Афғонистон Президенти Бухоронинг қадимий меъморий обидалари билан танишди
Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани бошчилигидаги делегация аъзолари куннинг иккинчи ярмида Бухоро шаҳрининг тарихий марказига ташриф буюрди.
Мазкур марказ қадимий ва кўп асрлик тарихга эга, етти иқлимга машҳур меъморий обидаларни ўз ичига олган.
Меҳмонлар кўҳна Арк қалъаси, Пойи Калон мажмуаси таркибига кирувчи Минораи Калон, Масжиди Калон ва Мир Араб мадрасаси ҳамда шаҳарнинг бошқа диққатга сазовор жойлари билан танишди. 10 минг кишига мўлжалланган Масжиди Калон тарихи, бинонинг меъморий улуғворлиги, ибодатчилар учун яратилган қулайликлар меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Афғонистон делегацияси аъзолари Когон тумани ҳудудида жойлашган буюк аждодимиз Баҳоуддин Нақшбанд ёдгорлик мажмуасида бўлиб, Нақшбандия тариқатининг йирик намояндаси қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилинди.
Шунинг билан Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғанининг мамлакатимизга ташрифи ниҳоясига етди.

Президент Афганистана ознакомился с древними архитектурными памятниками Бухары
Члены делегации во главе с Президентом Исламской Республики Афганистан Мохаммадом Ашрафом Гани во второй половине дня посетили исторический центр Бухары.
Центр города включает в себя всемирно известные архитектурные памятники с многовековой историей.
Гости ознакомились с крепостью Арк, минаретом Калян, мечетью Калян и медресе Мир Араб, входящими в комплекс Пойи Калян, а также другими достопримечательностями. История и архитектура мечети Калян, вмещающей 10 тысяч человек, созданные условия для посетителей произвели на гостей большое впечатление.
Делегация Афганистана побывала в мемориальном комплексе Бахоуддина Накшбанда в Каганском районе, посетила место упокоения основателя и крупного деятеля учения Накшбандия.
На этом визит Президента Исламской Республики Афганистан Мохаммада Ашрафа Гани в нашу страну завершился.