«Она ер ёшлар қўлида» шиори остида Ўзбекистон ёш фермерларининг I Республика форуми ўтказилди
Пойтахтимизда Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Ёш фермерлар кенгаши, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳамда қатор ташкилотлар ҳамкорлигида «Она ер ёшлар қўлида» шиори остида Ўзбекистон ёш фермерларининг I Республика форуми ўтказилди.
Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси Б.Юсупов ва бошқалар мамлакатимизда уюшмаган ёшларни фермерлик ҳаракатига жалб этиш, ёш фермерлар фаолиятида дуч келинаётган муаммолар ва долзарб масалаларни ҳал этишда кўмаклашиш, хорижий илғор тажрибаларни фермерлар фаолиятига жорий қилишда амалий ёрдам кўрсатиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 5 июлдаги «Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида»ги фармони ёш фермерларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ёшлар ўртасида фермерлик фаолиятини кенг тарғиб қилиш ва ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этаётир.
Айни пайтда мамлакатимизда 160 мингдан ортиқ фермер хўжалиги фаолият кўрсатаётган бўлиб, шундан қарийб 5 минг 900 тасини, яъни 3,6 фоизини ёш фермерлар ташкил этади.
Ёш фермерларнинг ўзаро ҳамкорлигини кучайтириш, тажриба алмашишни йўлга қўйиш, эришган ютуқларини оммалаштириш, улар фаолиятида учраётган долзарб масалаларни муҳокама қилиш мақсадида ташкил этилган тадбирда юртимизнинг барча туманларидан 700 дан ортиқ ёш фермер, тегишли ташкилот ва тижорат банклари вакиллари иштирок этди.
Форумда илғор фермер хўжаликлари ва корхоналар раҳбарларининг иш тажрибалари ва эришган ютуқларини ёшларга ўргатиш мақсадида маҳорат дарслари ташкил этилди. Янги ишлаб чиқилаётган “Фермер хўжалиги тўғрисида”ги низом кенг муҳокама қилиниб, ёш фермерлар томонидан ҳам бу ҳужжатга қатор таклифлар берилди.
Тадбир доирасида 60 дан ортиқ ёш фермер томонидан етиштирилаётган ва қайта ишланаётган маҳсулотлар кўргазмаси, шунингдек, Тошкент давлат аграр университети ва Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти олимларининг янги илмий ишланмалари ҳамда инновацион ғоялари намойиши бўлиб ўтди. Бу жараёнда ёш фермерлар ва олимларнинг ўзаро ҳамкорлигини йўлга қўйишга келишиб олинди.
Анжуман доирасида Халқ банки ва “Ипотекабанк” акциядорлик тижорат банки билан ҳамкорликда наслли чорвачилик ҳамда балиқчиликни ривожлантириш учун 900 миллион сўмлик имтиёзли кредитлар олиш ҳуқуқини берувчи сертификатлар топширилди.
Форум иштирокчилари секторларга бўлинган ҳолда Юқори Чирчиқ туманидаги “Marwin Brands” корхонаси, Зангиота туманидаги “Тўхтаниёз ота” фермер хўжалиги, Тошкент давлат аграр университети ҳамда академик М.Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти, Тошкент трактор заводи фаолияти билан танишди.
Форумда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар сиёсати масалалари бўйича Давлат маслаҳатчиси – Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – қишлоқ ва сув хўжалиги вазири З.Мирзаев сўзга чиқди.

Родная земля–в руках молодежи
В столице состоялся I Республиканский форум молодых фермеров Узбекистана под девизом «Родная земля – в руках молодежи», организованный совместно Союзом молодежи Узбекистана, Советом молодых фермеров, Министерством сельского и водного хозяйства и рядом организаций.
Председатель Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Б.Юсупов и другие отметили, что в стране проводится масштабная работа по вовлечению неорганизованной молодежи в фермерское движение, содействию решению проблем молодых фермеров, оказанию практической помощи во внедрении передового зарубежного опыта в деятельность фермеров.
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана" от 5 июля 2017 года служит программным документом в поддержке молодых фермеров, пропаганде и развитии фермерской деятельности среди молодежи.
В настоящее время в стране действует более 160 тысяч фермерских хозяйств, из них почти 5900, то есть 3,6 процента, возглавляют молодые фермеры.
В мероприятии, организованном с целью усиления сотрудничества молодых фермеров, налаживания обмена опытом, популяризации достижений и обсуждения возникающих проблем, приняли участие более 700 молодых фермеров из всех регионов страны, представители соответствующих организаций и коммерческих банков.
На форуме проводились мастер-классы от руководителей передовых фермерских хозяйств и предприятий, широко обсуждался разрабатываемый Устав "О фермерском хозяйстве", молодые фермеры высказали свои предложения по проекту этого документа.
В рамках мероприятия проведена выставка продукции более 60 молодых фермеров, а также выставка новых научных и инновационных разработок специалистов Ташкентского государственного аграрного университета и Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. Достигнуто соглашение о налаживании сотрудничества молодых фермеров и ученых.
В рамках мероприятия состоялось вручение сертификатов на получение льготных кредитов Народного банка и акционерно- коммерческого банка “Ипотекабанк” на общую сумму 900 миллионов сумов на развитие племенного животноводства и рыбоводства.
Участники форума ознакомились с деятельностью предприятия “Marwin Brands” Юкоричирчикского района, фермерского хозяйства “Тухтаниёз-ота” Зангиатинского района, Ташкентского государственного аграрного университета, Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М.Мирзаева, Ташкентского тракторного завода.
На форуме выступили Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики – председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куронбоев, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан - министр сельского и водного хозяйства З.Мирзаев.