Қўшнининг огоҳлиги инсон ҳаётини сақлаб қолди
Фарғона вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармаси тезкор навбатчисига фуқаро Ж.Р. қўнғироқ қилиб, қўшниси 75 ёшли М.Л. хонадон эшигини очмаётганлиги ва қўнғироқларга жавоб бермаётганлигини хабар қилади.
Олинган хабарга асосан қутқарувчилар зудлик билан воқеа жойига етиб бориб, маҳалла раиси ва қўшнилар иштирокида махсус қутқарув асбоб-ускуналари ёрдамида М.Л.нинг хонадони эшигини очиб ичкарига кириб, уни беҳуш ҳолатда ётганлигини кўрадилар. Дарҳол фуқаро М.Л.га биринчи тиббий ёрдам кўрсатиб, малакали шифокорларга топширдилар.
Қўшнининг ҳушёрлиги ва қутқарувчиларнинг тезкор ҳаракатлари натижасида яна бир кишининг ҳаёти сақлаб қолинди.

Бдительность соседа спасла жизнь человеку
3 декабря 2017 года оперативному дежурному УЧС Ферганской области поступил звонок от гражданки Ж.Р. о том, что её 75-летняя соседка М.Л. не открывает двери квартиры и не отвечает на телефонные звонки.
По получении сообщения дежурная смена спасателей выехала на место проишествия. В присутствии председателя махалли и соседей спасатели с помощью специальных спасательных инструментов открыли входную дверь гражданки М.Л. и обнаружили её лежащей на полу без сознания внутри комнаты.
Спасатели оказали первую медицинскую помощь больной и, вызвав врачей, обеспечили оказание ей квалифицированной медицинской помощи.