Ҳуқуқий масалалар муҳокама қилинди
Вазир ўринбосари бундай нуфузли мутахассисларнинг вазирликка ташрифи Ўзбекистон Республикаси ИИВ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар ўртасидаги муносабатлар ўзаро ишонч асосида ривожланиб бораётганидан дарак беришини қайд этди.
Қабул чоғида таъкидланганидек, Ўзбекистон мустақилликка эришиши билан жаҳон ҳамжамиятига фаол интеграциялашув жараёни бошланди. Мамлакатимиз ўтган давр ичида инсон ҳуқуқлари бўйича 70 дан ортиқ халқаро ҳужжатга қўшилган. Давлатимиз томонидан инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни таъминлаш борасидаги халқаро мажбуриятларни бажариш бўйича барча зарур чоралар кўрилмоқда.
Полковник А. Бобохонов делегация аъзоларининг эътиборини янги ташкил этилган суриштирув органлари илгаригиларидан тубдан фарқ қилишига қаратди. Суриштирувчилар терговчиларнинг ваколатларидан тўлиқ фойдаланган ҳолда ижтимоий хавфли бўлмаган жиноят ишлари бўйича судгача бўлган ишларни амалга оширишади. Улар ушбу жараёнда барча процессуал қарорларни мустақил равишда қабул қилишади. Шунингдек, жиноятларга доир маълумотларга мувофиқ терговгача текширув ўтказувчи органларнинг ваколатларини белгилайдилар. Бундай тартибнинг жорий этилиши натижасида катта бўлмаган ва ижтимоий хавфли ҳисобланмаган жиноятларни тергов қилиш муддатларининг чўзилиб кетишига чек қўйилади. Шу тариқа фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари таъминланиб, оғир ҳамда ўта оғир жиноятларни ҳар томонлама, тўлиқ ва холис тергов қилиш имконияти яратилади.
Ўз навбатида, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими бошлиғи Ришард Коменда ва БМТ Тараққиёт дастурининг Истанбул шаҳридаги минтақавий маркази маслаҳатчиси Изабель Чан самимий қабул учун миннатдорлик изҳор этишди. Улар Ўзбекистон Республикаси ИИВ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар ўртасидаги самарали ҳамкорлик янада юқори даражага кўтарилишига ишонч билдиришди.
Мулоқот чоғида оилаларда зўравонликка чек қўйиш, давлат органларининг ва жамиятнинг бундай салбий ҳолатларга қарши курашиши, маҳкумларнинг ҳуқуқларига риоя этиш, болаларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида ўзаро ҳамкорлик қилиш масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, келгусида ички ишлар органлари, жазони ижро этиш муассасалари ходимлари ўртасида ҳуқуқий мавзуларда семинарлар ва тренинглар ўтказишга келишиб олинди. Суҳбат жараёнида бошқа долзарб масалалар ҳам муҳокама қилиниб, келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.

Обсуждены правовые вопросы
Обращаясь к гостям с приветственной речью, заместитель министра полковник А. Бобохонов в частности отметил, что визит специалистов такого высокого статуса можно охарактеризовать как позитивный и доверительный шаг, являющийся подтверждением динамично развивающихся отношений между МВД Республики Узбекистан и международными правозащитными организациями.
Как было подчеркнуто, наравне с основными задачами органов внутренних дел самое пристальное внимание уделяется аспекту защиты прав, свобод и законных интересов граждан, при этом принимается самое активное участие в реформировании судебно-правовой системы, укреплении законности, установлении истины в правоприменительной практике. С той поры как Узбекистан стал суверенным государством, началась активная интеграция в мировое сообщество, было ратифицировано более шестидесяти международных договоров, связанных с правами человека. Принимаются все необходимые меры по выполнению международных обязательств, обеспечивающих защиту прав человека.
Полковник А. Бобохонов также заострил внимание присутствующих на том, что деятельность вновь созданных дознавательных органов коренным образом отличается от предыдущих. Полностью пользуясь полномочиями следователей, они осуществляют досудебную работу только по небольшим уголовным делам, не имеющим социальной опасности, самостоятельно принимают все процессуальные решения, а также согласно сведениям, касающимся преступлений, определяют и полномочия органов, проводящих проверку до следствия. В результате внедрения данного порядка предупреждается затягивание расследования преступлений, являющихся небольшими и не представляющих социальной опасности, на деле обеспечиваются права, свободы и законные интересы граждан, обеспечивается всестороннее, полноценное и объективное расследование тяжких и особо тяжких преступлений.
В свою очередь, Региональный представитель УВК ООН по правам человека по Центральной Азии Ришард Коменда и Эксперт Регионального центра ПРООН в г. Стамбуле (Турция) Изабель Чан искренне поблагодарили за теплый прием, выразив твердую уверенность в том, что плодотворное сотрудничество МВД Узбекистана и международных правозащитных организаций будет поставлено на более высокий уровень. В ходе конструктивного диалога были рассмотрены аспекты взаимодействия в деле предотвращения насилия в семье, борьба государственных органов и общества с этим явлением, соблюдение прав осужденных, защита прав ребенка. Также предусмотрено в перспективе проведение семинаров и тренингов по правовой тематике среди сотрудников органов внутренних дел, работников пенитенциарных учреждений. В беседе были затронуты и другие актуальные вопросы, поставлены задачи на перспективу.