Умумий таҳдидларга жамоавий жавоб
Ўзбекистон Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Ахборот хавфсизлиги ва жамоат тартибини таъминлашга кўмаклашиш маркази мутахассислари Халқаро электралоқа иттифоқи (ХЭИ) томонидан Молдова пойтахти Кишинёв шаҳрида ташкил этилган "Cyber Drill Alert" киберхавфсизлик бўйича минтақавий ўқув машқларида иштирок этди.
Ҳозирги кунда киберхавфсизлик, айниқса, иқтисодий жиноятнинг жадал ривожланаётган сегменти ҳисобланиб, бу интернет тармоғи фойдаланувчилар сонининг ошиши, ахборот технологияларининг барқарор ривожланиши ва такомиллашиб бориши билан боғлиқдир. "Cyber Drill Alert" киберхавфсизлик бўйича минтақавий ўқув машқлари турли мамлакатларнинг ахборот хавфсизлиги бўйича ҳамкорлигини йўлга қўйиш ва мутахассислар ўртасида тажриба алмашиш бўйича амалий чоралардан бири ҳисобланади.
Жорий йилдаги ўқув машқлари доирасида мутахассислар минтақавий ахборот хавфсизлигини таъминлашнинг қатор масалалари, давлат органлари ва тижорат банклари тизимларини бузишдан, маълумотлар баъзасини хакерлар ҳужумидан ҳимоя қилишнинг янги услуб ва технологияларини муҳокама қилиш имкониятига эга бўлди. Турли компьютер таҳдидларига қарши курашишнинг энг яхши тажрибаси намойиш этилди, энг хавфли компьютер вирусларининг дастурли кодлари таҳлил қилинди.
Машқлар иштирокчилари учун компьютер хавфсизлиги билан боғлиқ вазиятларга оқилона ва тезкор жавоб қайтаришга йўналтирилган махсус маҳорат сабоқлари ва тренинглар ташкил этилди. Инқирозли ҳолатлар ва хакерлик ҳужумлари, компьютер вируслари билан заҳарланишни симуляция қилиш эгалланган билим ва кўникмаларни такомиллаштириш имконини берди.
"Cyber Drill Alert" киберхавфсизлик бўйича минтақавий ўқув машқлари турли мамлакатлардан келган мутахассисларнинг тажриба ва фикр алмашиши, киберҳужумга қарши кураш ва жиноятчиларни излашга оид энг сўнгги услублар билан танишишга имконият яратди.

Коллективный ответ на общие угрозы
Специалисты Центра информационной безопасности и содействия в обеспечении общественного порядка Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана приняли участие в региональных учениях по кибербезопасности «Cyber Drill Alert», организованных Международным союзом электросвязи (МСЭ) в столице Молдовы Кишиневе.
В настоящее время киберпреступность является наиболее быстрорастущим сегментом экономической преступности, что связано с увеличением численности пользователей сети интернет, устойчивым развитием и совершенствованием информационных технологий. Одной из действенных мер по налаживанию сотрудничества и обмену опытом между специалистами по информационной безопасности из разных стран являются региональные учения по кибербезопасности «Cyber Drill Alert».
В этом году в ходе учений специалисты смогли обсудить целый ряд вопросов обеспечения региональной информационной безопасности, новые методы и технологии защиты от взлома систем государственных органов и коммерческих банков, хакерских атак на базы данных. Был представлен лучший опыт противодействия различным компьютерным угрозам, проанализирован программный код самых опасных компьютерных вирусов.
Для участников учений были организованы специальные мастер-классы и тренинги, направленные на обучение грамотному и оперативному реагированию на инциденты, связанные с компьютерной безопасностью. Отработать полученные знания и навыки помогли симуляции кризисных ситуаций и хакерских атак, эмитированные заражения компьютерными вирусами.
Региональные учения по кибербезопасности «Cyber Drill Alert» позволили специалистам из разных стран обменяться опытом и мнениями, познакомиться с новейшими методами противодействия киберугрозам и поиска злоумышленников.