Абу Али ибн Сино илмий ва маданий меросининг аҳамияти ҳамда унинг илм-фан тараққиётига таъсири
Бухорода “Абу Али ибн Сино илмий ва маданий меросининг аҳамияти ҳамда унинг илм-фан тараққиётига таъсири” мавзусида IХ Халқаро Ибн Сино ўқишлари илмий-амалий анжумани ўтказилди.
Ибн Сино жамоат фонди, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Республика Фанлар академияси, Бухоро вилояти ҳокимлиги ва Абу Али ибн Сино номидаги Бухоро давлат тиббиёт институти ҳамкорлигида ташкил этилган анжуманда АҚШ, Буюк Британия, Франция, Исроил, Ҳиндистон, Япония, Россия, Туркия ва Қозоғистондан таниқли олимлар иштирок этди.
Анжуман жаҳонда Авиценна номи билан машҳур бўлган буюк аждодимизнинг кўп қиррали илмий-маданий меросини ўрганиш, унинг таълимотидаги турли йўналишларга оид маърузаларни муҳокама қилиш, халқаро тажриба алмашиш, хорижий илмий-тадқиқот институтлари мутахассислари, олимлар билан ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш мақсадида ташкил этилди.
Тадбирда қомусий олимнинг тиббиёт билан бирга фалсафа, кимё, математика, мантиқ, физика, мусиқа, геология, жуғрофия, астрономия, шеърият каби соҳалардаги самарали фаолияти Микеланжело, Леонардо да Винчи, Фрэнсис Бэкон ва бошқа дунё тан олган буюк даҳолар ижодига улкан таъсир кўрсатгани таъкидланди.
Тарихий манбаларда қайд этилишича, Абу Али ибн Сино 450 дан зиёд асар ёзган. Афсуски, уларнинг 242 таси бизгача етиб келган, холос. Энг машҳур асари тиббиётнинг ҳозирги замон ибораси билан айтганда, қомуси сифатида эътироф этилган “Тиб қонунлари” ҳисобланади. Касалликнинг келиб чиқиши, аломатлари, даволаш усуллари, оддий дорилар тайёрлаш, доришунослик, саломатликни асрашда соғлом турмуш тарзи тамойиллари ва бошқа жиҳатлар муфассал ёртилган бу китоб Европанинг турли тилларига таржима қилиниб, қайта-қайта нашр этилган. Қарийб беш аср давомида қитъанинг тиббиёт ўқув юртларида дарслик сифатида ўқитилгани ҳам унинг ноёблигидан далолат.
Анжуманда Абу Али ибн Синонинг тиббиёт, халқ табобати, доришунослик ривожидаги ўрни, унинг аниқ ва табиий, ижтимоий-гуманитар фанлар равнақига қўшган беқиёс ҳиссаси, соғлом турмуш тарзига оид қарашлари, алломанинг илмий меросида маърифат ва маданият тамойилларига бағишланган маърузалар тингланди.
– Абу Али ибн Сино илмий меросига мамлакатимизда ҳам қизиқиш катта, – дейди Туркиядаги Бахчешеҳир университети профессори Кечкинбара Қодиржон. – Туркияда алломанинг асарлари ва уларга оид янги илмий нашрлар деярли ҳар йили чоп этилади. Уларнинг айрим намуналарини Бухоро давлат тиббиёт институтига туҳфа қилдик. Анжуманда таъкидланганидек, буюк аждодингиз илмий мероси шу қадар улкан уммонки, уни ўрганган сайин янги-янги жавоҳирлар топаверасиз. Мазкур анжуман Ибн Синонинг бой меросини ўрганишда дунё олимлари ҳамкорлигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Абу Али ибн Сино илмий меросида фалсафага тегишли асарлар алоҳида ўрин эгаллайди. Унинг фалсафий қарашлари шаклланишида Арасту ва Форобийнинг таъсири катта. Лекин Ибн Сино фалсафада ўзига хос мактаб яратган бетакрор мутафаккир эканини бутун жаҳон кенг эътироф этган. Анжуманда ҳам бу фикр алоҳида таъкидланди.
– Ислом таълимотига асосланган Ибн Сино фалсафаси мероси умуминсоний аҳамиятга эга, – дейди Исроилдаги “Авиценна” фонди раиси, профессор Михаил Сач. – У ўзидан кейинги нафақат ислом, балки яҳудий ва насроний фалсафий тафаккурига ҳам катта таъсир кўрсатди. Бундай ўлмас таълимот давр чегарасини билмайди. Демак, у барча замонларда эзгуликка, илм-фан тараққиётига, дунёни англашга хизмат қилаверади.
Ибн Сино меросини ўрганиш ва тарғиб қилишда Ибн Сино жамоат фондининг фаолияти муҳим аҳамият касб этаётир.
