Мурожаатларни кўриб чиқишда Ўзбекистон ва Япония тажрибаси
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Япония Ички ишлар ва алоқа вазирлигининг Маъмурий баҳолаш бюроси (Омбудсман) ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида шу муносабат билан ташкил этилган тадбирда қуйи палата депутатлари, Япониядан келган делегация аъзолари қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари С.Отамуродов ва бошқалар Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик муносабатлари ривожланиб бораётганини таъкидлади. Мамлакатларимиз минтақавий ва халқаро хавфсизлик, савдо-иқтисодий, сайёҳлик, таълим, экология ва маданият соҳаларида самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда. Икки халқнинг инсонпарварлик, адолатлилик ҳамда қонунни ҳурмат қилиш тамойиллари бир-бирига ўхшаш.
Мамлакатимизда фуқароларнинг давлат ҳокимияти органларига мурожаат этиш ҳуқуқларини самарали амалга ошириш ҳамда давлат ва жамият қурилишида уларнинг фаол иштирокини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналари ташкил этилди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида ҳам инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш, хусусий мулкни давлат томонидан ҳимоя қилиш тизимини янада мустаҳкамлашга доир аниқ вазифалар белгиланган.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Япония Ички ишлар ва алоқа вазирлигининг Маъмурий баҳолаш бюроси (Омбудсман) билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум икки мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларини сифат жиҳатдан янги босқичга кўтаришга хизмат қилади. Ушбу ҳужжатда мамлакатларнинг ахборот-таҳлилий маълумотлар алмашинуви, қонун ҳужжатлари, халқаро ва ривожланган тажрибаларни ўрганиш бўйича илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш, ушбу йўналишда ҳамкорликда конференциялар, семинарлар, давра суҳбатлари ва форумлар ташкил этиш кўзда тутилган.
Тадбир доирасида "Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш самарадорлигини оширишдаги ташкилий- ҳуқуқий масалалар: Ўзбекистон ва Япония тажрибаси" мавзуидаги давра суҳбати ҳам бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида икки мамлакатнинг фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш тизими, соҳадаги қонунчилик ва бу борада амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди.
Япония делегацияси Ўзбекистон Республикаси Президентининг Самарқанд вилояти Халқ қабулхонаси фаолияти билан яқиндан танишди. Шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенат аъзолари билан ҳам учрашди.
– Ўзбекистонда аҳоли билан мулоқот қилиш бўйича кенг кўламли ноёб ва инновацион лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилаётганлигига гувоҳ бўлдик, – дейди Япония Ички ишлар ва алоқа вазирлигининг Маъмурий баҳолаш бюроси (Омбудсман) директори ўринбосари Седжиро Йошикайо. – Давлат раҳбарининг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналари ташкил этилганлиги, фуқаролардан келиб тушаётган мурожаатлар изчил ҳал қилинаётгани аҳолига ҳар томонлама кўрсатилаётган ғамхўрлик ва халқнинг қатъий ишончидан далолат беради.

Опыт Узбекистана и Японии по рассмотрению обращений
Подписан Меморандум о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсманом) и Бюро административной оценки Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии (Омбудсманом).
В состоявшемся в этой связи мероприятии в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан приняли участие депутаты нижней палаты, члены делегации из Японии.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Отамуродов и другие отметили, что между Узбекистаном и Японией крепнут связи дружбы и развивается сотрудничество. Наши страны плодотворно взаимодействуют в сферах региональной и международной безопасности, торгово-экономической, в области туризма, образования, экологии и культуры. Также схожи принципы наших народов – гуманизм, справедливость и уважение к закону.
В целях эффективной реализации прав наших граждан на обращение в государственные органы, а также обеспечения их активного участия в государственном и общественном строительстве были созданы Виртуальная приемная и Народные приемные Президента Республики Узбекистан. В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определены конкретные задачи по обеспечению прав и свобод человека, дальнейшему укреплению системы защиты государством частной собственности.
Меморандум о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсманом) и Бюро административной оценки Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии (Омбудсманом) способствует подъему на качественно новый уровень сотрудничества двух стран в деле защиты прав человека. В документе предусмотрен обмен информационно-аналитическими материалами, проведение научно-исследовательской работы по изучению международного и передового опыта, совместная организация конференций, семинаров, "круглых столов" и форумов.
В рамках мероприятия состоялся "круглый стол" на тему “Организационно-правовые условия эффективного рассмотрения обращений физических и юридических лиц: опыт Узбекистана и Японии”.
На этой встрече предоставлены сведения о системе работы с обращениями граждан двух стран, законодательстве в данной сфере и реализуемых в этом направлении реформах.
Делегация Японии ознакомилась с деятельностью Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области. Состоялась встреча с депутатами Законодательной палаты и членами Сената Олий Мажлиса.
– Мы стали свидетелями того, что в Узбекистане успешно реализуются масштабные и инновационные проекты по диалогу с населением, – говорит заместитель директора Бюро административной оценки Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии (Омбудсмана) Седжиро Йошикайо. – Образование Виртуальной приемной и Народных приемных главы государства, последовательное решение поступающих от граждан обращений свидетельствуют о всесторонней заботе о народе и его укрепляющейся вере в государство.