Қурилиш ташкилотлари фаолиятини такомиллаштириш, бунёдкорлик ишларини сифатли амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди
2017-12-01 | Сиёсат
2017 йил 30 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида архитектура ва қурилиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижалари юзасидан Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси раҳбарларининг ҳисоботи эшитилди.
Мамлакатимизда иқтисодиётнинг ҳар бир жабҳасида кенг кўламли қурилиш ва бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда, қурилиш ишларининг ҳажми йилдан-йилга ўсмоқда.
Жорий йил май ойида Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси таркибий тузилмаси тубдан ўзгартирилди ва янги вазифалар қўйилди. Қўмитанинг ҳудудий бўлинмалари қўшимча штат бирликлари билан кенгайтирилди. Жумладан, 11 ҳудудда “Ўзшаҳарсозлик” ва Самарқанд шаҳрида “Тошкентбошплан” лойиҳа институти филиаллари, шунингдек, 13 ҳудудда 26 етакчи лойиҳа ташкилоти очилди. Тошкент ва Самарқанд архитектура-қурилиш институтлари ҳамда 14 қурилиш касб-ҳунар коллежи қўмита тасарруфига ўтказилди.
Қабул қилинган мақсадли давлат дастурлари доирасида ҳамда давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифлари давомида берилган топшириқларга мувофиқ, жойларда қатор ижтимоий соҳа объектлари бунёд этилмоқда. Хусусан, Президентимиз ташаббуси билан Тошкент шаҳрининг Ислом Каримов, Фурқат, Навоий ва Олмазор кўчалари оралиғидаги ҳудудда “Тошкент-сити” замонавий халқаро ишбилармонлик маркази барпо этилмоқда.
Мазкур марказда энг замонавий лойиҳалар ва ўзига хос архитектура ечимлари асосида уй-жойлар, офислар, бизнес марказлари, кўнгилочар ва дам олиш мажмуалари, миллий ва замонавий услубдаги инфратузилма объектлари ва бошқа иншоотлар қад ростлайди.
Худди шу каби концепция асосида Самарқанд шаҳрида ҳам “Самарқанд-сити” маркази қурилмоқда.
Шунингдек, Тошкент вилоятининг маъмурий маркази – Нурафшон шаҳрини мутлақо янгича ёндашув асосида ва илғор хорижий меъморчилик ютуқларини қўллаган ҳолда барпо этиш белгиланган. Ушбу шаҳарнинг бош режаси халқаро миқёсдаги хорижий архитекторлик компанияси томонидан ишлаб чиқилмоқда.
Аҳолининг ҳордиқ чиқариши учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва маданий инфратузилма объектларини ривожлантириш мақсадида жорий йилнинг ўтган даврида биргина Тошкент шаҳрининг ўзида “Экопарк”, “Дўстлик боғи” ва “Ашхобод боғи” каби истироҳат масканлари ташкил этилди.
Бундан ташқари, пойтахтимизда “Ўзбекистон” Миллий боғини тубдан қайта қуриш ва янги “Наврўз” боғини барпо этиш бўйича қурилиш-бунёдкорлик ишлари жадал олиб борилмоқда. Миллий боққа туташ ҳудудда “Адиблар хиёбони” барпо этилмоқда.
Замонавий шаҳарсозлик талаблари асосида Биринчи Президентимиз Ислом Каримов хотирасига бағишлаб Тошкент шаҳрида меъморий ёдгорлик мажмуаси ва Самарқанд шаҳридаги Ҳазрати Хизр мажмуаси ҳудудида мақбара барпо этилди.
Пойтахтимизнинг Шайхонтоҳур туманида Сузук ота мақбараси ва ҳунармандчилик маркази, Хастимом мажмуасига ёндош ҳудудда Ислом цивилизацияси маркази ташкил этилмоқда.
Йиғилишда аҳолига арзон ва қулай уй-жойлар барпо этиш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Бу борада қишлоқ массивларида янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш дастурига асосан 2017 йил 15 минг шундай уй-жой қурилмоқда. Бу мақсадлар учун 2 триллион 35 миллиард сўм маблағ ажратилган.
Давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифлари давомида берилган топшириқларга мувофиқ, қишлоқ аҳолисининг талаб-истаклари ва уй-жойга бўлган эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда, жорий йилда қўшимча равишда 4 минг 610 намунавий уй қурилмоқда. Бунинг учун 574 миллиард сўм ажратилган.
