Болаларнинг ахборот хавфсизлиги–қонун ҳимоясида
Термизда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси, Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги ҳамда Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ҳамкорлигида Ўзбекистон Республикасининг “Болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонуни мазмун-моҳиятига бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда вилоят соғлиқни сақлаш, халқ таълими ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармалари масъул ходимлари, Республика Маънавият ва маърифат маркази вилоят бўлими, маҳаллий ОАВ раҳбарлари, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Термиз шаҳри ва туман кенгашлари раислари, марказий оммавий-ахборот воситаларининг вилоятдаги мухбирлари, алоқадор бошқа ташкилот ва муассасалар вакиллари иштирок этди.
Сурхондарё вилояти ҳокими ўринбосари Р.Чориев, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси аъзоси Ж.Пирматов ва бошқалар мамлакатимизда ёш авлод ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, уларни жисмонан соғлом, маънан етук инсонлар этиб тарбиялашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикасининг “Болаларни уларнинг соғлигига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонуни ана шундай эзгу мақсадларга хизмат қилиб, болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳуқуқий муносабатларни тартибга солишга йўналтирилган.
Тадбирда қонунда тавсифланган ахборот маҳсулоти, ахборот маҳсулотининг айланиши, ахборот маҳсулотининг ёшга оид таснифи, болалар соғлигига зарар етказувчи ахборотлар, ахборот маҳсулотини экспертизадан ўтказиш ва эксперт хулосасини тақдим этиш каби масалалар хусусида атрофлича маълумот берилди. Болаларни уларнинг соғлигига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилишга доир фаолиятни амалга оширувчи ҳамда ушбу фаолиятда иштирок этувчи орган ва ташкилотлар ваколати, шунингдек, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, ННТ, ОАВнинг болаларни уларнинг соғлигига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш соҳасидаги давлат дастурларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишдаги иштироки тўғрисида фикр алмашилди.
– Глобаллашув жараёни шиддат билан кечаётган ҳозирги пайтда навқирон авлоднинг ахборот хавфсизлигини қонун билан муҳофаза қилиш Ватанга содиқ, фидойи, чуқур билимга эга ёшларни камолга етказишда муҳим аҳамиятга эга, – дейди Республика Маънавият ва маърифат маркази Термиз шаҳар бўлими раҳбари О.Худойқулов. – Уларни миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш юртимиз тинчлиги ва ҳаётимизнинг янада фаровон бўлишига хизмат қилади. Ушбу ҳужжатда ахборот маҳсулотлари жумласига Интернет жаҳон ахборот тармоғига жойлаштириладиган ахборотлар, компьютер ўйинлари, шунингдек, томошабоп тадбирлар воситасида тарқатиладиган ахборотлар ҳам киритилган, болалар соғлигига зарар етказадиган ва болалар ўртасида тарқатилиши тақиқланган ахборот маҳсулотлари аниқ белгилаб қўйилган.

Информационная безопасность детей-под защитой закона
При сотрудничестве Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Узбекского агентства по печати и информации и Сурхандарьинского областного хокимията проведена беседа за "круглым столом", посвященная сути и значению Закона Республики Узбекистан "О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью".
В мероприятии приняли участие ответственные работники областных управлений здравоохранения, народного образования, среднего специального, профессионального образования, руководители отделения Республиканского центра духовности и просветительства, местных СМИ, председатели Термезского городского и районных советов Союза молодежи Узбекистана, представители других организаций и учреждений.
Заместитель хокима Сурхандарьинской области Р. Чориев, член Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса Ж. Пирматов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание защите прав и интересов, воспитанию физически здорового и духовно развитого молодого поколения.
Именно таким добрым целям служит Закон Республики Узбекистан "О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью", направленный на регулирование правовых отношений в области ограждения детей от информации, наносящей вред их здоровью.
На мероприятии дана подробная информация по таким вопросам, как информационная продукция, оборот информационной продукции, возрастная классификация информационной продукции, информация, наносящая вред здоровью детей, проведение экспертизы информационной продукции и дача экспертного заключения. Состоялся обмен мнениями о полномочиях органов и организаций, осуществляющих и участвующих в деятельности по защите детей от информации, наносящей вред их здоровью, а также об участии органов самоуправления граждан, ННО и СМИ в разработке и реализации государственных программ в области защиты детей от вредной информации.
- В нынешнее время, когда процесс глобализации протекает стремительными темпами, защита законом информационной безопасности молодого поколения имеет крайне важное значение в воспитании преданных Родине, самоотверженных юношей и девушек с глубокими знаниями, - говорит руководитель Термезского городского отделения Республиканского центра духовности и просветительства О. Худойкулов. - Их воспитание в духе уважения национальных и общечеловеческих ценностей служит обеспечению спокойствия нашей страны, благополучной жизни народа. В этом документе в число информационной продукции включены также информация, размещаемая в глобальной сети интернет, компьютерные игры, а также информация, распространяемая посредством зрелищных мероприятий, конкретно определена информационная продукция, наносящая вред здоровью детей и запрещенная для распространения среди них.