Ўзбекистон делегациясининг Германиядаги учрашувлари
Берлин шаҳрида К.Аденауэр номидаги жамғарма академиясида Германия парламенти, Федерал ташқи ишлар вазирлиги, тадқиқот ва академик доиралар, бизнес ҳамжамияти, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида "Ўзбекистон туб ўзгаришлар жараёнида. Ислоҳотлар сиёсати: кутилаётган натижалар ва истиқболлар" мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир мамлакатимизнинг Берлиндаги элчихонаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Халқаро тадқиқотлар ахборот-таҳлил маркази, "Тараққиёт стратегияси" маркази, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети вакилларидан иборат делегациянинг Германия Федератив Республикасига ташрифи доирасида ташкил этилди.
"Тараққиёт стратегияси" маркази матбуот хизматидан хабар беришларича, давра суҳбатининг асосий мақсади ГФРнинг сиёсий, эксперт ва ижтимоий доираларига 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга оширилиш жараёни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташқи сиёсатга доир ташаббусларини етказиш, шунингдек, Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга оид таклифларни ишлаб чиқишдан иборат бўлган.
К.Аденауэр жамғармаси бошқармаси аъзоси Бетина Аденауэр Ўзбекистонда Ҳаракатлар стратегияси қабул қилинганини ижобий баҳолади. Президент Шавкат Мирзиёев танлаган жадал ва барқарор ривожланишга қаратилган сиёсат Германия томонидан ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётгани, Ўзбекистонда ҳуқуқий демократик давлат ва очиқ фуқаролик жамияти, ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти асосларини янада мустаҳкамлаш, мамлакатнинг халқаро майдондаги мавқеини янада оширишда муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар биринчи навбатда халқ манфаатларига йўналтирилгани қайд этилди. Давлат бошқаруви тизимини оптималлаштириш, коррупцияга қарши курашиш, аҳолининг давлат томонидан тақдим этилаётган ахборот хизматларидан фойдаланишини енгиллаштиришга қаратилган Маъмурий ислоҳотлар концепцияси юксак баҳоланди ва қатъий қўллаб- қувватланди.
Мамлакатимизда маъмурий адлия тизимини жорий этиш, суд ҳокимиятининг эркинлиги ва мустақиллигини янада мустаҳкамлаш, ички ишлар органларини профессионал хизматга айлантириш бўйича қабул қилинган қарорлар мезбонларда алоҳида қизиқиш уйғотди.
ГФР Бундестаги депутати Кристиан Хирте Президент Шавкат Мирзиёевнинг давлат органлари фаолиятининг транспарентлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш, фуқароларнинг жамоат ва давлат ишларини бошқариш ҳуқуқлари кафолатини мустаҳкамлашга қаратилган сиёсати ўта муҳим эканини таъкидлади.
Германия иқтисодиёти Шарқий қўмитасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Эдуард Кинсбрунернинг таъкидлашича, Германия бизнес ҳамжамияти Жаҳон банки томонидан хорижий валюта бозорини эркинлаштириш, мулкчилик ҳуқуқларини таъминлаш, рақобат муҳитини яратиш, иқтисодиётда давлат иштирокини камайтириш, давлат-хусусий шерикчилигини ривожлантириш, шунингдек, минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича жадал иқтисодий ислоҳотлар олиб бораётган давлатлар ўнталигига киритилган Ўзбекистоннинг бу борадаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Бу Ўзбекистон ва ГФР ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш учун қулай шароит яратмоқда.
ГФР Бундестаги депутати, парламент фракцияси аъзоси доктор Йоахим Пфайфер Германия бизнес ҳамжамиятининг Ўзбекистон иқтисодиётининг асосий тармоқлари, авваламбор, муқобил энергетика ва халқ хўжалиги энергия самарадорлигини ошириш каби истиқболли соҳаларини модернизация қилиш бўйича қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга бўлган қизиқиши тобора ортиб бораётганини қайд этди.
Германиялик экспертларнинг фикрича, ўзаро муносабатларда улкан, аммо ҳали фойдаланилмаётган салоҳият мавжуд. Ўзбекистонга етакчи немис компанияларининг замонавий технологиялари ва сармояларини жалб қилиш, таълим ва кадрларни тайёрлаш, соғлиқни сақлаш ва туризм соҳаларида яқин кооперация алоқаларини ривожлантириш ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида қайд этилди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ шафелигида жорий йил 10-11 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказилган юқори даражадаги халқаро анжуманнинг якунлари тақдимоти бўлиб ўтди.
Германиялик экспертларнинг фикрича, Ўзбекистоннинг бугунги ташқи сиёсати минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш, Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш учун муҳим асос ҳисобланади.
Марказий Осиё ва Кавказ бўйича мустақил журналист ва эксперт Биргит Ветцелнинг фикрича, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси ва фаол саъй-ҳаракатлари туфайли минтақада янги сиёсий муҳит шаклланиб, бу бир томондан яхши қўшничилик ва барқарор тараққиётни мустаҳкамлаш, иккинчи томондан эса Ғарбий Европа мамлакатлари сайёҳлари, ишбилармонлари ва жамоатчилик вакилларининг Марказий Осиёга қизиқишини оширишга хизмат қилади.
Ўзбекистон делегацияси ташриф дастурига биноан Федерал Канцлер, Федерал Президент, Бундестаг, ташқи ишлар, иқтисодиёт ва энергетика, иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик федерал вазирликлари, Шарқий Европа ва халқаро тадқиқотлар маркази, Германия ташқи сиёсат жамғармаси идораларида музокаралар ўтказди.
