Пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида "PROlogue" – ёш киноижодкорлар томонидан суратга олинган қисқа метражли фильмлар III фестивали ғолибларини тақдирлашга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, "Ўзбеккино" Миллий агентлиги, Ёш киноижодкорлар кенгаши, Кинематографияни ривожлантириш маркази ҳамкорлигида ўтказилган мазкур киноҳафталик ёрқин ва ранг-баранг тадбирларга, ижодий учрашувларга, ижодий мулоқотларга бой бўлди.
Тадбирда ёшлар камолоти йўлида кўрсатилаётган ғамхўрлик ҳаёт йўлини кино санъати билан боғлаган йигит-қизлар фаолиятида ҳам яққол акс этаётгани таъкидланди.
Бу жиҳатлар ёш киноижодкорларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, уларнинг маҳоратини ошириш, билимларини бойитиш ва кенгайтиришга қаратилган "PROlogue" фестивалида ҳам ўз ифодасини топди. Жорий йилги фестивалнинг Ўзбекистон ёшлар иттифоқи билан биргаликда ташкил этилгани мазкур ҳафталикка тобора кўпроқ кино мухлисларини жалб этишда, ранг-баранг тадбирларда иштирок этувчи йигит-қизлар, мутахассислар, тадқиқотчилар қамровини тобора кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этди.
Киноҳафталик дастуридан ўрин олган фотокўргазмалар, илмий-амалий анжуманлар, давра суҳбатлари кўпчиликда катта қизиқиш уйғотди. Тажрибали режиссёрлар иштирокида бўлиб ўтган маҳорат сабоқларида ёшлар бадиий-ғоявий жиҳатдан мукаммал фильм, сценарийнавислик, замон қаҳрамонини экранда акс эттириш, адабиёт ва миллий кинематография уйғунлиги, бугунги глобаллашув даврида киноижодкорнинг вазифаси каби мавзуларида ўз билимларини янада бойитди.
Ёшлар тақдим этган юзга яқин фильм орасида саралаш комиссияси томонидан энг муваффақиятли деб топилган 15 та картина фестивалда иштирок этиш учун тавсия этилган эди. Ҳафталик дастуридан ўрин олган ушбу фильмлар фестиваль ҳакамлар ҳайъати томонидан батафсил таҳлил этилди.
Фестивалда "Энг яхши режиссёр" номинациясида Ҳасан Алижонов "Аквариум" фильми учун ғолиб топилди. Мафтуна Аллоқулованинг "Хоразм – жонгинам" картинаси "Энг яхши сценарий" номинациясида муваффақият қозонди. "Энг яхши операторлик иши учун" номинацияси бўйича ғолиблик "Лимузин" фильми тасвирчиси Бахтиёр Отабоевга берилди. "Энг яхши эркак роли" номинацияси "Устунсиз уй" фильмидаги ижроси учун Фотиҳ Насимовга топширилди. Ойпарча Абдуллаева "Дилемма" картинасидаги роли учун "Энг яхши аёл роли" номинациясида ғолиб бўлди.
Фестивалнинг бош совринига – "Энг яхши қисқа метражли фильм" номинациясида Мухлиса Азизова "У" картинаси учун муносиб топилди.
Ғолибларга диплом ва эсдалик совғалари топширилди. Санъат усталари ва ижрочи ёшлар иштирокидаги концерт кечага файз бағишлади.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар сиёсати масалалари бўйича Давлат маслаҳатчиси – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев иштирок этди.

Фестиваль, вдохновляющий на покорение творческих вершин
В столичном Дворце творчества молодежи состоялось мероприятие, посвященное награждению победителей III фестиваля короткометражных фильмов молодых кинематографистов "PROlogue".
Неделя кино, организованная Союзом молодежи Узбекистана, Национальным агентством "Узбеккино", Советом молодых кинематографистов, Центром развития кинематографии, была насыщена яркими и красочными мероприятиями, творческими встречами и беседами.
На мероприятии отмечалось, что оказываемая в нашей стране забота о гармоничном развитии молодежи, ярко проявляется также в деятельности юношей и девушек, связавших свою жизнь с киноискусством.
Эти качества нашли свое воплощение на фестивале "PROlogue", направленном на всемерную поддержку, повышение мастерства и обогащение знаний молодых кинематографистов. Организация нынешнего фестиваля совместно с Союзом молодежи Узбекистана способствовала привлечению к кинонеделе еще большего количества зрителей, особенно молодых людей.
Вошедшие в программу мероприятия фотовыставки, научно-практические конференции, беседы за "круглым столом" вызвали у многих огромный интерес. Во время мастер-классов с участием опытных режиссеров молодежь получила полезные сведения о создании фильмов высокого художественного и идейного уровня, написании сценария, создании образа героя-современника, преемственности литературы и кинематографа, а также о задачах кинематографов в условиях нынешней глобализации.
Среди представленных молодежью почти ста фильмов комиссией для участия в фестивале было отобрано 15 картин. Вошедшие в программу недели фильмы были подробно проанализированы членами жюри фестиваля.
В номинации "Лучший режиссер" победил Хасан Алижонов за фильм "Аквариум". Картина "Хорезм - любовь моя" Мафтуны Аллокуловой победила в номинации "Лучший сценарий". Лучшим в номинации "За лучшую операторскую работу" признан оператор фильма "Лимузин" Бахтиёр Отабоев. Победы в номинации "Лучшая мужская роль" за роль в фильме "Дом без опор" удостоился Фотих Насимов. Ойпарча Абдуллаева победила в номинации "Лучшая женская роль" за роль в картине "Дилемма".
Главного приза фестиваля удостоена Мухлиса Азизова за картину "Она", победившая в номинации "Лучший короткометражный фильм".
Победителям вручены дипломы и памятные подарки. Мероприятие завершилось концертом с участием мастеров искусства и молодых исполнителей.
В мероприятии принял участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики - председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К. Куранбаев.