ЕХҲТ Ташқи ишлар вазирлари учрашувига оид
2017 йилнинг 7 8-декабрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) иштирокчи мамлакатлари Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 24 мажлисида иштирок этди.
Австрия Республикасининг ЕХҲТга раислиги доирасида Вена шаҳрида бўлиб ўтган учрашувда аъзо мамлакатлар ва ҳамкор давлатларнинг ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари томонидан минтақавий хавфсизлик, ташкилотнинг янги таҳдидлар ва хатарларга қарши курашдаги салоҳиятини мустаҳкамлаш, хусусан ноқонуний гиёҳванд моддалар савдоси билан боғлиқ долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, вазирлар Италиянинг 2018 йилда ЕХҲТга бўлажак раислиги юзасидан фикр алмашдилар.
Ўзбекистон делегацияси Вена шаҳрига ташрифи давомида БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТ Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ижрочи котиби Юрий Федотов билан учрашди ва музокаралар олиб борди. Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон билан БМТ Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ўртасида 2018 2019-йилларда ҳамкорликни янада ривожлантириш тарафдорликлари бўйича қўшма баёнотни имзоладилар.
Шунингдек, ТИВ делегацияси ЕХҲТ Бош котиби Томас Гремингер билан музокаралар ўтказди. Музокаралар давомида 2018 2019-йилларда Ўзбекистон ва ЕХҲТ ўртасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича амалий тадбирлар режасини ҳаётга тадбиқ этишни кўзда тутувчи икки томонлама ҳужжат имзоланди.
ЕХҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши доирасида Ўзбекистон делегацияси ЕХҲТнинг ОАВ эркинлиги бўйича вакили Арлем Дезир, Эстония ташқи ишлар вазири Свен Миксер, Руминия давлат котиби, ташқи ишлар вазири ўринбосари Жорж Сиамба билан учрашди.

О встрече министров иностранных дел ОБСЕ
7-8 декабря 2017 года делегация Министерства иностранных дел Республики Узбекистан приняла участие в 24-м заседании Совета министров иностранных дел стран-участниц Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
На заседании, прошедшем в г.Вене в рамках председательства Австрийской Республики в ОБСЕ, руководители внешнеполитических ведомств стран-участниц и государств-партнеров обсудили актуальные вопросы, связанные с региональной безопасностью, укреплением потенциала организации в борьбе с новыми вызовами и угрозами, в том числе незаконным наркотрафиком.
Министры также обменялись мнениями относительно предстоящего в 2018 году итальянского председательства в ОБСЕ.
В ходе пребывания в г.Вене узбекская делегация встретилась и провела переговоры с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным директором Управления по наркотикам и преступности (УНП) ООН Юрием Федотовым. После завершения беседы стороны подписали Заявление о совместной приверженности дальнейшему развитию сотрудничества Узбекистана и УНП ООН в 2018–2019 годах.
Также делегация МИД провела переговоры с Генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером, в ходе которых подписан соответствующий двусторонний документ, предусматривающий совместную реализацию Плана практических мероприятий по дальнейшему развитию сотрудничества между Узбекистаном и ОБСЕ в 2018–2019 годах.
На «полях» СМИД ОБСЕ делегация Узбекистана встретилась с представителем ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлемом Дезиром, министром иностранных дел Эстонии Свеном Миксером, государственным секретарем, заместителем министра иностранных дел Румынии Джордом Сиамбой.