Телекоммуникация технологиялари муҳокама қилинди
Пойтахтимизда Халқаро электр алоқа иттифоқи билан ҳамкорликда ишлаш ва уюшмага аъзо давлатлар учун яратилган шароитларга бағишланган минтақавий семинар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Халқаро электр алоқа иттифоқи ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон, Озарбайжон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Нидерландия ва Россиядан олимлар, мутахассислар иштирок этди.
Семинарда таъкидланганидек, бугунги глобаллашув шароитида ахборот технологиялари самарадорлигини оширишнинг янги инновацион услубларини излаш, ахборотлаштириш жараёнига ҳар томонлама кўмаклашиш, ахборот технологияларини жамиятимизнинг барча соҳаларига кенг жорий этиш ҳар бир мамлакат фаолиятининг асосий йўналиши бўлиб қолмоқда. Давлат ва жамоат бошқаруви, бизнес, фуқаролик жамияти коммуникацияларининг самарали ишлаши ушбу соҳаларни ахборотлаштириш даражаси, уларга замонавий ахборот технологияларининг жорий этилганлик даражаси билан чамбарчас боғлиқ.
БМТнинг ихтисослашган муассасаси сифатида Халқаро электр алоқа иттифоқининг асосий фаолияти турли коммуникацияларни такомиллаштириш ва улардан оқилона фойдаланиш мақсадида телекоммуникациялар ва ахборот технологиялари соҳасидаги стандартларни ишлаб чиқиш, мамлакатларга зарур техник ёрдам кўрсатиш, янги технологиялар афзалликларини оммалаштиришга кўмаклашиш ҳамда халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга йўналтирилган.
Минтақавий семинардан кўзланган асосий мақсад юртимиз ва хорижий мутахассислар, иттифоқнинг етакчи экспертлари иштирокида телекоммуникациялар соҳасида тажриба ва фикр алмашиш, ахборот- коммуникация технологияларини ривожлантириш бўйича замонавий йўналишларни муҳокама этишдан иборат.
Семинар иши Халқаро электр алоқа иттифоқи томонидан олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот муассасаларига тақдим этилаётган имкониятлар, уюшманинг Марказий Осиё ва Ўзбекистондаги фаолияти каби мавзуларни қамраб олган бешта сессия доирасида олиб борилди.
Тадбир доирасида давра суҳбати ташкил этилди. Унда мазкур халқаро ташкилот билан ҳамкорлик қилишда турли мамлакатлар тажрибаси ва минтақада технологияларни ривожлантиришга оид қатор масалалар муҳокама қилинди.
– Биз кўп йиллардан буён Ўзбекистон билан телекоммуникациялар соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорлик қиламиз, – дейди Халқаро электр алоқа иттифоқининг МДҲ мамлакатлари учун минтақавий бўлими дастури координатори Фарид Нахли. – Ушбу семинар телекоммуникация технологияларини янада ривожлантиришда муҳим масалаларни муҳокама қилиш ҳамда соҳадаги йирик лойиҳаларни амалга оширишда турли мамлакатлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш учун қатор давлатларнинг турли соҳа мутахассислари ва олимларини тўплаш имконини берди.

Тема обсуждения–телекоммуникационные технологии
В Ташкенте состоялся региональный семинар, посвященный вопросам взаимодействия с Международным союзом электросвязи (МСЭ), возможностям для государств-участников.
В мероприятии, организованном Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана и Международным союзом электросвязи, приняли участие специалисты и ученые из Узбекистана, Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Нидерландов и России.
Как было отмечено, в условиях глобализации поиск новых инновационных методов повышения эффективности информационных технологий, всемерное содействие процессам информатизации, широкое внедрение их во все сферы жизни общества становятся важнейшими направлениями деятельности государств. Эффективность государственного и общественного управления, бизнеса, коммуникаций гражданского общества неразрывно связана с уровнем информатизации, степенью проникновения современных информационных технологий в данные сферы.
Деятельность МСЭ, как специализированного учреждения ООН, направлена на разработку стандартов в области телекоммуникаций и информационных технологий, оказание странам необходимой технической помощи, содействие распространению преимуществ новых технологий, обеспечение и расширение международного сотрудничества с целью совершенствования и рационального использования различных видов телекоммуникаций.
Основной целью прошедшего регионального семинара стали обмен опытом и идеями между отечественными и зарубежными специалистами, ведущими экспертами МСЭ в сфере телекоммуникаций, обсуждение современных тенденций развития ИКТ.
Работа семинара велась в пяти сессиях, которые охватывали, в частности, такие темы, как возможности для высших учебных заведений и научно-исследовательских организаций, предоставляемые МСЭ, а также деятельность МСЭ в центральноазиатском регионе и Узбекистане.
В рамках мероприятия состоялся «круглый стол», в ходе которого обсуждены опыт разных стран по сотрудничеству с МСЭ и целый ряд вопросов, касающихся развития технологий связи в регионе.
- Мы имеем богатый опыт сотрудничества с Узбекистаном в реализации проектов в сфере телекоммуникаций, - сказал координатор программы регионального отделения для стран СНГ Международного союза электросвязи Фарид Нахли. - Данный семинар позволил собрать вместе специалистов различного профиля и ученых из разных стран для обсуждения важных вопросов дальнейшего развития телекоммуникационных технологий и налаживания сотрудничества между странами при реализации крупных проектов в этой сфере.