Ўзбекистоннинг янги элчиси Германия Федерал президентига ишонч ёрлиқларини топширди
Берлинда Ўзбекистон Республикасининг Германия Федератив Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Набижон Қосимов Германия Федерал президенти Франк-Валтер Штайнмаерга ишонч ёрлиқларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Маросимдан кейин кечган суҳбат чоғида Ўзбекистон Республикаси ва Германия Федератив Республикаси ўртасидаги икки томонлама муносабатлар билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Ф.-В.Штайнмаер ГФР Ўзбекистонга Марказий Осиёдаги муҳим шерик сифатида қарашини ҳамда кенг қамровли масалалар юзасидан ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашдан манфаатдор эканлигини қайд этди.
Икки мамлакат ўртасидаги дўстона алоқалар ижобий тусда эканлиги қайд этилгани баробарида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш учун катта салоҳиятнинг мавжудлиги таъкидланди.
ГФР Федерал президенти икки томонлама ҳамкорлик фаоллашишига умид билдирар экан, Ўзбекистон раҳбарияти ҳамда халқига муваффақиятлар ва фаровонлик тилади.

Новый посол Узбекистана вручил верительные грамоты Федеральному президенту Германии
В Берлине состоялось вручение верительных грамот Чрезвычайным и полномочным послом Республики Узбекистан в ФРГ Набижоном Касимовым Федеральному президенту Германии Франку-Вальтеру Штайнмайеру.
В ходе беседы, последовавшей за церемонией вручения, были обсуждены вопросы двусторонних отношений между Республикой Узбекистан и Федеративной Республикой Германия.
Ф.-В.Штайнмайер отметил, что ФРГ рассматривает Узбекистан как важного партнера в Центральной Азии и заинтересована в дальнейшем укреплении сотрудничества по широкому спектру вопросов.
Был отмечен позитивный характер дружественных связей между двумя странами, подчеркнуто наличие большого потенциала для наращивания взаимовыгодного сотрудничества.
Федеральный президент ФРГ выразил надежду на активизацию двустороннего взаимодействия и передал пожелания успехов и благополучия руководству и народу Узбекистана.