Бугунги кунга қадар 10 минг 431 арзон уй-жой фойдаланишга топширилди. Қолган 9 минг 179 уй қурилиши декабрь ойида якунланади.
Ушбу уй-жойлар бўйича муҳтож оилаларга 1 триллион 620 миллиард сўмдан ортиқ ипотека кредитлари 15 йил муддатга ажратилмоқда.
Дастурни амалга ошириш натижасида 2017 йил 19 мингдан ортиқ қишлоқ оиласи шаҳардагидан қолишмайдиган шинам ва замонавий уй-жойга эга бўлади. 2018 йил ҳам қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар асосида қарийб 20 минг арзон уй барпо этилади.
Ўз навбатида, жорий йилда шаҳарларда намунавий лойиҳалар асосида 7 минг 919 хонадонли 191 кўп қаватли уй қурилмоқда. Жумладан, Тошкент шаҳрининг Сергели туманида 4 минг 88 квартирали 102 кўп қаватли арзон ва қулай уй-жой қурилмоқда. Мазкур хонадонлар учун уй-жойга муҳтож аҳоли ва ёш оилаларга 20 йил муддатга 751 миллиард сўм миқдорида имтиёзли ипотека кредитлари тақдим этилмоқда.
Бугунги кунда 70 уйнинг қурилиш ишлари якунланди ва фойдаланишга топширилди. Жумладан, Тошкент вилоятининг Ангрен шаҳрида 9 қаватли 162 хонадонли 4 та ҳамда пойтахтимизнинг Сергели туманида 2 минг 576 квартирага мўлжалланган 66 та кўп қаватли уй қуриб битказилди ва хонадон эгаларига калитлар топширилди. Қолган кўп қаватли уй-жойларни Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган куннинг 25 йиллик байрами арафасида ҳамда декабрь ойи охирига қадар фойдаланишга топшириш кўзда тутилган.
Дастурни амалга ошириш натижасида 2017 йил 8 мингдан ортиқ шаҳар оилалари замонавий, шинам ва қулай хонадонларга эга бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 23 октябрдаги қарорига мувофиқ, 2018-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп квартирали уйлар қуриш дастурининг янгиланган параметрлари тасдиқланди. Унга кўра, келгуси йилларда қуриладиган уйлар сони 1,5-2 баробар кўпайтирилган. Хусусан, 2018 йил жами 15 минг 172 хонадонга эга бўлган 365 та кўп қаватли уй қуриш кўзда тутилган.
Амалга оширилган ижобий ишлар билан бирга, Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси тизимининг фаолияти танқид қилинди ва ислоҳотларни амалга ошириш суст олиб борилаётгани таъкидлаб ўтилди.
Соҳага доир норматив ҳужжатлар, жумладан, шаҳарсозлик қоидалари ва қурилиш меъёрларининг аксарият қисми эскирган, собиқ тузум давридан қолиб кетган, деди давлатимиз раҳбари. Ушбу меъёрларни замонавий талабларга мослаштириш бўйича кўплаб топшириқ берилган бўлса-да, бу йўналишда натижага эришилмаган.
Жаҳон банки эълон қилган рейтингда Ўзбекистон ер ажратиш ва қурилишга рухсат олиш позицияси бўйича 135-ўринда бўлиб, бу ишларга ўртача 246 кун вақт кетиши ҳам қурилиш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни жадаллаштириш зарурлигига яна бир яққол далилдир.
Шу билан бирга, шаҳарларнинг бош режалари, қишлоқларда архитектура-режалаштириш лойиҳаларини ишлаб чиқиш талабга мутлақо жавоб бермайди. Хусусан, 2011-2018 йилларда шаҳарсозлик ҳужжатларини янгилаш бўйича дастур атиги 30-40 фоиз бажарилган ёки жами 1 минг 200 шаҳар ва шаҳарчадан фақат 207 тасининг (17 фоизи) бош режаси мавжуд.
Бунинг оқибатида шаҳарлар ва туманларда ўзбошимчалик билан ва чала лойиҳалар асосида қуриш ҳолатлари давом этмоқда. Бу эса мазкур аҳоли пунктлари қиёфаси жиддий бузилишига олиб келмоқда, деб таъкидлади Президентимиз.
