Жорий йилда қанча коррупция ва иқтисодиётга оид жиноятлар содир этилганини биласизми?
Ички ишлар вазирлиги Маданият саройида 9 декабрь – Халқаро коррупцияга қарши кураш куни муносабати билан давра суҳбати ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги томонидан ташкил этилган тадбирда Бош прокуратура, Олий суд, Давлат божхона қўмитаси, Давлат солиқ қўмитаси ва бошқа мутасадди идора ва ташкилотлар масъул ходимлари ҳамда журналистлар қатнашди.
Кучли фуқаролик жамияти ва ҳуқуқий демократик давлат қуришда коррупцияга қарши курашиш, унинг олдини олиш, ушбу иллатга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
2017 йил 4 январдан кучга кирган Ўзбекистон Республикасининг “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонуни коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олишда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда. Қонун асосида давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 2 февралдаги «Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг қоидаларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Мазкур ҳужжатлар ўз мазмун моҳияти, мақсади билан мамлакатимизда коррупцияга қарши курашишнинг янги босқичини бошлаб берди.
Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссиясининг баёнига асосан ташкил этилган тадбирда коррупцияга қарши курашиш бўйича фаолиятни бевосита амалга оширувчи давлат органларининг ҳамда коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги статистик маълумотларнинг ҳисобини юритиш ва таҳлил қилиш соҳасида идоралараро ҳамкорликни ташкил этиш масалалари муҳокама этилди.
Давра суҳбатида коррупцияга оид содир этилган жиноятлар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Жиноят қидирув Бош бошқармасининг Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бошқармаси ҳамда унинг жойлардаги тизимлари томонидан жорий йилнинг ўтган даврида 1 минг 300 дан зиёд коррупция ва иқтисодиёт асосларига қарши содир этилган жиноятлар аниқланган. Мазкур жиноятлар порахўрлик, товламачилик, фирибгарлик, валюта қоидасини бузиш, қалбаки пул ясаш, талон-тарожлик ҳамда бошқа турдаги ҳолатлар билан боғлиқдир.
Тезкор-қидирув чора-тадбирлари натижасида 374 та гуруҳ томонидан содир этилган жиноятлар фош этилиб, жиноят содир этган шахслар жиноий жавобгарликка тортилган. Жиноятлар натижасида етказилган моддий зарарнинг ундирилиши таъминланган.
Кейинги вақтларда ҳуқуқбузарликлар, жумладан, коррупцион ҳуқуқбузарликларнинг профилактикасига бўлган эътиборнинг кучайганлиги натижасида порахўрлик жиноятлари камайишига эришилган.
Тадбирда мамлакатимизда коррупцияга қарши курашишга қаратилган муҳим ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини таъминлаш нафақат бу иллатнинг олдини олиш, давлат ва жамият тараққиётига хизмат қилиши таъкидланди. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ўртасида одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этиш, коррупция билан боғлиқ қонунбузарлик ҳолатларини аниқлаш, уларнинг олдини олиш ва бартараф этишга оид масалалар юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Посвящено борьбе с коррупцией
Во Дворце культуры Министерства внутренних дел в связи с 9 декабря — Международным днем борьбы с коррупцией прошел «круглый стол».
В мероприятии, организованном Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, приняли участие ответственные работники Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Государственного таможенного комитета, Государственного налогового комитета и других ответственных учреждений и организаций, а также журналисты.
Отмечалось, что в строительстве сильного гражданского общества и правового демократического государства имеет важное значение борьба с коррупцией, ее предупреждение, формирование непримиримого отношения к этому пороку.
Вступивший в силу Закон Республики Узбекистан «О противодействии коррупции» от 4 января 2017 года служит важным правовым документом в борьбе с коррупцией и ее предупреждении. На основе закона 2 февраля текущего года было принято постановление главы нашего государства Шавката Мирзиёева «О мерах по реализации положений Закона Республики Узбекистан «О противодействии коррупции». Этот документ по своей сути и целям ознаменовал новый этап в нашей стране в деле борьбы с коррупцией.
На мероприятии, организованном на основе протокола республиканской межведомственной комиссии по борьбе с коррупцией, были обсуждены задачи организации межведомственного сотрудничества в сфере учета и анализа статистических данных государственных органов, непосредственно занимающихся деятельностью по борьбе с коррупцией, а также правонарушения, связанные с коррупцией.
В частности, Управлением по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями Главного управления Уголовного розыска Министерства внутренних дел Республики Узбекистан и его структурами на местах за истекший период текущего года было выявлено более 1300 преступлений, связанных с коррупцией.
В результате оперативно-розыскной работы были раскрыты преступления, совершенные 374 группами, виновные были привлечены к уголовной ответственности. Обеспечено взыскание материального ущерба, нанесенного в результате преступлений.
В последние годы в результате усиления внимания к правонарушениям, в частности профилактике коррупционных правонарушений, достигнуто сокращение преступлений, связанных со взяточничеством.
На мероприятии отмечалось, что обеспечение в нашей стране исполнения важных правовых документов, направленных на борьбу с коррупцией, служит не только предупреждению этого порока, но и развитию государства и общества. Были высказаны мнения и суждения по соблюдению правил морали и этики работниками правоохранительных органов, выявлению, предупреждению и устранению правонарушений, связанных с коррупцией.