Музокаралар кенг доирада давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани музокараларни кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар.
Унда расмий делегациялар аъзолари, вазирлик ва йирик компаниялар раҳбарлари иштирок этди. Музокарларада савдо-иқтисодиёт, транспорт, транзит, энергетика, кимё, агросаноат, таълим, маданият ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар, кўплаб тижорат шартномалари имзоланиши кутилмоқда.

Negotiations are continuing in an expanded format
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani continued negotiations in an expanded format with participation of official delegations.
They were attended by the heads of ministries, departments and large companies of the two countries. Issues of development of cooperation in trade, economic, transport, transit, energy, chemical, agro-industrial, education, cultural and other spheres, implementation of mutually beneficial joint projects were discussed.
Following the negotiations, it is expected to sign a package of intergovernmental and interdepartmental documents, commercial contracts.