Шунингдек, йиғилишда давлатимиз раҳбари томонидан лойиҳа институтлари фаолияти яхши йўлга қўйилмагани, бу борада илғор чет эл тажрибаси жорий этилмаётгани танқид қилинди. Жумладан, қурилиш лойиҳалари сифати паст, нархи эса асоссиз равишда юқорилигича қолмоқда. Ўз навбатида, бино ва иншоотларни лойиҳалаштиришда экологик жиҳатдан хавфсизлик ва энергиятежамкорликни таъминлаш масалаларига етарлича эътибор қаратилмаган. Бунинг оқибатида аксарият қурилаётган бино-иншоотлар бир қолипда ва кўримсиз бўлиб, аҳоли пунктлари қиёфасини ўзгартиришга хизмат қилмаяпти.
Йиғилишда қурилиш ва лойиҳалаш бўйича кадрлар тайёрлаш сифати ҳам талабга жавоб бермаслиги қайд этилди. Хусусан, тизимдаги 500 га яқин вакант ўринлар, жумладан, туман (шаҳар) архитектура ва қурилиш бўлимларидаги 110 ва лойиҳа ташкилотларидаги 200 га яқин вакант штатларни тўлдиришни тезлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, ҳар томонлама салоҳиятга эга бўлган профессионал қурилиш-пудрат ташкилотлари шаклланмагани, улардаги мавжуд моддий-техник база, молиявий манбалар тобора ортиб бораётган қурилиш ишлари ҳажмини тўлиқ қоплашга қодир эмаслиги алоҳида қайд этилди.
Давлат архитектура ва қурилиш қўмитасига тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда шаҳарсозлик ва қурилиш қоидаларини янгилаш ва ихчамлаштириш бўйича дастур ишлаб чиқиш, шунингдек, аҳоли пунктлари бош режасини тайёрлаш ва тасдиқлаш бўйича янги уч йиллик дастурни ҳукуматга тасдиқлаш учун киритиш топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда ер ажратиш, қурилишни лойиҳалаштириш ва фойдаланишга топшириш бўйича амалдаги қоидаларни қисқартириш ва очиқ-ойдин бўлишини таъминлаш юзасидан ҳукумат қарори лойиҳасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш вазифаси топширилди.
Қурилиш-пудрат ташкилотларини ривожлантириш, уларни айланма маблағлар билан таъминлаш ҳамда бош лойиҳа институтлари таркибий тузилмаси ва кадрлар салоҳиятини қайта кўриб чиққан ҳолда, замонавий архитектура талаблари асосида ҳар қандай турдаги лойиҳа ишларини амалга ошира оладиган ташкилотларга айлантириш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар комплексини ишлаб чиқиш бўйича тегишли топшириқлар берилди.
Йиғилишда шаҳарлардаги кўп қаватли арзон уйлар ва қишлоқ жойлардаги намунали уйларни сифатли қуриш ва муддатида топшириш, одамларнинг бу уйларга кўчиб киришини ташкил этиш ишларини жадаллаштириш вазифаси юклатилди.
Бош вазирнинг биринчи ўринбосари А.Раматов, “Қишлоқ қурилиш инвест” ва “Ўзшаҳар қурилиш инвест” инжиниринг компаниялари раҳбарлари Қ.Ҳошимбеков ва З.Нарзуллаев вилоятлар ҳокимлари билан биргаликда ушбу уйларнинг кўрсатилган муддатда топширилиши учун шахсан жавоб бериши белгилаб қўйилди.
Йиғилишда қурилиш материаллари, жумладан, цемент, пишган ғишт, қурилиш ойнаси, чақиқ тош ва қум каби норуда материалларнинг нархлари ошиб кетиши ва бунга асосий сабаб бўлган маҳаллий ишлаб чиқариш ҳажми ички талаб ва экспорт учун етарли эмаслиги натижасида олибсотарлик авжига чиққани жиддий танқид қилинди. Бош вазирнинг биринчи ўринбосари А.Раматов, “Ўзқурилишматериаллари” компанияси раиси Б.Зариповга маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш асосида қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни кескин ошириш, уларни истеъмолчиларга етказиб бериш нархлари ўзгариши юзасидан тизимли мониторинг ўрнатиш ва шу орқали нархларнинг асоссиз равишда ошиб кетишининг олдини олиш, ички талабни тўлиқ қондириш ва экспортни таъминлаш бўйича ҳукумат қарорини тайёрлаш ва тасдиқлатиш ҳамда уни амалга ошириш вазифаси юклатилди.

