mutually beneficial business on the basis of equal partnership.
Within the framework of the forum, representatives of the state bodies and businessmen held negotiations, the themes of which were prospects for development of cooperation, legislation and business environment. At the sectional meetings on construction, agriculture, food and light industry, an agreement was reached on expanding partnership and annual conduction of such events.
Within the framework of the forum, about 60 documents on trade and economic cooperation were signed. Among them are the framework agreement on development of cooperation in the sphere of trade finance between the ministries of foreign trade of the Republic of Uzbekistan and the economy of the Kyrgyz Republic, the Plan of joint practical actions (“Road map”) on development of cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic in trade-economic, investment and transport-communication spheres in 2017-2019, Action Plan (“Road map”) on implementation of provisions of the Agreement on cooperation between chambers of commerce of the two countries and others.
Practical aspects of cooperation, issues of organization of joint ventures were discussed at the cooperation exchange with participation of businessmen of the two countries.