Афғонистон Президенти Бухоронинг қадимий меъморий обидалари билан танишди
Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани бошчилигидаги делегация аъзолари куннинг иккинчи ярмида Бухоро шаҳрининг тарихий марказига ташриф буюрди.
Мазкур марказ қадимий ва кўп асрлик тарихга эга, етти иқлимга машҳур меъморий обидаларни ўз ичига олган.
Меҳмонлар кўҳна Арк қалъаси, Пойи Калон мажмуаси таркибига кирувчи Минораи Калон, Масжиди Калон ва Мир Араб мадрасаси ҳамда шаҳарнинг бошқа диққатга сазовор жойлари билан танишди. 10 минг кишига мўлжалланган Масжиди Калон тарихи, бинонинг меъморий улуғворлиги, ибодатчилар учун яратилган қулайликлар меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Афғонистон делегацияси аъзолари Когон тумани ҳудудида жойлашган буюк аждодимиз Баҳоуддин Нақшбанд ёдгорлик мажмуасида бўлиб, Нақшбандия тариқатининг йирик намояндаси қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилинди.
Шунинг билан Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғанининг мамлакатимизга ташрифи ниҳоясига етди.

The President of Afghanistan became acquainted with ancient architectural monuments of Bukhara
The delegation led by the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani visited the historic center of Bukhara.
The center of the city includes world-famous architectural monuments with a centuries-old history.
The guests became acquainted with the Ark fortress, the Kalon minaret, the Kalon mosque and Mir Arab madrassa, which are part of Poyi Kalon complex, as well as other sights. The history and architecture of Kalon mosque, which accommodates 10 thousand people, and conditions created for visitors made a great impression on guests.
The delegation of Afghanistan visited the memorial complex of Bakhouddin Naqshbandi in Kagan district, visited the burial site of the founder and a major figure of Naqshbandiyya teachings.
Thereupon, the visit of the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani to our country ended.