Обсуждены вопросы совершенствования деятельности строительных организаций, качественного выполнения созидательной работы
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 ноября заслушал отчеты руководителей Государственного комитета Республики Узбекистан по архитектуре и строительству об итогах осуществляемых в сфере реформ.
В каждой отрасли экономики нашей страны осуществляется широкомасштабная строительная и созидательная работа, с каждым годом возрастают объемы строительных работ.
В мае текущего года была кардинально преобразована организационная структура Государственного комитета по архитектуре и строительству, поставлены новые задачи. Территориальные подразделения комитета расширены дополнительными штатами. В частности, в 11 регионах организованы филиалы проектного института “Узшахарсозлик”, в Самарканде - филиал проектного института “Тошкентбошплан”, в 13 регионах - 26 ведущих проектных организаций. В ведение комитета переданы Ташкентский и Самаркандский архитектурно-строительный институты и 14 профессиональных колледжей строительства.
В рамках принятых целевых государственных программ и в соответствии с поручениями, данными главой нашего государства в ходе поездок в регионы, на местах строятся объекты социальной сферы.
В частности, по инициативе Президента нашей страны на территории между улицами Ислама Каримова, Фурката, Навои и Алмазар возводится современный международный деловой центр “Tashkent City”.
В этом центре по самым современным проектам и уникальным архитектурным решениям будут построены жилые дома, офисы, бизнес-центры, развлекательные комплексы, объекты инфраструктуры и другие сооружения в национальном и современном стиле.
На основе такой же концепции в Самарканде возводится центр “Samarkand City”.
Административный центр Ташкентской области город Нурафшон намечено построить на основе инновационных подходов и передовых достижений градостроительства. Его генеральный план разрабатывается зарубежной архитектурной компанией с солидным международным опытом.
В целях создания благоприятных условий для отдыха населения и развития объектов культурной инфраструктуры за минувший период текущего года только в Ташкенте организованы такие парки отдыха, как Экопарк, парк Дружбы и парк "Ашхабад".
Кроме того, в столице интенсивно ведутся перестройка Национального парка "Узбекистон" и создание парка "Навруз". На территории, прилегающей к Национальному парку, разбивается Аллея литераторов.
На основе современных требований зодчества в память о Первом Президенте нашей страны Исламе Каримове возведены мемориальный комплекс в Ташкенте и мавзолей на территории комплекса Хазрати Хизр в Самарканде.
В Шайхантахурском районе столицы строятся мавзолей "Сузук-ота" и центр ремесленничества, рядом с комплексом Хастимам - Центр исламской цивилизации.
На совещании был рассмотрен вопрос строительства доступного и комфортного жилья для населения.
Согласно программе строительства доступного жилья по обновленным типовым проектам в сельских массивах в 2017 году возводится 15 тысяч современных домов. На эти цели выделено 2 триллиона 35 миллиардов сумов.
В соответствии с поручениями, данными главой нашего государства в ходе поездок в регионы, с учетом запросов и пожеланий народа, ведется строительство дополнительно еще 4 610 типовых домов. На это выделено 574 миллиарда сумов.
К настоящему времени сдан в эксплуатацию 10 431 дом, строительство оставшихся 9 179 домов будет завершено в декабре.
Семьям, нуждающимся в жилье, сроком на 15 лет выделены ипотечные кредиты на 1 триллион 620 миллиардов сумов.
В результате реализации программы в 2017 году свыше 19 тысяч сельских семей получат современное комфортное жилье, не уступающее городскому.
В 2018 году в сельской местности на основе обновленных типовых проектов намечено построить около 20 тысяч таких домов.
В свою очередь в текущем году в городах по типовым проектам возводится 191 дом на 7 919 квартир, в том числе в Сергелийском районе столицы - 102 дома на 4 088 квартир. Эти квартиры предоставляются нуждающимся в жилье и молодым семьям на основе льготных ипотечных кредитов в общей сложности на 751 миллиард сумов сроком на 20 лет.
Уже завершено строительство 70 домов. В частности, переданы хозяевам ключи от квартир в 4-х девятиэтажных домах на 162 квартиры в Ангрене Ташкентской области и 66 многоэтажных домах на 2 576 квартир в Сергелийском районе столицы.
Оставшиеся многоэтажные дома планируется сдать в эксплуатацию в преддверии празднования 25-летия принятия Конституции Республики Узбекистан и до конца декабря.