– Кейинги йилларда турли хорижий тузилмалар билан ҳамкорликни кенгайтирмоқдамиз, – дейди Ибн Сино жамоат фонди бошқаруви раиси Н.Маҳмудов. – Айниқса, Франциядаги “Авиценна” ассоциацияси ва Исроилдаги “Авиценна” фонди иштирокида буюк аждодимизнинг нафақат турли соҳалардаги илмий меросини ўрганиш, тарғиб қилиш, балки хорижда бу борадаги тажрибани оммалаштиришда самарали ҳамкорлик мустаҳкамланиб бормоқда. Конференцияда жамоат фонди қошида Ибн Сино меросини ўрганиш бўйича халқаро ишчи гуруҳи ташкил этиш ҳақидаги ташаббусимиз хорижлик олимлар томонидан қўллаб-қувватланди. Айни пайтда халқаро ҳамкорларимиз билан тиббиёт соҳасини ислоҳ қилишда хорижда эришилган энг яхши ютуқ ва тажрибаларни ўрганиш ҳамда миллий тажрибамиз билан уйғунлаштирган ҳолда, уни татбиқ этиш бўйича музокаралар олиб бораётирмиз.
Анжуманда буюк мутафаккир илмий меросини тарғиб қилиш, унинг тавсияларини амалда татбиқ этган бир гуруҳ олим ва ташкилотларга ўтган йили Францияда таъсис этилган Ибн Сино халқаро мукофоти топширилди.
Анжуман доирасида мамлакатимиз ва хорижлик олимлар томонидан Бухоро давлат тиббиёт институти талабалари учун маҳорат дарслари ўтказилди. Ибн Сино жамоат фонди билан мазкур олий ўқув юрти ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Тошкент давлат шаркшунослик институтида хорижий олимларнинг маърузалари тингланди.
Анжуман иштирокчилари Абу Али ибн Сино туғилган Афшона қишлоғида бўлиб, унинг ҳайкали пойига гул қўйди ва аллома ҳаёт йўли ҳақида ҳикоя қилувчи музей билан танишди.

Unfading star of medical science
The IX International Avicenna Readings on “The importance of scientific and cultural heritage of Ibn Sino, its impact on development of science” were held in Bukhara.
The scientific-practical conference, organized by the Public Foundation named after Ibn Sino in cooperation with the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, the Academy of Sciences of Uzbekistan, the khokimiyat of Bukhara region and Bukhara State Medical Institute named after Abu Ali ibn Sino, was attended by famous scientists fr om France, Great Britain, India, Israel, Japan, Kazakhstan, Russia, Turkey and the United States.
The conference was organized in order to study the multifaceted scientific and cultural heritage of our great ancestor, known in the world as Avicenna, discuss reports devoted to various areas of his teachings, share international experience, further expand cooperation with specialists and scientists of foreign scientific research institutes.
At the event it was noted that fruitful activity of the great scientist in the spheres of medicine, philosophy, chemistry, mathematics, logics, physics, music, geology, geography, astronomy and poetry had a tremendous impact on the works of Michelangelo, Leonardo da Vinci, Francis Bacon and others recognized in all world of geniuses.
As indicated in historical sources, Abu Ali ibn Sino wrote more than 450 works. Unfortunately, only 242 of them have reached us. The most famous work, recognized, in modern terms, as a medical encyclopedia, is considered to be “The Canon of Medical Science”. This book, which highlights in detail the causes, symptoms, methods of treatment of diseases, preparation of conventional medicines, pharmacology, the principles of healthy lifestyles and other aspects of healthcare, has been translated into various European languages and republished several times. The uniqueness of the book is evidenced by the fact that it has been used as a textbook for almost five centuries in medical educational institutions of Europe.
During the conference, reports were heard on the role of Abu Ali ibn Sino in development of medical science, traditional medicine, pharmacology, his invaluable contribution to the development of exact and natural, socio-humanitarian sciences, views on healthy lifestyles, the principles of enlightenment and culture in scientific heritage of the great thinker.
A special place in scientific heritage of Abu Ali ibn Sino is occupied by works on philosophy. The main role in formation of his philosophical views were played by Aristotle and Farabi. However, the whole world recognized that Ibn Sino is a great genius who established a kind of school of philosophy. This was also emphasized at the conference.
At the conference, a group of scientists and organizations, who have contributed to promotion of scientific heritage of the great thinker, and realized his recommendations into practice, received international prizes named after Ibn Sino (Avicenna). This award was approved last year in France.
Within the framework of the conference, domestic and foreign scientists conducted master classes for students of Bukhara State Medical Institute named after Abu Ali ibn Sino. A Memorandum of Cooperation was signed between the Public Foundation named after Ibn Sino and this higher educational institution. Reports of foreign scientists were heard at Tashkent State Institute of Oriental Studies.
The participants of the conference visited the village of Afshona, where Abu Ali ibn Sino was born, laid flowers at the foot of his monument and got acquainted with the activity of the museum, telling about his life.