Ўзбекистон делегацияси ШҲТ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мажлисида иштирок этади
2017 йилнинг 30 ноябрь–1 декабрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазир Абдулла Арипов бошчилигидаги делегация Сочи шаҳрида (Россия) бўлиб ўтадиган Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг (бош вазирлар) 16 йиғилишида иштирок этади.
Ҳиндистон, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Хитой ва Ўзбекистон ҳукуматлари раҳбарлари минтақа ва жаҳондаги мавжуд вазият юзасидан фикр алмашишади, ШҲТ доирасида иқтисодий ва гуманитар ҳамкорликнинг кенг кўламдаги масалалари, Ташкилотга аъзо давлатларнинг кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорлик дастурининг бажариш бўйича Тадбирлар режасининг амалга ошириш жараёни ва кўп қиррали кун тартибининг бошқа масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, йиғилишда кузатувчи давлатлар–Афғонистон, Беларусия, Эрон ва Мўғулистон вакиллари, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмасининг Ижроия қўмитаси, Ишбилармонлар кенгаши ва ШҲТнинг Банклараро бирлашмаси Котибият раҳбарлари ҳамда қатор халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари иштирок этади.

Об участии делегации Узбекистана в СГП ШОС
Делегация Республики Узбекистан во главе с Премьер-министром Абдуллой Ариповым примет участие в 16-м заседании Совета глав правительств (премьер-министров) государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, которое состоится 30 ноября–1 декабря 2017 года в г.Сочи (Россия).
Руководители правительств Индии, Казахстана, КНР, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана обменяются мнениями о текущей ситуации в регионе и в мире, обсудят широкий круг вопросов дальнейшего экономического и гуманитарного сотрудничества в рамках ШОС, ход реализации Плана мероприятий по выполнению Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов организации и другие вопросы многоплановой повестки дня.
На заседании также примут участие представители государств-наблюдателей–Афганистана, Беларуси, Ирана и Монголии, а также руководители Секретариата, Исполнительного комитета РАТС, Делового совета и Межбанковского объединения ШОС, ряда международных и региональных организаций.