Телекоммуникация технологиялари муҳокама қилинди
Пойтахтимизда Халқаро электр алоқа иттифоқи билан ҳамкорликда ишлаш ва уюшмага аъзо давлатлар учун яратилган шароитларга бағишланган минтақавий семинар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Халқаро электр алоқа иттифоқи ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон, Озарбайжон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Нидерландия ва Россиядан олимлар, мутахассислар иштирок этди.
Семинарда таъкидланганидек, бугунги глобаллашув шароитида ахборот технологиялари самарадорлигини оширишнинг янги инновацион услубларини излаш, ахборотлаштириш жараёнига ҳар томонлама кўмаклашиш, ахборот технологияларини жамиятимизнинг барча соҳаларига кенг жорий этиш ҳар бир мамлакат фаолиятининг асосий йўналиши бўлиб қолмоқда. Давлат ва жамоат бошқаруви, бизнес, фуқаролик жамияти коммуникацияларининг самарали ишлаши ушбу соҳаларни ахборотлаштириш даражаси, уларга замонавий ахборот технологияларининг жорий этилганлик даражаси билан чамбарчас боғлиқ.
БМТнинг ихтисослашган муассасаси сифатида Халқаро электр алоқа иттифоқининг асосий фаолияти турли коммуникацияларни такомиллаштириш ва улардан оқилона фойдаланиш мақсадида телекоммуникациялар ва ахборот технологиялари соҳасидаги стандартларни ишлаб чиқиш, мамлакатларга зарур техник ёрдам кўрсатиш, янги технологиялар афзалликларини оммалаштиришга кўмаклашиш ҳамда халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга йўналтирилган.
Минтақавий семинардан кўзланган асосий мақсад юртимиз ва хорижий мутахассислар, иттифоқнинг етакчи экспертлари иштирокида телекоммуникациялар соҳасида тажриба ва фикр алмашиш, ахборот- коммуникация технологияларини ривожлантириш бўйича замонавий йўналишларни муҳокама этишдан иборат.
Семинар иши Халқаро электр алоқа иттифоқи томонидан олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот муассасаларига тақдим этилаётган имкониятлар, уюшманинг Марказий Осиё ва Ўзбекистондаги фаолияти каби мавзуларни қамраб олган бешта сессия доирасида олиб борилди.
Тадбир доирасида давра суҳбати ташкил этилди. Унда мазкур халқаро ташкилот билан ҳамкорлик қилишда турли мамлакатлар тажрибаси ва минтақада технологияларни ривожлантиришга оид қатор масалалар муҳокама қилинди.
– Биз кўп йиллардан буён Ўзбекистон билан телекоммуникациялар соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорлик қиламиз, – дейди Халқаро электр алоқа иттифоқининг МДҲ мамлакатлари учун минтақавий бўлими дастури координатори Фарид Нахли. – Ушбу семинар телекоммуникация технологияларини янада ривожлантиришда муҳим масалаларни муҳокама қилиш ҳамда соҳадаги йирик лойиҳаларни амалга оширишда турли мамлакатлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш учун қатор давлатларнинг турли соҳа мутахассислари ва олимларини тўплаш имконини берди.

The subject of discussion–telecommunication technologies
A regional seminar dedicated to issues of interaction with the International Telecommunication Union (ITU) and opportunities for member states was held in Tashkent.
The event organized by the Ministry for Development of Information Technologies and Communications of Uzbekistan and the International Telecommunication Union was attended by specialists and scientists from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, the Netherlands, Russia and Uzbekistan.
As it was noted, the search for new innovative methods of increasing the effectiveness of information technologies, the all-round assistance to informatization process, wide introduction of them into all spheres of society are becoming the most important areas of state activity in the context of globalization. The effectiveness of state and public management, business, and communications of civil society is inseparably linked with the level of informatization, the introduction of modern information technologies into these spheres.
Activities of ITU, as a specialized agency of the United Nations, are aimed at developing standards in the field of telecommunications and information technologies, providing countries with necessary technical assistance, promoting the dissemination of benefits of new technologies, ensuring and expanding international cooperation in order of improvement and rational use of various types of telecommunications.
The main goal of the regional seminar was the exchange of experience and ideas between domestic and foreign specialists, leading ITU experts in the sphere of telecommunications, discussion of current trends in development of ICT.
The seminar was conducted in five sessions, covering in particular subjects such as opportunities for higher education institutions and scientific research organizations provided by ITU, as well as ITU activities in the Central Asian region and Uzbekistan.
A roundtable was held within the framework of the event, during which the experience of different countries on cooperation with ITU and a number of issues related to the development of communication technologies in the region were discussed.