Музокоралар якунлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Халқаро тадқиқотлар ахборот-таҳлил маркази томонидан К.Аденауэр номидаги жамғарма, Ф.Эберт номидаги жамғарма, Кавказ ва Каспий тадқиқотлари Европа институти каби қатор нуфузли тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоланди.
Ташриф якунида Ўзбекистон Республикасининг Берлин шаҳридаги элчихонасида Германия оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказилди.

Встречи делегации Узбекистана в Германии
В Берлине в Академии Фонда имени К.Аденауэра состоялся «круглый стол» на тему «Узбекистан в процессе преобразований. Политика реформ: ожидания и перспективы» с участием парламентариев, представителей Федерального министерства иностранных дел ФРГ, исследовательских и академических кругов, средств массовой информации, бизнес-сообщества.
Мероприятие было организовано при содействии посольства нашей страны в Берлине в рамках визита в ФРГ делегации Узбекистана в составе представителей Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ), Информационно-аналитического центра международных исследований (ИАЦМО), Центра «Стратегия развития», университета мировой экономики и дипломатии, депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана.
По сообщению пресс-службы Центра "Стратегия развития", целью «круглого стола» было доведение до политических, экспертных и общественных кругов ФРГ информации о ходе реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, внешнеполитических инициативах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, а также выработка предложений по расширению взаимовыгодного узбекско-германского сотрудничества.
В своем выступлении член правления Фонда имени К.Аденауэра Бетина Аденауэр приветствовала принятие в Узбекистане Стратегии действий, подчеркнула, что избранный Президентом Шавкатом Мирзиёевым динамичный курс реформ пользуется всесторонней поддержкой немецкой стороны, является чрезвычайно важным в дальнейшем укреплении основ демократического правового государства и открытого гражданского общества, социально ориентированной рыночной экономики в Узбекистане, повышении его авторитета на международной арене.
Отмечалась масштабность проводимых в Узбекистане реформ, их нацеленность, в первую очередь, на удовлетворение интересов народа. Высокую оценку и твердую поддержку получила принятая Концепция административных реформ, направленная на децентрализацию и оптимизацию системы государственного управления, противодействие коррупции, облегчение доступа населения к предоставляемым государством информационным услугам.
Особый интерес у немецкой аудитории вызвали решения Узбекистана по внедрению системы административной юстиции, укреплению независимости и самостоятельности судебной ветви власти, преобразованию органов внутренних дел в общественно ориентированную профессиональную службу.
Депутат Бундестага ФРГ Кристиан Хирте подчеркнул важность курса Президента Шавката Мирзиёева на обеспечение транспарентности деятельности государственных органов, надежной защиты прав и свобод человека, укрепление гарантий прав граждан на управление делами общества и государства. Это, по его оценкам, является главным условием всесторонней поддержки народом Узбекистана проводимой правительством политики реформ.
По словам Регионального директора по Центральной Азии Восточного комитета немецкой экономики Эдуарда Кинсбрунера, бизнес-сообщество Германии приветствует усилия Узбекистана, который Всемирным банком включен в десятку стран с высоким темпом экономических реформ, по либерализации рынка иностранной валюты, обеспечению защиты прав собственности, созданию конкурентной среды, снижению роли государства в экономике, развитию государственно-частного партнерства, а также расширению регионального сотрудничества. Это создает благоприятные возможности для дальнейшего углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и ФРГ.
Депутат Бундестага ФРГ, член парламентской фракции правящих партий ХДС/ХСС доктор Йоахим Пфайфер отметил растущий интерес бизнес-сообщества Германии в разработке и реализации совместных проектов по модернизации базовых отраслей экономики Узбекистана, прежде всего в таких перспективных сферах, как альтернативная энергетика и повышение энергоэффективности народного хозяйства страны.
Немецкие эксперты констатировали, что в двусторонних отношениях имеется огромный, но еще не реализованный потенциал. В качестве приоритетов сотрудничества названы также привлечение в Узбекистан современных технологий и инвестиций ведущих немецких компаний, тесная кооперация по вопросам образования и подготовки кадров, здравоохранения и туризма.
В ходе мероприятия состоялась презентация основных итогов международной конференции высокого уровня под эгидой ООН по Центральной Азии, организованной по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 10-11 ноября нынешнего года в Самарканде.
По оценкам немецких экспертов, сегодня внешняя политика Узбекистана является основой для расширения регионального сотрудничества, обеспечения безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.
По мнению независимого журналиста и эксперта по Центральной Азии и Кавказу Биргит Ветцель, во многом благодаря политической воле и активным усилиям Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в регионе формируется новая политическая атмосфера, которая, с одной стороны, способствует укреплению добрососедства и устойчивого развития в регионе, с другой - повышает привлекательность Центральной Азии для туристов, бизнесменов и представителей общественности стран Западной Европы.
Делегация Узбекистана в соответствии с программой визита провела ряд переговоров и консультаций в ведомствах Федерального Канцлера и Федерального Президента, Бундестаге, федеральных министерствах иностранных дел, экономики и энергетики, экономического развития и сотрудничества, Центре восточноевропейских и международных исследований, Германском фонде внешней политики.
По итогам состоявшихся переговоров руководством ИСМИ и ИАЦМО подписаны меморандумы о сотрудничестве с рядом авторитетных исследовательских учреждений и «мозговых центров» Германии – Фондом имени К.Аденауэра, Фондом имени Ф.Эберта, Европейским институтом кавказских и каспийских исследований.
В завершение визита в посольстве Республики Узбекистан в Берлине состоялся брифинг для представителей немецких СМИ.