В результате реализации программы в 2017 году современное и комфортное жилье обретут более 8 тысяч городских семей.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2017 года были утверждены обновленные параметры программы по строительству доступных многоквартирных домов в городах на 2018-2020 годы. Согласно им количество домов, запланированных к строительству в следующие годы, увеличено в 1,5-2 раза. В частности, в 2018 году предусмотрено построить 365 многоэтажных домов на 15 172 квартиры.
Наряду с проведенной положительной работой глава нашего государства подверг критике деятельность Государственного комитета по архитектуре и строительству, отмечено, что Госкомитетом допускается пассивность в реализации реформ в сфере.
Большая часть нормативных актов, градостроительных правил и строительных норм устарела, подчеркнул Шавкат Мирзиёев. В выполнении данных поручений по приведению этих норм в соответствие с современными требованиями конкретных результатов достигнуто не было.
В объявленном Всемирным банком рейтинге Узбекистан занял 135-ю позицию по выделению земли и получению разрешения на строительство. При этом отмечено, что на выполнение этих операций уходит в среднем 246 дней, что является очередным доказательством необходимости ускорения реформ в сфере.
Абсолютно не отвечает должным требованиям состояние дел разработке генеральных планов городов, архитектурно-планировочных проектов в селах. В частности, Программа по обновлению градостроительной документации на 2011-2018 годы выполнена лишь на 30-40 процентов, то есть из 1200 городов и поселков генеральные планы имеются лишь в 207 (17 процентов).
В результате этого в городах и районах все еще наблюдаются случаи самовольной и беспорядочной застройки, что приводит к ухудшению облика населенных пунктов, отметил глава нашего государства.
На совещании Президент нашей страны подверг критике работу проектных институтов, пассивное внедрение в их деятельность передового зарубежного опыта. В частности, качество строительных проектов остается низким, а цена - необоснованно высокой, при проектировании зданий и сооружений почти не используются решения, обеспечивающие экологическую безопасность и энергетическую эффективность. Вследствие этого большая часть строящихся зданий и сооружений однотипна, не передает своеобразие населенных пунктов.
Было также отмечено несоответствие современным требованиям качества подготовки специалистов по строительству и проектированию. Необходимо подобрать кадры на имеющиеся в системе почти 500 вакансий, в том числе 110 вакансий - в районных (городских) отделах по архитектуре и строительству и около 200 - в проектных организациях.
Вместе с тем особо подчеркнуто, что все еще не сформированы профессиональные строительно-подрядные организации, имеющаяся материально-техническая база и финансовые ресурсы не позволяют обеспечивать все более растущие объемы строительных работ.
Государственному комитету по архитектуре и строительству поручено совместно с соответствующими министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать программу по обновлению и оптимизации градостроительных и строительных правил, подготовить и внести на утверждение правительства новую трехгодичную программу по разработке и утверждению генеральных планов населенных пунктов.
На Премьер-министра Республики Узбекистан возложена задача совместно с соответствующими министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать и утвердить проект постановления правительства об оптимизации и обеспечению прозрачности действующих норм по выделению земли, проектированию и выполнению строительных работ.
Даны соответствующие поручения по разработке комплекса дополнительных мероприятий по развитию строительно-подрядных организаций, обеспечению их оборотными средствами, пересмотру организационной структуры и кадрового состава главных проектных институтов, превращению их в организации, способные выполнять любые проектные работы на уровне современных архитектурных требований.
На совещании было поручено обеспечить качественное и своевременное строительство многоэтажных доступных домов в городах и типовых домов в сельской местности, ускорить работу по организации заселения новых домов.
На первого заместителя Премьер-министра А. Раматова, руководителей инжиниринговых компаний “Кишлок курилиш инвест” и “Узшахар курилиш инвест” К. Хошимбекова и З. Нарзуллаева совместно с хокимами областей возложена персональная ответственность за сдачу жилья в установленные сроки.
На совещании серьезной критике подвергнута ситуация, связанная с ростом цен на строительные материалы, в том числе цемент, жженый кирпич, строительное стекло, щебень, а также способствующая этому спекуляция на рынке стройматериалов, порожденная неспособностью отечественного производства обеспечить внутренний спрос и нужды экспорта. Первому заместителю Премьер-министра А. Раматову, председателю компании “Узкурилишматериаллари” Б. Зарипову поручено разработать, внести на утверждение и обеспечить исполнение постановления правительства по резкому увеличению производства строительных материалов на основе поддержки отечественных производителей, по установлению системного мониторинга за изменением отпускных цен потребителям, полному удовлетворению внутреннего спроса и обеспечению экспорта.